Spiritüel

Yeni Yılda Beyninize ve Kendinize Vakit Ayırın

Beyin Işıklı - Kolektif Kozmos
Credit: Getty Images

İlginizi biraz da kendinize döndürmenin tam zamanı!

 

Her tatil sezonunda olduğu gibi yeni yıla girerken de form koruma stratejilerimiz hazır. O güzel tatlılar, içinizi ısıtacak salepler size göbek ve damar tıkanıklığı olarak geri dönebilir zira. Etrafımız, günümüzü küçük egzersizlerle doldurup akşamları kokteyllere ayırabileceğimiz, karın kaslarımıza elveda demeden ufak ve sağlıklı “kaçamaklar” yapabileceğimiz tekniklerle sarılı. İnternette ve her yerde karşınıza çıkan bu tarz yazıların haklılık payı olsa da hemen hepsi vücudunuzun en önemli parçasını göz ardı eder: beyniniz. Yılın bu zamanını nasıl beynimize ayırabiliriz? Bu yazımızda yeni yılda başlayıp belki 2017’de de yapmayı sürdüreceğinizi umduğumuz birkaç faydalı maddeyi derledik.

1.Kendinize Odaklanın.

Yeni yılda kendinize biraz vakit ayırıp 2016 boyunca neler hissettiğinize odaklanın. Sık sık üzgün hissettiğinizi, eskiden keyif alarak yaptığınız şeylerden artık tat alamadığınızı; iştah, uyku, konsantrasyon problemleri yaşadığınızı fark ederseniz belki depresyon ya da başka bir davranış bozukluğu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Depresyon tedavi edilmezse sadece hayat kalitesini düşürmekle kalmaz, ileride bunaklığa da yol açabilir. Yine de henüz depresyon ile beynin fiziksel sağlığı arasında ne gibi bir ilişki olduğunu bilmiyoruz. Depresyonla mücadele eden beyinlerin salgıladığı kimyasallar beyin hücrelerine zarar veriyor olabilir. Modumuz düştüğünde daha az sağlıklı işlerle uğraşmaya meyilli oluyor da olabiliriz. Nedeni her ne olursa olsun, tatil zamanları oturup kendimiz ve akıl sağlığımıza yoğunlaşarak desteğe ihtiyacımız olan noktalarda profesyonel yardım almak için mükemmel fırsatlar.

2.Meditasyona Vakit Ayırın.

Yeni yıl boyunca akıl sağlığınızı nasıl koruyacağınızı mı düşünüyorsunuz? Tek kuruş harcamadan ve ihtiyaç duyduğunuz her zamanda meditasyon yapabilirsiniz. Meditasyonun moda; fiziksel, ruhsal ve nörolojik sağlığa olan pozitif etkilerini kanıtlayan pek çok çalışma mevcut. Bunlardan birine göre sekiz haftalık bir meditasyonun ardından beyin kortekslerinde kalınlaşma oluyor. Başka bir çalışma da ellilerinizde düzenli meditasyon yapan kişilerin ön korteks aktivitelerin yirmilerindeki biri ile aynı olduğunu kanıtladı.

Uygulanan en yaygın ve birey odaklı meditasyon yönteminde katılımcı, her gününün belli bir kısmını buna ayırıp sadece içinde bulunduğu ana odaklanır. Düşünceler, hayaller, planlar veya hislerle dikkati dağılan kişiler nefeslerine odaklanarak tüm bunlardan sıyrılabilir. Düzenli pratik yaparak bunu kolayca bir alışkanlık haline getirip hem gündelik hem de profesyonel yaşantınızda daha dayanıklı ve esnek olabilirsiniz. Pek çok girişimci meditasyonla öz farkındalık kazanıp hedeflerini başarı ile gerçekleştirdiklerini anlatır.

3. Müzik Dinleyin.

Müzik dinlediğimiz zaman beynimizin çeşitli kısımları normalden daha farklı bir şekilde aktive olur. Beynin müziği önce birden fazla seviyede ve şekilde işleyip sonra aktivitelerini tek bir noktada birleştirdiğine inanılıyor. Bunun gibi sıra dışı şekillerde beyni uyarmak nörol ağ iletişimi için de faydalıdır. Daha iyi bir beyin egzersizi içinse yeni bir çalgıya başlamayı deneyebilirsiniz. Müzik yapmak beynin motor alanlarını, yaratıcılık ve duygusallık kısımlarını çalıştırır. Bunun da corpus collosumu, yani iki lobu birbirinden ayıran alanın genişliğini artırdığı gözlenmiştir. Nörolojik sağlık ve zeka bu alanla direkt bağlantılıdır.
4.İnsan İlişkilerine Yönelin.

Başkalarıyla iletişim kurmak insan sağlığı açısından en az yemek veya barınak temel ihtiyaçları kadar önemlidir. Antik çağ filozoflarından beri ilişkilerin insanı daha mutlu ve canlı bir hale getirdiği kabul edilmektedir. Yapılan bir çalışmaya göre sık sık görüştüğünüz bir arkadaş yılda yüz bin dolar, düzenli olarak gördüğünüz komşular ise yılda altmış bin dolar daha fazla kazanmaya eş. İnsanlarla sağlıklı ilişkiler kurup bu ilişkileri devam ettirmek, bir problemle karşılaşıldığında soruna farklı açılardan bakabilmemizi sağlar. Tatiller, değer verdiğiniz insanları ziyaret edip özlem gidermek için en iyi fırsat. Yeni yılda sevdiklerinizi unutmayın!

Yazan: Julia Samton

Bir Yorum Yazın

Yorum yazmak için tıklayın

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.