Spiritüel Yarat & Üret

Yeni Yılı Gerçek Bir Lider Gibi Karşılamanın 7 Yolu

Dilek Balonu Kolektif Kozmos
Credit: Getty Images

Okuyacağınız ipuçları ile kendinizi keşfedip 2017’ye bomba gibi başlayın.

 

Bir yönetici olarak muhtemelen çoktan gırtlağınıza kadar sene sonu karmaşasına batık durumdasınız: şirket büyüme oranı tahminleri, kısılan harcamalar, yeni hedefler… Ancak her şey bunlardan ibaret değil.

2017’de bazı şeyleri daha iyi yapmak istiyorsanız bunu sadece stratejiler ve finans kontrolü ile başaramazsınız. Kafanızı toplayıp kendinizi tazelemeye de ihtiyacınız var. Yani kısacası 2016’yı sadece iş anlamında dönüp incelemek yerine kendi hayatınızda olup bitenlere de aynı özeni göstermelisiniz. Bunu ise bazı ritüeller edinerek halledebilirsiniz.

“Ritüel” kelimesinden veya onunla ilişkilendirdiğiniz insan tiplerinden hoşlanmıyor olabilirsiniz. Kendinin ve ihtiyaçlarının farkında olup ona göre hareket eden biri de olsanız, “Ben önümdeki gerçeğe bakarım,” diye inatçılık da etseniz fark etmiyor: Ritüeller gerçekten işe yarıyor. Bazı şeyleri daha farklı yapıp yaşam kalitesini iyileştirme kararı vermek bile -bu kararlar ne kadar mantık dışı olursa olsun- bilime göre direkt olarak his ve davranışlarımızı etkiler. (Kararların mantıksızlığına takılmamak gerek burada; bildiğiniz üzere insanlar bazen çok çılgın şeyler yapabiliyor.)

Peki, bir lidersiniz ve yeni yılı farklı ritüellerle karşılamak istiyorsunuz. Ne yapmanız gerekiyor? İnternete bakarsanız bu konuda pek çok tavsiye bulabilirsiniz. Yine de asıl olan sizin için en doğal ve etkili olanları eleyebilmek. Biraz fikir edinmek isterseniz de size bazı tavsiyelerimiz var:

1. Teşekkür kartları hazırlayabilirsiniz.

Minnet duygusunun mutluluk üzerinde büyük bir etkisi vardır. Sahip olduklarınızın farkına varmak sizi daha mutlu ve daha güçlü yapacak, böylece yeni yıla daha iyi hazırlayacaktır. My Inc.com yazarlarından John Boitnott, müşterileriniz ve takım arkadaşlarınıza kendi yazdığınız teşekkür kartlarını sunmanızı tavsiye ediyor. Bu sayede ilişkilerinizi sağlamlaştırırken minnet ve mutluluk duyguları ile yeni yıla daha güçlü bir şekilde girebilirsiniz.

2. Yaşam ve çalışma alanınızla birlikte kafanızı da düzenleyin.

Fiziksel çevrenizde değişiklikler yaparak ruh sağlığınızı inanılmaz bir şekilde etkileyebilirsiniz. Kullanmadığınız bazı şeylerden, bir diğer deyişle “biriktirdiğiniz çöplerden” kurtularak beyninize artık temiz bir sayfa açma zamanı geldiği sinyalini verirsiniz. İnternette fiziksel ve ruhsal tatil temizliği konusunda pek çok kaynak bulabilirsiniz. Ya da direkt eviniz, ofisiniz veya hayatınızın belli bir kısmını nasıl ihtiyaç duyuyorsanız o şekilde elden geçirebilirsiniz.

3. Kafanıza takılıp kalan olumsuzluklardan kurtulun.

2016 pek çocuğumuz için biraz zor ve acımasızdı. Eğer siz de şu son bir senede hayattan sağlam bir tokat yiyip kendini toplamaya çalışanlardansanız buyrun girişimci ve finans koçu Denise Duffield-Thomas’ın tasiyesini dinleyin: Sizi tüketen olumsuzlukları bir kenara bırakıp sahip olduğunuz güzelliklere odaklanın.

Kendinize bir partner seçip birer kağıt kalem kapın. Oturup “Bu sene …dan gurur duyuyorum” cümlesini farklı şekillerde tamamlamaya çalışın. Tıkandığınız noktada partneriniz sizi daha fazla düşünmeye teşvik etsin. Gerek iş gerek özel hayatınız anlamında büyüklü küçüklü 30-50 maddeye ulaşana kadar devam edin.

Bunu yaptıkdan sonra 2016 gözünüze o kadar da kötü gelmemeye başlayacak. En kötü zamanlarda bile iyi şeyler de yaptığınızı, bir şeyler kazandığınızı göreceksiniz. Şimdi bu gazla bir de 2017’de neler yapabileceğinizi düşünün!

4. Ne kadar çok şey öğrendiğinizi unutmayın.

Yukarıdaki çalışmayla aslında hatırladığınızdan çok daha fazlasını başardığınızı keşfettiniz. Aynı biçimde, farkında olduğunuzdan daha fazla şey de öğrendiniz. Ancak öğrenilenden en iyi şekilde faydalanmanın yolu onu pratiğe dökmektir. Koç Christi Heisted’in şöyle bir ritüel önerisi var:

“Sene boyunca okuduğunuz tüm kitaplardan ve katıldığınız tüm konferans, ders ve seminerlerden kalan notlarınızı bir araya getirin. Öğrendiğiniz tüm önemli püf noktaları not alıp bunları kendinize katabileceğiniz 3-5 adımlık bir uygulama planı hazırlayın. Bilgi güçtür; ama asıl değerli olan bilgiden nasıl faydalanacağını bilmektir.”

5. Başarısızlıklarınız (ve düşmanlarınızı) affedin.

Kazandıklarınızın farkına vararak 2016’yı güzel bir şekilde uğurlamanın yanı sıra başarısızlıklarınızla da daha iyi yüzleşebilirsiniz. Thought Catalog’un bu husustaki tavsiyelerinden birkaçını sizin için derledik.

Örneğin düşmanlarınızdan birini affetmeyi deneyin. Blogda yazanlara göre “bu elbette tutup o insanı yeniden hayatınıza almak anlamına gelmiyor. Hatta olarla tekrar görüşmenize bile gerek yok. Tek yapmanız gereken içinizde saklı tuttuğunuz kırgınlıkları, kızgınlıkları ve o kişiye karşı beslediğiniz her türlü olumsuzluğu yok etmek. Böylelikle herkesin hata yapabileceğini kabullenip yeni yıla barış ve huzur içinde girebiliriz.” Bunun sağlık üzerine etkilerine bu yazımızda değinmesek de bilimsel araştırma sonuçlarını internette bulabilirsiniz.

Thought Catalog aynı zamanda 2016’daki başarısızlıklarımızla yüzleşmeyi de öğütlüyor. “Tüm seneyi tek bir hata yapmadan geçirmek neredeyse imkansız. Ama bunlara ahlanıp vahlanmak yerine 2016 sona ermeden hatalarınızla yüzleşin. Onları kabul edin. Hislerinizi özgür bırakın; kendinize kızacaksanız kızın. Çünkü sonrasında geçecek, ve özgür kalacaksınız.

6. Beklenmedik şeylere de hazırlıklı olmayı öğrenin.

Beklemediğimiz bir şeyle karşılaşınca genelde kendimize bahaneler uydurmayı seçeriz. İşte Thought Catalog’dan bir başka ritüel önerisi: “Son bir senede hayat sizi hiç ummadığınız nerelere götürdüyse hepsini not alıp bir liste hazırlayın. Bu sayede yeni yılın da sürprizlerle dolu olacağını aklınızdan çıkarmamış olursunuz.

7. Hazırsanız geliyor: Ateş yakın.

Soğuk yerlerde eğer yılbaşı akşamını dışarıda geçirecekseniz ateş yakıp ısınmak elbet mantıklı. Peki, bunu kendi ritüelinizin bir parçası haline getirmeye ne dersiniz? Saat gece yarısını geçmeden önce neden tüm korkularınızı bir kağıda yazıp hepsinin kül olup bittiğini görmeyesiniz ki?

Mindbodygreen’e göre bunu (gerekli güvenlik önlemlerini alarak) ailenizle birlikte bile yapabilirsiniz. “İnternette çeşitli dilek kağıtları satılıyor. Onlardan alıp çocuklarınıza bir kağıda unutmak istedikleri, diğerine (kendileri veya başkaları adına) diledikleri bir şeyi yazmalarını söyleyin. Kağıtları tutuşturun ve gökyüzüne uçuşlarını izleyin.” Tabi şömineniz varsa aynı şeyi orada da yapabilirsiniz.

Yazan: Jessica Stillman

Yazının Orijinal Linki

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.