Spiritüel

Yaşlanma Karşıtı Tibet Usulü 5 Hareket

tibet - Kolektif Kozmos
Credit: Life Events

Neredeyse her toplumda, daha genç görünmek için başvurulan birçok yol vardır. Saç boyama, yaşlanma karşıtı ürünler, plastik cerrahi, ilaç kullanımı ve giyinip süslenme olduğumuz yaştan daha genç görünmek için harcadığımız emeklerden bazılarıdır.

Ya size daha genç görünmek için tamamen doğal bir yol olduğunu söylesem? Sadece daha genç görünmek değil, aynı zamanda daha genç hissetmek için de! Binlerce yıl önce Tibetliler beş adet hareket keşfettiler. Bu Tibet Hareketleri veya Peter Kelder’ın dediği gibi “gençlik pınarı”, zamanın bizde bıraktığı izleri yavaşlatmaları ve hatta tersine çevirmeleriyle bilinir.

Tibet Hareketleri Nasıl Keşfedildi?

Yoga, geçtiğimiz birkaç yıl içinde Batı dünyasında epey rağbet görmeye başlasa da dünyanın diğer köşelerinde antik bir eylem. Kutsal Vedalar gibi Hinduizm ve Budizm yazılarından anlaşılıyor ki yoga 5,000 yıldan fazladır bu dünyada. Haliyle, yıllar geçtikçe ve yoga “Batılılaştıkça” yoga duruşları ve çeşitli hareket isimleri günümüze uyarlandı. Neyse ki bu antik Tibet egzersizlerini hayatta tutabilmek için yeterli bilgiye erişimimiz var.

Yoganın Hindistan’dan Tibet’e getirilmesi 11. veya 12. yüzyıllara dayandığı söylenir. Tibet Hareketleri de, Tibetli keşişlerin çeşitli yoga duruşlarını değiştirip yeni duruş serileri yaratmaları ile ortaya çıkmıştır. Bu hareketlerin Batı dünyasında popüler olması da Peter Kelder’a ait 5 Tibet Ayini adlı kitabın 1939’da yayınlanması ile mümkün olmuştur. Himalayalar’daki bir manastırda nesilden nesle aktarılan bu hareketlerin, vücudu güçlendirdiği ve canlandırdığı söyleniyor. Yaşlanma sürecini yavaşlatması da cabası! Aslında çakralarımızı (Sanskritçede enerji çarkı) güçlendirmek için tasarlanan Tibet Hareketlerini, Kelder’ın Tibetin Gençlik Pınarı adlı eserinden bir bölümle anlayalım.

Bu dönen girdaplar, sağlıklı bir bireyde deri dışına doğru genişler. Ancak yaşlı, güçsüz ve hasta bedenlerde yüzeye ulaşmakta bile zorlanırlar. Yeniden genç, sağlıklı ve zinde bir yaşam, bu enerji merkezlerini normale döndürmekten geçer.

5 Tibet Hareketini sırayla yapmak gerekse de Tibetlilere göre sadece bir hareketi düzenli yapmak bile çakraların açılmasına ve sağlığı düzeltmede etkili.

Birinci Hareket

Ayaklarınızı kalça genişliğinde açıp kollarınızı dışarı doğru açarak (avuçlar aşağı bakacak) bir “T” oluşturun. Kollarınızın yere tamamen paralel ve omuzlarınız ile aynı hizada olduğundan emin olun. Saat yönüne doğru olabildiğince çok dönün. Rahat olun ve başınız döndüğünde bir süre durun. 21’e ulaşana kadar devam edin. Birçok Tibetli keşiş 12’de dursa da Batı dünyasında birçok kişi 21’i hedef olarak belirlemiştir. Bu süreci kolaylaştırmak için “odaklama” adı verilen bir dans tekniğinden faydalanabilirsiniz. Bir noktaya başınızı diğer tarafa çevirene kadar odaklanın ve döndüğünüzde aynı noktayı bulmaya çalışın. Dönerken derin nefes alıp vermeyi unutmayın!

Birinci hareketin doğru yapılışı:

Credit: Life Events
Credit: Life Events

İkinci Hareket

Sırtüstü yatarak bacaklarınızı birleştirin. Avuç içlerinizi yere veya bel problemleriniz varsa kuyruksokumunuza yerleştirin. Başınızı yerden kaldırırken derin nefes alın, çenenizi göğsünüze yaklaştırın ve ayaklarınız gökyüzünü gösterene kadar bacaklarınızı kaldırın. Bacaklarınızı mümkün olduğunca düz tutmaya gayret edin. Esnekseniz bacaklarınızı başınıza daha da yaklaştırabilirsiniz. Sonra, yavaşça nefes verirken bacaklarınızı ve başınızı yere indirin. Yerdeyken tüm kaslarınızı rahatlatmaya çalışın. 21 kez tekrarlayın.

İkinci hareketin doğru yapılışı:

Credit: Life Events
Credit: Life Events

Üçüncü Hareket

Üçüncü hareket yogadaki deve duruşuna yakın. Vücudunuzu dik tutarak ve ayak parmaklarınızı kırarak dizlerinizin üzerinde durun. Ellerinizi kalçalarınızın altına dayayın ve çenenizi göğsünüze yaklaştırın. Nefes aldıkça omurganızı geriye doğru eğin, ellerinizi kalçanızdan aşağı sürün. Başınızı dik tutmaya ve omuzlarınızı arkaya itmeye dikkat edin. Belinizle değil, sırtınızla eğilin. Bir önceki pozisyona dönerken yavaşça nefes verin. 21 kez tekrarlayın.

Üçüncü hareketin doğru yapılışı:

Credit: Life Events
Credit: Life Events

Dördüncü Hareket

Yere oturup bacaklarınızı dik bir şekilde uzatın. Ayaklarınızı kalça genişliğinde açın. Ellerinizi yanınıza koyun. Ayak parmaklarınızın yukarı baktığından emin olun. Çenenizi göğsünüze yaklaştırın ve avuç içlerinizi hemen yanınıza, yere koyun. Nefes aldıkça başınızı aşağı doğru bırakın ve dizlerinizi bükerek yere paralel “masa” pozisyonuna gelene kadar kalçalarınızı yukarı kaldırın. Oturma pozisyonuna dönerken yavaşça nefes verin. 21 kez tekrarlayın.

Dördüncü hareketin doğru yapılışı:

Credit: Life Events
Credit: Life Events

Beşinci Hareket

Son Tibet Hareketi, “aşağı bakan köpek” ve “yukarı bakan köpek” isimli yoga pozisyonları arasında bir geçiş hareketidir. Yüzükoyun yatın ve avuçlarınızı göğüs hizasında yere koyun. Nefes alırken dizleriniz ile yukarı kalkarak “yukarı bakan köpek” pozisyonuna gelin ve kollarınızı düz bir hale getiririn. Nefes verirken önceki pozisyonunuza dönün. 21 kez tekrarlayın.

Beşinci hareketin doğru yapılışı:

Credit: Life Events
Credit: Life Events

Bu hareketlerin, günde bir kere, sabah veya gece yapılması tavsiye ediliyor. Her hareketi 21 kez tekrarlamak zorunda değilsiniz, rahat olduğunuz kadar tekrarlayınız. Zamanla ve pratikle her hareketi 21 kez yapabilirsiniz. Hareketlerin tümünü yapmak yaklaşık 15 dakika sürüyor. Bu egzersizleri deneyerek kaybedeceğiniz hiçbir şey yok (birkaç fazla kilo dışında). Kazanacaklarınızı saymaya gerek var mı? Güç, zindelik, sağlık, daha genç bir görünüm ve tabii ki iç huzur…

Resimler Life Events‘den alınmıştır.

Yazan: KALEE BROWN

Yazının Orijinal Linki

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.