Bilim & Teknoloji Doğa ve Sağlık Sahte Bilim Yarat & Üret

Üretken Olmak İstiyorsanız Psikolog Onaylı Bu 4 İpucunu Kaçırmayın!

Üretken Olmak İstiyorsanız Psikolog Onaylı Bu 4 İpucunu Kaçırmayın!

Geçenlerde ailemle ninemi anıyorduk. Eski günleri yad eder ve ninemin lise yıllığını karıştırırken seneler önce kendine “Ticaret okuluna git,” diye bir not bıraktığını gördük.

Maalesef bu hayalini gerçekleştirme fırsatı olmadı. Özellikle üzerinde konuşmadık ama herhalde pek fırsat bulamamış olsa gerek. Ne olursa olsun, kendisinden hayata dair çok şey öğrendim ama.

Yazdıklarına göz gezdirirken aklıma bir lider ve motivasyonal konuşmacı olan Les Brown’ın şu sözleri geldi:

“Mezarlıklar dünyanın en zengin yerleridir. İşte burada insanların hiç gerçekleşmemiş umut ve hayallerini, hiç yazılmamış kitapları, hiç söylenmemiş şarkıları, hiç hayata geçirilmemiş icatları, bulunmamış çareleri görürsünüz,…”

Ninemin hayallerini hiç gerçekleştirmediğini söylemiyorum elbet. Ticaret okuluna gitmek yerine bir aile kurmayı ve başka değerlerin peşinde koşmayı tercih etti (ki buna minnettarım). Tüm ailemiz onun fedakarlıkları sayesinde var.

Ancak hikayesi bize birtakım içgörüler edinmemizde yardımcı oldu. Eğer “Şunu istiyorum” diyorsak ona ulaşmak için çaba göstermemiz gerekiyor. Günümüz dünyasında insanların gözleri hayatın önlerine çıkardıklarıyla bulanıyor ve sık sık hedeflerini unutuyorlar.

Ninem eğer ticaret okuluna gitseydi eminim ki çok başarılı olurdu. Oldukça akıllı, kıvrak zekalı ve enerji dolu bir insandı kendisi. Eğer gerçekten bu okula gitmek istiyor olsaydı önündeki tek engel bazen hepimizin de hissettiği gibi zamanın yetmemesi olurdu.

İpleri elimize almanın vakti geldi. Amerikan Psikolog Joyce Brothers’ın zaman yönetimi ile ilgili tüyolarından en sevdiğim dördünü aşağıda bulabilirsiniz.

1. Ufak uğraşlara zamanınızı kaptırmayın

Diğer bir deyişle cidden ilgilenmediğiniz bir uğraşa çok zaman harcamayın. Daha önemsiz işlere öncelikli iş muamelesi yapmayın. Gün içinde zamanımızı boşa harcatan pek çok etken bulunuyor ki bunların hepsinden kaçınmak her zaman mümkün olmayabiliyor. Asıl önemli olan durup en önemli iş neyse onu tespit etmek ve gün içinde en çok vakti ona ayırmaktır.

Tony Robbins şöyle diyor: “Sadece çok azımızın istediklerini başarmasının nedeni, aslında çoğumuzun hedefine odaklanmıyor olmasıdır. Gücümüzü hedefimize yoğunlaştırmıyoruz. Çoğu insan belli bir alanda uzmanlaşmak yerine hayatları boyunca birçok şeyle uğraşıyor.”

Şu ana dek sayısız kere “ufak tefek şeylerle” uğraştım ve hepsinde bir baktım ki akşam olmuş ve asıl yapmam gereken hiçbir şeyi yapmamışım. Burada ikinci tavsiyeye göz atalım.

2. Öncelikli olmayan seçeneklere hayır demeyi öğrenin

İyinin, mükemmelin düşmanı olmasına müsaade etmeyin. Küçük işleri aradan çıkarmak iyidir elbet. Kısa sürede başarı hissi oluşturur ve yapılacaklar listesine eklendiklerinde göz doldururlar. Ama bunlar ve bunlara hayır diyemememiz yüzünden asıl odaklanmamız gereken işleri kaçırıyoruz. Hayır demeyi öğrenin ve önceliklerinize odaklanın.

3. Yeterli zaman bırakın

Plan yaparken işlere ayırdığınız vaktin gerçekçi olduğundan emin olun. Gün içinde kısa sürelerle pek çok şey yapmak ve hiçbirinde doğru dürüst ilerleme kaydetmemek yerine öncelikli işlere yeterli vakit ayırın.

4. Hoşnutsuzluktan kaçının

İnsan sevdiği şeyle uğraşırken harcadığı zaman, enerji ya da çaba ona fazla ya da zor gelmez. Ama bize destek değil köstek olan şeyler de olabilir. Bunların bir kısmı da hoşnutsuzluktan, özellikle de günümüz tüketim dünyasındaki hoşnutsuzluktan kaynaklanır. Yeterli demeyi bilmez, hep biraz daha fazlasını isteriz…

Yüreğiniz size ne söylüyor? Eğer dedikleri size bir şekilde engel olacaksa onu dinlemeyin.

Mezarlıklar iyi niyetlerle dolu. Zamanın sizi esir almasına izin vermeyin. Hayatınızı ne yöne çekmek istiyorsanız ona göre adımlarınızı atın. Bu birkaç tüyo sayesinde gün içinde zamanınızı tüketen alışkanlıklardan kurtulabilir, asıl hedeflerinize odaklanabilirsiniz. Sizin ajandanızda ne var?

Yazan: Michael Schneider
Çeviren: Nejla Nur Güney
Yazının Orijinal Linki

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Bir Yorum Yazın

Yorum yazmak için tıklayın

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.