Yarat & Üret

Yeni Jenerasyonun Dünyayı Değiştirmesi İçin Bilmesi Gereken 5 Şey

Dünyayı Değiştir - Kolektif Kozmos
Credit: collective-evolution.com

Kültürel geçmişimiz bizi değişime karşı ne kadar engellese de Y kuşağı için aynısını söyleyemeyiz. Sevgimizin ışığını her karanlık uçuruma ve her yaralı ruhun içine girinceye kadar genişletmeliyiz.

  • Bu dünyada ne kadar değerli olduğunuzu bilin.  Y kuşağı ve ara kuşaklar, binlerce yıldır süren “değersizlik” sorununu ortadan kaldırmaya yönelik ilk adımları atan kuşaklardan biridir. Bu o kadar kolay olmasa da cinsiyet, cinsel kimlik, ırk gibi sorunları ilgilendiren haksızlıkları önlemek adına yol gösterici olmuştur ve olmaktadır. Hayatın gördüğümüzden çok daha çeşitli olduğuna ancak farkına varıyoruz.

Hepimiz fiziksel olarak evrene bağlıyız ve ona bir sürü bilgi gönderiyoruz. Algılarınız açık ve dinliyorsunuz. Hayata bağlılığınız beş duyudan öteye geçip daha yüksek bir bilince ulaşıyor.

  • Kendini bu kadar özgürce ifade edebilen tarihteki ilk jenerasyon: Y ve X kuşağı sayesinde, içinizde bir yerde her şeyin mümkün olduğunu hissedebilirsiniz. Gerçekten. Bu farkındalık kıvılcımıyla SpaceX roketi gibi yavaş yavaş ivme kazanarak yerçekiminden tamamen kurtulabilirsiniz. İşte kurtulduğunuz o an, potansiyeliniz en yüksek seviyesine ulaşmış olursunuz.

2016, “Bilinçlilik Yılı” ilan edildiğinden beri Amerika, Arap Baharı ile meşgul. Dünya’daki bölücü ve yıkıcı düşünce süreçlerinin tarihsel kalıplarını tekrar gözden geçirdiğinizde, eşitsizliğe ve zulme sebep olduklarından onları reddediyorsunuz. Bu kalıpların ne kadar sürdürülemez olduğunu fark ediyoruz.

  • Size en çok ilham veren kişi olma yolunda atabileceğiniz en güzel adımlar, hayatınızın anlamını ve amacını keşfetmektir. İyi haber şu ki büyük bir hızla değişiyoruz. Bir zamanlar nesiller boyu, hatta yüzyıllar süren faydalı ama küçük şeylerin çoğu, günümüzde günler ve hatta içinde fark edilebilir hale gelmiştir. Sosyal medya, otoritenin düşüncelerini dayatmasına fırsat vermeden etrafımızdakilerle açık diyaloğa girmemizi sağlar.

Kültürümüzde nelerin geçerli olup olmadığını boş verip yeni ve gelişmişin hayatımıza girmesini sağlamalıyız. Sürdürülebilirliğin anlamı işte budur. Medyanın “görevi”, olumsuzlukları evirip çevirip önümüze sunmak olsa da önceliklerimizi bireysel ve toplumsal olarak sıralayarak daha iyi bir gelecek için bir çabalamalıyız.

  • Liderlik güç ile ilgili değil, dünyayı görmek istediğin gibi değiştirmekle ilgilidir. Tüm engellere rağmen ara jenerasyon, farkındalık, kişisel gelişim ve birlik bilincine geçişte kitlelere hitap eden ilk nesil olmuştur.

Bireysellik ve birlik arasındaki dengeyi korumak herkes için önemlidir. Ayrıca her insanın değerli ve farklı olduğunu anlamak, kendimizi ve insanları sevmemizi sağlar. Herkes, benzersiz yeteneklerle dünyaya gelmiştir. Sizinki ne?

  • Yeni “altın kural”, etiği, değerleri ve çevremize nasıl davranmamız gerektiğini yeniden tanımlayan sürdürülebilirliktir. Bu gerçekten çok önemli. Ayrılıkçı bilincimizden gelen rekabet içgüdüsü artık son bulmalı ki yeni hayaller kurabilelim, yeni dünyalara açılabilelim.

Yaratıcılığımız sayesinde her yerde sağlıklı toplumlar kurmayı başardık. Tek başımıza yapamayacağımız şeyleri başarabilmek için, rahat ve güzel yaşayabilmek için PARLAMA SIRASI ŞİMDİ SİZDE!

Yazan: CHRISTINE HORNER

Yazının Orjinal Linki

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.