Spiritüel

Yaşlandığınızda Pişman Olacağınız 30 Şey

Üzgün Kadın - Kolektif Kozmos

Daha önce hayatınızda yapmadığınız her şeye pişman olmak istemezsiniz.

Sallanan bir sandalyede torununuz için eşarp örerken ya da altı kedinizden birini severken, geriye dönüp “Keşke bunu yapsaydım” diye düşünmek istemezsiniz.

Jenerasyonumuz hızla büyüyor ve çoğumuz daha birkaç yıl geçmiş olmasına rağmen geriye dönüp keşke bunu da yapsaydım, keşke orada olsaydım diye dert yanıyoruz.

Şimdi her gün yeni bir hayatı tam kapasite yaşamaya başlamanın tam da zamanı. Bu tarz pişmanlıklar ile yaşamanın önüne geçebilirsiniz!

Yaşlandığınızda Bu 30 Şeyden Pişman Olacaksınız

1. Şansınız varken seyahate çıkmamak.

Seyahat etmenin okul zamanlarında veya işe başladığınız ilk senelerde zor olduğunu düşünüyorsanız ilerde çok daha zor olacağını öğrenmek zorunda kalabilirsiniz. Mesela çocuk sahibi olduğunuz zaman seyahate çıkmanız çok daha zorlaşacak.

2. Başka bir dil öğrenmemek.

Lisede üç yıl yabancı dil dersi aldığınızı fark edince kendinizi tekmeleyeceksiniz ama hiçbirini hatırlamayacaksınız.

3. Kötü bir ilişkiyi devam ettirmek.

İyi haberi verelim; kötü bir ilişki içerisindeyseniz, bir gün mutlaka bu ilişkiden kurtulacaksınız. Ancak, çoğu insan bunu daha erken bitiremediği için pişman olur.

4. Sevdiğiniz sanatçıları görme fırsatını kaçırmak.

“Hayır abi, bir dahaki sefere kesin Nirvana’yı kaçırmayacağım” Evet, kesin kaçırmazsınız!

5. Bir şeyleri yapmaktan korkmak.

Geçmişe bakacaksınız ve düşüneceksiniz; ‘Neden korkmuşum ki bu kadar?’

6. Spor yapmayı öncelikler listesine koymama.

Fiziksel olarak spor için en verimli olduğumuz yılları ya yatakta uzanarak ya da ekran karşısında harcıyoruz. Gidin ve koşun ya da yoga yapın –bedeniniz 50 yaşına geldiğinizde size müteşekkil olacak.

7. Nefret ettiğin işinden istifa etmemek.

Faturalarını ödemelisin. Fakat durumunu iyileştirmek için bir plan yapmazsan, bir gün 40 yılını cehennemde geçirmiş gibi uyanabilirsin.

8. Okul yıllarında yeterince zorlamamak.

Okulda aldığın notlar sadece hayatının nereye geleceğinde rol oynamıyor. Eninde sonunda tek işinizin öğrenmek olduğu bir zamanın daha olmayabileceğine, hayatta daha meşakkatli uğraşlarının da olacağına dikkatini çekmek isteriz.

9. Ne kadar güzel olduğunu fark etmemek.

Oldukça harikasın. Bunu ne kadar çabuk fark edersen o kadar iyi hissedersin. Çoğumuz genç yaşlarda görünüşümüzden dolayı memnuniyetsizlik duyarız, ama gerçekte en güzel zamanlarımız da bu zamanlardır.

10. “Seni seviyorum” demekten korkmak.

Eğer hissediyorsan, söyle. Çünkü, karşındakinin nasıl bir tepki vereceğini sala bilemeyeceksin; ve o merak duygusuyla yaşamak zorunda kalarak pişmanlık duyacaksın.

11. Ailenin tavsiyelerini dinlememek.

Gençken bu tavsiyeleri duymak istemezsiniz, ancak hayatın acı gerçeği, anne-babanızın hayat hakkında söylediklerinin çoğunun doğru olmasıdır.

12. Gençliğini kendini çevreden absorbe ederek harcamak.

Bunu yaptığın için çok utanacaksın. Çok geç olmadan kafanı kabuğundan çıkar!

13. Duygularını tutmak.

Gül. Ağla. YAŞA. (Bu isim çok satanlar listesine girer mi dersiniz?)

14. İnsanların ne düşündüğüne gereğinden fazla önem vermek.

20 yıl sonra, bir zamanlar bu kadar çok endişelendiğiniz insanlardan hiçbirini umursamayacaksınız.

15. Başkalarının hayallerini kendinizinkilerden daha fazla desteklemek.

Başkalarını desteklemek güzel bir şeydir, ancak bu sizin hiçbir zaman parlamayacağınız anlamına gelmez. Yaptığınız fedakarlığa pişman olmak istemiyorsanız önceliği kendinize verin.

16. Yeterince hızlı ilerlememek.

Yaşlı insanlar, kendilerini toprağa götürmek için harcanan uzun zamanlara, boşa harcanan bir zaman olarak bakıyorlar.

17. Nefretinizi dizginleyin, özellikle de sevdiklerinize karşı.

Öfkeyi tekrar tekrar yaşamanın ne anlamı var?

18. Yeterince gönüllü olmamak.

Tamam, Açlık Oyunları stilinde gönüllü olmamaktan büyük bir ihtimalle pişman olmayacaksınız, ancak dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için çaba sarf etmemek hayatınızın sonuna yaklaştığınızda büyük bir üzüntü kaynağı olabilir.

19. Diş sağlığını ihmal etmek.

Dişini fırçala. Diş ipi ile temizliğini yap. Düzenli muayene yaptır. Protezlerin olduğunda hepsinin ne kadar da kolay olduğunu fark edeceksin.

20. Ölmeden önce dedelerinize/babaannelerinize soru sorma şansını kaçırmış olmak.

Çoğumuz, dedemizin harika bir kaynak olduğunu çok geç fark ederiz. Ailenizin nereden geldiği konusunda merak ettiğiniz her şeyi, ancak onlara zamanında sorduğunuzda açıklayabilirler.

21. Çok fazla çalışmak.

Kimse ölüm döşeğinde geçmişe bakıp keşke ofiste daha fazla vakit geçirseydim demez. Ancak aileleri, arkadaşları ve hobileri ile daha fazla zaman geçirmeyi dilerler.

22. Farklı yemekleri denememek.

Meksika, Hint, İtalyan, Mısır – diğer kültürlerden yiyecekleri deneyin, bazılarına hayran kalabilirsiniz!

23. Anın keyfini çıkaracak kadar duraklamamak.

Gençler sürekli hareket halindeler, ancak bir şeyler almak için duraklamanın iyi bir seçenek olduğunu unutmamak gerekir.

24. Başladığın işleri bitirmek konusunda başarısız olmak.

“Hemşire olmayı hayal ettim. Derslere bile girdim, ama sonra … ”

25. Dostluğun kaderinin yoluna devam etmesine izin vermeyi reddetmek.

Arkadaşlar çoğu zaman birbirinden ayrılırlar. Biten arkadaşlıklar bir şeylerin değiştiğini kabul edip yola devam etmek yerine devamlı bir ajitasyon, pişmanlık ve üzüntünün kaynağı olabilir.

26. Çocuklarınla yeterince vakit geçirmemek.

Yaşlandıkça çocuğunuzun, sizinle oyun oynamak istemesinden evlenmek için izin istemesine kadar geçen sürenin göz açıp kapama gibi geldiğini fark edeceksiniz.

27. Asla büyük riskler almamak.

İlerleyen yıllarda geriye dönüp baktığınızda duvara toslamış olsanız bile bu deneyimize keyifle bakıyor olacaksınız. Peki, o riski almadığınızda geride ne göreceksiniz dersiniz?

28. Gereğinden fazla endişelenmek.

Tom Petty’nin de şarkısında söylediği gib; “En çok endişelendiğim şeylerin hiçbiri o kadar endişeye rağmen olmadı”. Rahatlayın. Eninde sonun her şey rayına girecek.

29. Sevdiğin insanlarla yeterince zaman geçirmemek

Bir sürü insan gelecek ve hayatlarımıza girecek, çok geç olmadan doğru olanlara zaman ayırdığından emin ol. Sevdiklerimizle olan zamanımız sınırlıdır. Her anın kıymetini bilmeliyiz.

30. Minnettar Olmamak.

Durun. Derin bir nefes al. Etrafınıza bakın ve hayatınızı değerlendirin. Hayatınızda sahip olduğunuz her şey için minnettar olun.

Başlangıçta görmek zor olabilir, ancak eninde sonunda, bu dünyadaki her anın – sıradan veya şahane – inanılmaz derecede şanslı hissetmenizi gerektiren birer hediye olduğu fark edeceksiniz.

Yazının İngilizce Linki

Çeviren: Rabia Evgin

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • Çok güzel bir yazı, ellerinize sağlık. Tek eleştirim, yazım hatası bol bir yazı olması. Kontrol edilerek yayınlanması sitenizin kalitesi açısından daha iyi olacaktır. Sevgiler ve yazı dolu günler!

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.