Sahte Bilim

Zihnen Güçlü İnsanların 10 Sabah Alışkanlığı

Meditasyon- Kolektif Kozmos
Credit: Getty Images

Güne nasıl başladığınız ne kadar güçlü davrandığınız üzerinde oldukça etkilidir.

 

Ruhsal sağlığınızı korumanız için fiziksel olarak güçlü olmanız gerekmiyor. Zihnen sağlam olan insanlar, başarıya ulaşmak için seçilen hedefler yolunda ilerlemenin ve devamlılığın önemini kolayca kavrarlar.

Sabahlar oldukça önemlidir ve güne doğru başlamak, güzel bir gün geçirmenin habercisidir. İşte ruhsal sağlığını korumakta başarılı olan insanların her sabah yaptığı 10 şey:

1. Meditasyon

İster Russell Simmons’ın dediklerini uygulayın, ister Oprah Winfrey’in; meditasyon bir nevi sabah ritüelidir. Sabahları yapılan meditasyon ritminizi bulmanızı ve iç benliğiniz ile temas halinde olmanızı sağlayacaktır.

2. Kendi Duygularını Tayin Etmek

Ruhsal anlamda güçlü olmak, duygularınızı bastırmak demek değildir. Tam tersine, duygularınızın farkında olmak, onlarla başa çıkabilmek, güçlü ve zayıf yönlerinizi bilip ona göre hareket etmektir.

Ruhen güçlü insanlar kendi hislerinin farkındadırlar. Duygu ve düşüncelerinin onlara ne yarar sağlayacağını kolayca analiz edebilirler.

3. Pozitif İç Konuşma Yapmak

Kalabalıkların arasına karışmadan önce, ruhsal sağlığı kuvvetli insanlar kendi iç dürtülerini harekete geçirerek kendilerine ne kadar iyi olduklarını söylerler ve neler başaracakları yönünde kendilerine telkinde bulunurlar.

Bu insanlar genellikle “Süperim” ya da “Bugün müthiş bir gün olacak” gibi cümlelerle kendilerini motive ederler. Bu tarz bir alışkanlık bireyin güne pozitif başlamasında etkili olur.

4. Başkaları ile Temas Kurmak

Güne sevdiğiniz ve önemsediğiniz insanlar ile temas halinde başlamak, güzel bir gün geçirmek için önemlidir. Sevgi paylaşımında bulunmak aynı zamanda özsaygınızı arttıracak ve etrafınızdakiler ile bağlarınızı kuvvetlendirmenizi sağlayacaktır.

5. Sağlıklı İlişkiler Kurmak

İnsanlar ile temas kurmak kişinin gücünden bir şey azaltmayacaktır. Çünkü sevdiklerinizi düşünmeniz ve umursamanız, bir nevi sorumluluk göstergesidir. Ayrıca sağlıklı ilişkiler kurmak, kişinin sağlıklı bir birey olarak kalmasını sağlayacaktır.

6. Günlük Hedefler Koymak

Zihnen güçlü insanlar güne başlarken o gün neleri başaracaklarını bilirler. Onlar günü boş işler yaparak harcamazlar. Başarıya giden yolda her gün onlar için bir hedeftir ve bu hedefleri gerçekleştirmeye çalışırlar.

7. Egzersiz Yapmak

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Sabahları vücudunuzu egzersiz yaparak esnetmeniz, zihninizin de daha dinç olmasını sağlayacaktır. Kendinizi görevlendirmeniz ve rutininizin sekteye uğramaması, karakterinizin de güçlü olmasını sağlayacaktır.

8. Daha İyiyi Başarmak İçin Kendine Meydan Okumak

Güçlü insanlar daima kendilerini geliştirmek için neye ihtiyaç duyduklarını bilirler. Daha iyisine sahip olabilmek için sıkıntılı oldukları konularda eksiklerini kapatmaya özen gösterirler.

Ruhen güçlü olanlar asla geçmişe takılı kalmak istemezler. Onun yerine, daima kendilerine yeni hedefler belirlerler ve o hedefler doğrultusunda ilerlerler.

9. Mutlu Anları Sahiplenmek

Kendi düşüncelerine kucak açan insanlar, zihinlerinin onlara sağladığı fikir havuzundan faydalanırlar. Mental olarak güçlü insanlar kendilerine fazla yüklenmemeleri gerektiğini bilirler.

Eğer kitap okumak onları mutlu ediyorsa, o kitabı okurlar. Ya da belli bir müzik türünü dinlemek onları neşelendiriyorsa, öyle yaparlar.

Mutluluğa ulaşma yolunu asla sınırlamayan insanlar, bu tarz güzel anları sahiplenirler.

10. En İyisini Dilemek

Gün boyu yaşayabileceğimiz sonsuz sayıda olasılık vardır. Bu yüzden zihnen güçlü insanlar bir güne başlarken her zaman en iyi olasılığın başlarına gelmesini dilerler.

Kişinin modunu düşüren şeyler ile uğraşmak istemezler. Bunun yerine, gün kendilerine ne güzellikler sunacaksa, onların peşinde koşarlar.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.