Spiritüel

Zihninizi ve Düşüncelerinizi Siz Yönetin: Ve İşte İlk Adım

Negatif Düşüncelerden Kurtul Kolektif Kozmos
Credit: lifehack

Bu yazımız, “Zihin ve Düşüncelerinizi Siz Yönetin: Negatif Düşünceleri Hayatınızdan Temelli Çıkarma Rehberiniz” başlıklı üç parçalık yayın dizisinin sonuncusudur. İlk yazımızda bilinç ve bilinçaltını, negatif düşünme biçiminin hayatımızdaki olası etkilerini; ikincide yıkıcı boyuttaki özeleştiriyi ve “Kim demiş?” metodunun bir kısmını tartıştık.

 
“Kim demiş?” metodunu kullanmadan önce aklınızda belirip zihinsel bütünlüğünüze tehdit arz eden negatif ya da hoşlanmadığınız bir düşüncenin öncelikle bilinç düzeyinde farkına varmanız gerekir.


Fark Edin:

Sonucunda üzülecek bile olsanız düşüncenin varlığının bilincine varın. Onu yalanlamayın ya da ondan kaçınmayın. Böylece olumsuz bir fikre sahip olduğunuzu kavrayıp içinde bulunduğunuz durumun farkına varabilir, şu ana odaklanabilirsiniz. Âna odaklanarak ise düşüncelerinizi çevreleyen duygular yerine içinde bulunduğunuz zamanın, yani realitenin bilincinde olabilirsiniz. Bu sayede de tepki moduna geçmek yerine gözlem modunda kalabilirsiniz.


Gözlem Modu:

Düşüncelerinizi gözlemlemek, hiç müdahale etmeden onları dinlemek anlamına gelir. Bu sayede negatif düşünceler ve getirilerinden kendinizi koruyabilirsiniz. Gözlemleyerek negatif düşüncelere tepki göstermez veya onların sizi etkilemesine müsaade etmezsiniz; yalnızca onların farkında olursunuz.

 

Tepki Modu:

Bu, gözlem modunun tam tersidir. Olumsuzluğun farkına vararak durup gözlemlemeden direkt olarak tepki vermeniz anlamına gelir. Bu bilişsel seviyedeyken negatif düşüncelerinizi ayırt edemez, doğru olup olmadıklarını sorgulayamazsınız. Tamamen olumsuz düşüncelerin kontrolü ve etkisi altında bulunursunuz.

Negatif düşüncelerinizin farkına varıp onları tepki göstermeden gözlemleyerek sizin, hayatınız ve üretkenliğiniz için iyi mi; yoksa bir şekilde kötü ve korkmuş hissetmenize neden olan zararlı düşünceler mi olduklarına karar vermeniz mümkün.

“Kim demiş?” yöntemi ile o negatif düşüncenin aklınıza neden ve nasıl geldiğini keşfedin. Onları mülkünüze izinsiz giren yabancılar olarak düşünebilirsiniz. Öyle bir durumda muhtemelen soracağınız ilk şey “Kimsiniz?”, “Burada ne işiniz var?”, “Ne istiyorsunuz?” gibi sorular olacaktır. Aynı sorulara bu düşüncelere de sormayı öğrenin.

Gözlem modundayken tam olarak yukarıda söyleneni yapmış olursunuz. İşte bu yüzden aklınıza olumsuz bir düşünce gelir gelmez ilk yapmanız gereken kendinize “Kim diyor?”; yani “Bu aklıma nereden ve nasıl geldi?” diye sormak olmalı. Böylelikle direkt olarak o düşüncenin kaynağını ve zihninizde bulunma amacını çözebilirsiniz. Bu temel soru ile negatif düşünceleri ayıklama sürecini de tetiklemiş olursunuz.

Metodun kalan altı soruluk sorgu sürecini tamamlayarak olumsuz düşüncelerin köküne inip sizi ne yönde etkilediklerini anlayabilirsiniz. Bir kere tüm bu negatifliğin bilincine vardıktan sonra onları aklınızdan çıkarmayı isteyip istemediğinize siz karar vereceksiniz. Düşünceleriniz her zaman sizin kontrolünüzdedir.

 

“Kim Demiş?” Metodu

Düşüncelerinizin temeline inmede bu metot oldukça işinize yarayacaktır. Böylelikle sizi sabotaj ve kontrol eden, özünüzden alıkoyan, mutluluk ve tatminlikle dolu bir hayattan uzak tutan bu negatif düşünceler zihninizde belirir belirmez hemen işe koyulabilirsiniz.

Daha önce de söylediğim gibi, kendinizle sağlıklı ve yapıcı iç diyaloglar kurmuyorsanız dışarıda mutlu ve huzurlu olmanız çok zor. Aşağıdaki soruları kendinize rehber edinirseniz algınızın ne kadar keskinleştiğini, gerçek olanı olmayandan ne kadar kolay ve çabuk ayırabildiğinizi göreceksiniz. “Kim Demiş?” metodunu alışkanlık haline getirerek bilinç altınıza “Eğer bu negatif düşüncenin bana yarardan çok zararı dokunuyorsa ona kesinlikle ihtiyacım yok,” mesajı vermiş olursunuz.


“Kim Demiş?” Metodu Soruları:

1. Kim demiş?
2. Bunu daha önce başka birinden mi duydum?
3. Hoşuma gidiyor mu?
4. Bu düşünce daha iyi hissetmemi sağlıyor mu?
5. Bu benim herhangi bir şekilde işime yarıyor mu?
6. Bu düşünce benim kontrolümde mi?
7. Bunu zihnimde tutmak mı istiyorum yoksa ondan kurtulmak mı?

Bu yedi soru, verdiğiniz zihinsel savaşta sizin eliniz ayağınız olacak. İhtiyaç duyduğunuz her zamanda bunları kullanarak zihninizin kontrolünü elinizden bırakmayın. Negatif düşüncelerin sizi kontrol etmesine müsaade etmeden siz onları kontrol ederseniz çok ama çok güçlü hissedeceksiniz.

Soruların İçeriklerine Genel Bir Bakış

Kendinize “Bunu kim diyor,” diye sorarak korku temelli veya negatif tüm düşüncelerin zihninizdeki işlevini araştırabilirsiniz. Size zarar veren o düşünceyi sorgularken aslında kendinize neler sormuş oluyorsunuz?

“Bunu daha önce bir başkasından mı duydum?”

Fikrin kökenini araştırırsınız. Sizin kendi fikriniz mi; yoksa aile, öğretmen, eş, patron gibi kendiniz dışında herhangi bir kaynaktan mı duydunuz? Kökenin sorgulanmasıyla hoşunuza gitmeyen o negatif düşüncenin kime ait olduğunu bulabilirsiniz.

“Hoşuma gidiyor mu?”

Bu düşüncenin sizi nasıl hissettirdiğine dikkat edin: Oturup ağlamak mı istiyorsunuz, yoksa istediğiniz her şeyi başarabileceğinizi mi hissediyorsunuz? Eğer kendinizi daha iyi hissetmiyorsanız veya özgüveniniz düşüyorsa niye hala onu düşünmeye devam ediyorsunuz?

“İşime yarıyor mu?”

Düşünce sizin sağlığınız ve üretkenliğiniz için faydalı mı zararlı mı? Hedef ve arzularınızı desteklemiyorsa onu zihninizde barındırmanın ne lüzumu var?

“Bu düşünceyi zihnimde tutmaya devam etmek mi istiyorum, ondan kurtulmak mı?”

Size herhangi bir şekilde olumlu bir katkısı bulunmayan bir düşünceyi isteyip istemediğinize karar verin.

Bonus:

+ Bu, sizin kendi düşünceniz mi?
+ Bu, başkasının (sizin hakkınızdaki) düşüncesi mi?
+ Bu düşünce hoşunuza gidiyor mu?
+ Daha iyi hissetmenizi sağlıyor mu?
+ İşinize yarıyor mu?
+ Düşünceleriniz sizin kontrolünüzde mi?
+ Bu düşünceyi tutmak mı istiyorsunuz, onu zihninizden çıkarmak mı?

Eğer yukarıdaki soruların cevaplarını bilmiyorsanız, düşüncelerinizi tam kavrayamıyorsunuz demektir.

Yazı Dizisinin 1. Kısmı

Yazı Dizisinin 2. Kısmı

 

Yazan:ORA NADRICH

Yazının Orijinal Linki

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Çevirmen Künyesi

NEJLA NUR GÜNEY
Boğaziçi Çeviribilim ikinci sınıf öğrencisiyim. İstanbul’da yaşıyorum. Eğlenerek öğrenmeyi, kitap okumayı, dilleri, dizi izlemeyi ve FPS oyunları çok seviyorum. Ağırlıklı olarak trash metal dinlesem de enstrümanların kendi sesini duyabildiğim her tür müziğe açığım. Siyah giyiyorum. Mephistopheles’i seviyorum.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.