Spiritüel

Yetişkinliğe Adım Attığımızda Farkına Vardığımız 7 Acı Gerçek

Karlı Hava - Kolektif Kozmos
Credit: collective-evolution.com

“Yetişkin” olmanın hayatımıza etkisi kişiden kişiye değişir. Yetişkinlik, alkol alabileceğimiz, araba sürebileceğimiz veya evlenebileceğimiz yasal yaş sınırını geçmek demek değildir. Bir işte çalışmakla veya araba kullanmakla da alakası yoktur. Ruh halimiz ve dünya görüşümüz bizi yetişkinliğe götürür.

İyi huylu bir çocuk olduğumdan dolayı insanlar, henüz 13 yaşımdayken yaşıma göre ne kadar olgun olduğumdan bahsederdi. Aslında böyle değildim desem yalan olur. Çoğu arkadaşımın davranışına bakınca onlara kıyasla daha sorumlu olduğumu bilirdim ama şimdi bile, yani şu 28 yaşımda, ne zaman gerçekten olgunlaştığımı sorguluyorum.

Her zaman uyumlu davranmış, okulu ciddiye almış ve etrafımdakilere saygılı davranmış olmam, beni tamamen olgun ve yetişkin mi kılıyor? Aslında bir yıl öncesine kadar aynen böyle düşünüyordum. Ta ki asıl olgunluğun, kendi hayatının tam sorumluluğunu almak olduğunun farkına varana dek.

Bu öznel sonuca ulaşmanın bir parçası olarak, hayattaki bu önemli adımı atmakla nelerin değiştiğini anlatmak istedim. İşte hayatınızda tam sorumluluk aldığınızda fark edeceğiniz 7 acı gerçek:

1. Dünya Bizim Etrafımızda Dönmüyor

Dünyanın kendi etrafımızda döndüğünü düşünmek hoşumuza gitse de aslında ortak bilinç okyanusundaki minnacık bir balıktan farkımız yok. Bu demek değildir ki büyük kitleleri etkileyecek herhangi bir şey yaratamayacak kadar güçsüzüz ama dünyanın her ihtiyacımıza cevap vermeyeceğini anlamak önemli.

Büyüklerimizin bize oturup kalkmayı öğrettiği ve her şeyin güzel olacağını söylediği günler çoktan geride kaldı. İçimizdeki gücü bulup tutkulu olduğumuz şeyi yapmak için tam gaz ilerlemeliyiz.

2. Tepkilerimiz, Her Şeydir

Arada sırada bizi zorlayan, rahatsız eden veya korkutan şeyler başımıza gelebilir. Sorunlarımız ne şekle girerse girsin, bu sorunların hayatımızı nasıl etkileyeceğini belirleyen asıl şey verdiğimiz tepkilerdir.

Arkamızdan pislik, salak gibi şeyler denmesi kadar koyan hiçbir şey yoktur değil mi? Bunun üzerine alınmayı veya hiç takmamayı seçmek bizim elimizde. Bazı insanların hayatına hiçbir şeyi takmadan yaşamasının, bazılarının ise her şeye alınıp kırılmasının nedeni işte budur; tepkilerimiz her şeydir.

3. Herkes Ünlü Olamaz

Herhalde anlık şöhretin bu kadar ulaşılabilir olduğu başka bir dönem olmamıştır. Evlilik programları ile meşhur olan sıradan insanları, bu anlık şöhret olayına örnek gösterebiliriz. Yine de şöhret, herkes için mümkün değildir.

Tabii ki başarıya ulaşmak için çabalamayı bırakmalısınız demiyorum ama olgunlaştıkça, umudumuzu meşhur olmaya bağlamanın saçma olduğunu fark ederiz. Yıllar geçtikçe de meşhur olmak o kadar da çekici gelmemeye başlar. Eğer böyle düşünmüyorsanız buyurun Unkapanı’na!

4. Dikkatimizi Dağıtıyoruz

Epeydir yazmamız gereken e-postadan tutun da bizi rahatsız eden konuları karşımızdakine açmaya kadar bitirmemiz gereken bir sürü iş olsa da bunları halletmek yerine dikkatimizi başka şeylere veriyoruz. İnsanlara ne kadar “meşgul” olduğumuzu anlatmak ya da internette dizi izlemek yerine dikkatimizi yeteri kadar vermediğimizi kabul etmemiz gerek. Hayatımızın kontrolünü tam olarak elimize almalıyız.

Bunu kabul ettikçe, bizi daha da rahatsız eder ve nihayetinde o kadar rahatsız oluruz ki harekete geçip neden işlerimizi daha önce yapmadığımızı sorgularız.

5. Sizden Nefret Eden İnsanlar Her Zaman Olacaktır

Hayatınızı insanları mutlu adasanız bile (ki bunu asla tavsiye etmem), sizi desteklemeyen biri ya da birileri her zaman olacaktır. Hayatımız boyunca böyle insanlarla karşılaşsak da ancak olgunluğa eriştiğimizde bunun bu kadar yaygın ve kabul edilebilir bir şey olduğunu anlarız.

İnsanlar sizden nefret etse bile olduğunuz gibi davranmanız, değişmekten daha iyidir.

6. İnsanları Suçlamak Sizi Bir Yere Getirmez

“O yaptı” sözünü birçok çocuktan duymuşuzdur. Baş parmaklarıyla suçlu olduğunu düşündükleri kişiyi gösterirken hep bunu söylerler.

Çocukluğumuzda birini suçlamak çoğu zaman işe yarasa da yetişkin olduğumuzda bunu yapmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Hayatınız boyunca “mağdur”u oynamak sizi bir yere getirmekten çok içinde bulunduğunuz problemden kaçamamanıza neden olur.

7. Olmak İstediğiniz Yerde Olamamanızın Sebebi Sizsiniz

Bu madde, bir önceki madde kadar doğru ve insanları suçlamamanız için başka bir neden. Eğer uyurken bile para kazanan bir multimilyoner olmak istiyorsanız, bu amacınıza sadık kalıp ona ulaşmak için her şeyinizi vermeniz gerekir.

Hayatınızın şu an böyle olmasının sebebi, öz iradenizle, zaman içinde aldığınız kararlardır. O zaman bu kararları iyice gözden geçirip amaçlarınızla aynı hizaya getirmelisiniz. Sadece almanız gereken yoldaki duygularla, korkularla ve zorluklarla mücadele edecek kadar cesur olmalısınız. Şunu unutmayın ki kötü giden her şeye rağmen ayağa kalkıp savaşmalısınız.

Yazan: MARK DENICOLA

Orjinal Link

Bir Yorum Yazın

Yorum yazmak için tıklayın

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.