Spiritüel

Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon: Zihninizi Rahatlatmak İçin 20 İpucu

Meditasyon -kolektif kozmos
Credit: collective-evolution.com

Hayatınızda ister daha çok huzur isterseniz daha az stres arayın, meditasyon tam da sizin ihtiyacınız olan şey. Yeni başlayanlar için, veya inanılmaz faydalarını yeni öğrenenler için meditasyon mental açıklık ve iyilik getirebilir, fakat başlangıçta kafa karıştırıcı olabilir.

İlk kez meditasyona başladığınızda, bir şey olmasını beklemek durumu ile aklınız düşünce akınına uğramış gibi hissetme arasında bir yerde kalabilirsiniz; meditasyon egzersizi ürkütücü bir iş olabilir ve bunalmış dahi hissedebilirsiniz- biliyorum çünkü yaşadım. İşte bu yüzden bu 20 ipucu olan listeyi sizi bu harika ortama ulaştırması için derledim- ister içeride ister dışarıda olsun- bu kutsal egzersizi düzenli bir şekilde günlük hayatınıza yerleştirmeniz için.

1.Egzersiz Mükemmelleştirir, Her Gün Meditasyon İçin Vakit Yaratın

İlk başlangıçta, devamlılık sağlamak önemlidir, hemen ilk etapta faydaların farkına varamayabilirsiniz, fakat ne kadar pratik yaparsanız zihninizin rahatlaması ve rahatlama evresine girmesi ve bu zihinsel açıklığın gelmesi de o kadar kolay olur. Günde sadece 4 dakika bile doğru yolda olduğunuzu garanti edecektir.

2.Nefes İle Başlayın

Her egzersize derin nefes alarak, havayı yavaşça içinize çekip ardından nefesinizi verip ve sadece nefesinize odaklanarak başlayın.

3.Tüm Karmaşaları Bırakın Gitsin

Meditasyon yapmayı öğrenirken kafanızın karışması tamamıyla doğal ve normaldir. Bu tip düşüncelere fazla takılmayın ve bunları engellemeye de çalışmayın. Bırakın aksınlar ve siz nefesinize odaklanmaya çalışın.

4.Meditasyon Yapmak İçin Evinizde Belirli Bir Oda Seçin

Evinizde dışarıdan gelen gürültüden ve dikkat dağıtıcılardan tamamen uzak; tercihen minimal düzeyde elektronik cihaz barındıran bir oda seçmeye çalışın.

5.Huzurlu Bir Alan Oluşturun

Loş ışık veya birkaç mum edinmeyi düşünün. Biraz tütsü veya sakinleştirici yağların(lavanta gibi) kokusunu yayması zihninizin ve vücudunuzun rahatlamasına ve huzurlu hissetmesine yardımcı olabilir.

6.Dikkatinizin Dağılmadığından Emin Olun

Ailenizi, arkadaşlarınızı veya oda arkadaşlarınızın belirli bir süre meşgul olacağınızı bilmesini ve sizi bölmemelerini isteyin, telefonunuzu sessize alın.

7.Vücudunuzun Bölümlerini Hissedin

İlk başladığınızda, nefese odaklanırken, bilinçli olarak, ayaklarınızdan başlayarak vücudunuzun her bir parçasını hissetmeye çalışın. Sadece fiziksel olarak dokunmayın, hissedin onları. Ayaklarınızı hissettikten sonra, bileklere doğru yukarı, baldırlarınız ve diğer bölgelere ilerleyin. Bu sizi havaya sokmak için harika bir teknik.

8.Söz Verin

Egzersiz yapmaya kendinizi adayın. Uzun vadede, eğer günde 5-10 dakikanızı meditasyona ayırmayı başaramazsanız, o zaman kesinlikle çözülmesi gereken büyük sorunlarınız olabilir.

9.Yavaşça Başlayın

Günde 5 dakika meditasyonla başlayın, isterseniz zamanlayıcı bile ayarlayabilirsiniz, bir kez kavramaya ve daha rahat hissetmeye başladığınızda, o derin rahatlamış evreye geçmeyi arzu ettiğiniz ölçüde artırabilirsiniz.

10.Meditasyon Hakkında Bir Kitap Okuyun

Meditasyon hakkında daha çok ipucu almak ve birkaç faydasını öğrenmek ve diğer basit ipuçlarını edinmek için, kütüphanede bir iki kitaba göz atın, bakın bakalım neler var.

  1. Rehber Eşlikli Meditasyon CD’lerine Göz Atın Veya Meditasyon Müzikleri Dinleyin

Eğer zihninizi boşaltmada bazı zamanlar hala sorun yaşıyorsanız, rehber eşlikli bir meditasyon CD’si  dinlemek, odaklanmak için size sebep verip harikalar yaratabilir, dinleyin ki zihniniz verilen talimatları yerine getirebilsin.

12.Gün Boyu “Varoluşunuzu” Deneyimleyin

Gün boyunca, araba sürerken, çalışırken, öğle yemeği esnasında, temizlik yaparken veya her ne olursa, gün içinde zihninizi rahatlatarak ve birkaç derin nefes alarak birkaç dakikalık sakin ortamı  yaratın.

 

13.Farklı Pozisyonları Deneyimleyin

Tipik yogiyi, bacaklar çapraz ve her ayak diğer dizde olmak suretiyle “lotus” pozisyonunu deneyebilir, avuç içleriniz birbirine bakarak bir sandalyeye oturabilir, uzanabilir, ne isterseniz yapabilirsiniz. Daha rahat hissettikçe, sizin için en iyi olan pozisyonu bulacaksınız. İlk başladığımda, yere uzanmaya bayılırdım fakat sakinliğin beni her seferinde daha çok uyku moduna soktuğunu çok geçmeden fark ettim ve bu fazla rahattı benim için ve oturmam daha iyiydi.

14.Farklı Teknikleri Denemek

Meditasyon yapmanın çok farklı yolları var, mesela nefes teknikleri, rehberli meditasyonlar, transandantal meditasyon, binaural ritmler, yağmur sesi vb. Bir kaç farklı meditasyon metodu hakkında bilgi almak için buraya tıklayın. Sizin için en iyi olanı ve sizi daha etkili bir biçimde o evreye getirecek olanı deneyin.

15.Tüm Beklentilerinizden Sıyrılın

Meditasyondan göreceğiniz faydalar çok farklı şekillerde gelecektir. Egzersiz yaptığınız esnada veya günün ileri saatlerinde mesajlar alabilir, hayaller görebilir, astral seyahate çıkabilir veya bunların hiçbiri olmayabilir. Eğer meditasyondan tüm edindiğiniz 5 dakikalık berrak bir zihinse, o halde kendince gayet iyi bir yolda olduğunu ve stresi dindirmek ve hayatınıza hiç mümkün olmadığını düşündüğünüz bir şekilde huzur getirecek kadar yeterli olduğunu göreceksiniz. Başkalarının deneyimlemiş olduklarını iddia ettiklerine hiç takılmayın, kendinize odaklanın ve unutmayın bunu sadece kendiniz için yapıyorsunuz.Bu bir yarış değil; unutmayın meditasyon yaparken doğru ve yanlış diye bir şey yoktur.

16.Meditasyonu Sabahları Yapmayı Düşünün

Sabahları meditasyon yapmak berrak bir zihne sahip olmanızı ve güne huzurla başlamanızı sağlayacak. Stresi başlamadan önce devre dışı bırakacak.

17.Mum Işığını Odak Noktası Olarak Kullanın

Mum alevine bakmak zihninizi dinginleştirmekte yardımcı olabilir.

18.Niyetinizi Zamanın Ötesine Taşıyın

Eğer spesifik bir sorununuz veya almanız gereken bir karar varsa ve yanıtı bulmakta zorlanıyorsanız, niyetinizi meditasyon süresince edinmek istediğiniz şeye hedefleyin.Kendi sesinizden net bir cevap almayı ummayın, hissettiğiniz herhangi bir duyguya veya muhtemelen ardından gelecek işaretlere odaklanın. Bazen bir problem çözmenin en iyi yolu, onu düşünmeyi bırakıp, yanıtın size gelmesini beklemektir.

19.Işığın Bedeniniz Boyunca Yayıldığını Hayal Edin

Daha net bir şekilde, eğer belirli bir çakranızın kapalı olduğuna dair bir his varsa içinizde, beyaz ışığın güneşten bedeninize doğru geldiğini aslında gözünüzde canlandırabilirsiniz.Her tür eski duygusal modelden, titreşimden kurtulmaya çalışın ve beyaz ışığın yüksek titreşimlerini kendinize aşılayın.

  1. Egzersizlerinizden Memnuniyet Duyun

Egzersizlerden çok fayda alamadığınızı dahi hissetseniz, bırakmayın. Oturup egzersiz yapmak için vakit ayırdığınız için minnet duyun. Etkiler ilk etapta gözle görülür olmayabilir ancak başladığınız için zamanla mutlu olacaksınız.

Yeni başlayanlar için meditasyonla ilgili önerileriniz ve ipuçlarınız var mı? Lütfen aşağıdaki yorum bölümünde bizlerle görüşlerinizi paylaşın!

En iyi dileklerimle ve sevgiyle!

Yazan: Alanna Ketler
Çeviren: Merve Gençyürek

Yazının Orijinal Linki
Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.
Çevirmen Künyesi

MERVE GENÇYÜREK

Çankaya Üniversitesi İngilizce Mütercim-Tercümanlık bölümü mezunuyum.Kolektif Kozmos’u keşfetmek ufkumu açtı.Bu ailenin bir parçası olmalı ve çok sevdiğim çevirilerimle katkı sunmalıyım diye düşündüm.Müzik olmazsa olmazım.Şarkı söylemeyi çok seviyorum, solistlik yapıyorum.Yabancı dillere karşı büyük bir ilgim var.Şuan Fransızca öğrenmekteyim.İngilizce dizi/film çevirmenliği yapıyorum fırsat buldukça.İtalyan mutfağını ve İtalyanca’yı çok seviyorum.Hayalim erkek arkadaşımla birlikte motosikletle gezerek ve sokak müziği yaparak dünya turuna çıkmak.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.