Yarat & Üret

Tutkulu İnsanların Farklı Şekilde Yaptığı Önemli Şeyler

Aşçı- Kolektif Kozmos
Credit: Getty Images

Hayatınızda yeteri kadar tutku var mı? Tutku piyano çalmak ve piyanist olmak arasındaki farktır; ne yaptığınız değil kim olduğunuzdur. Tutku sabah yataktan fırlamanızı, güne başlamaya hevesli olmanızı sağlar.

Tutku üzerine herkesten çok çalışan Quebec Üniversitesi’nden Dr. Robert Vallerand, tutkunun kendi kendini tanımladığını iddia ediyor. Vallerand’a göre, “Tutku, insanların sevdiği, önemli olduğunu düşündüğü, zaman ve enerjilerinin önemli bir bölümünü adadıkları kendilerini tanımlayan bir aktiviteye olan yönelimleri.”

Tutku dehanın kaynağıdır.” – Galileo,

Şunu fark etmek önemlidir ki, tutku uzmanlık gerektirmez-aralarında bir ilişki olmasına rağmen, bu bir koşul değildir. Vallerand ve başka iki araştırmacı 187 müzisyen üzerinde çalıştılar ve performanslarında mükemmelliğe odaklananların -Vallereand bunu “üstatlık” olarak adlandırdı- diğerlerinden daha iyi olmaya odaklananlardan daha yüksek seviyede uzmanlık geliştirdiklerini ortaya koydu. Sizi tanımlayan şey tutkuysa, en iyi halinizin başkalarıyla değil sizinle ilgili olması anlamlıdır.

Peki, tutku nasıl gözükür, nasıl hissettirir? Tutkulu insanları diğerlerinden farklı ne yaptıklarını düşünmek tutkuyu anlamak için harika bir yol.

Tutkulu insanlar takıntılıdır. Basitçe söylemek gerekirse, tutkulu insanlar kafayı ilhamla bozar, burada sağlıksız bir davranış bozukluğundan bahsetmiyorum. Olumlu, sağlıklı bir takıntıdan bahsediyorum, şu söze ilham veren cinsten “Sevdiğiniz şeyi yapın ve hayatınız boyunca bir gün bile çalışmayacaksınız.”. Neler olup bittiğinin bir önemi olmaksızın, düşünceleri tutkularına dönüşüyor. Fazla yük aldıklarını ya da baskı altında kaldıklarını hissettikleri için değil ama bunun için gerçek bir heyecan duyduklarından için. İlhama takıntılılar çünkü onlara esin kaynağı olup onları mutlu ediyor.

Zaman kaybetmezler. Tutkulu insanları tüm öğleden sonra parkta dolanıp Pokemon Go oynarken bulamazsınız. Anlamı olmayan işlerle uğraşacak ya da kaybedecek zamanları yoktur. Uygun olan her anı tutkularına adarlar ve bu bir fedakarlık değildir çünkü yapacak daha iyi bir şeyleri yoktur.

İyimserdirler. Tutkulu insanlar her zaman olanlardan çok olabilecek olanlara odaklanırlar. Her zaman için başaracaklarına dair sarsılmaz bir inançla bir sonraki hedeflerini takip ederler. Gerçekten önemli bir işin peşinden koşarken nasıl hissettirdiğini bilirsiniz. Tutkulu insanlar her gün böyle hissederler.

Erken kalkarlar. Tutkulu insanlar günlerini uykuya gömme hevesinden çok uzaktırlar. Bu uyumaktan hoşlanmadıkları için değil, tutkularını takip etmeyi tercih ettikleri içindir. Horoz öttüğünde, zihinleri yeni gün için heyecan ile dolup taşar.

Büyük riskler almaya isteklidirler. Bir şeyi için ne kadar risk aldığınız onu ne kadar istediğinizi gösterir. Kimse sadece biraz ilgilendiği bir şey için tüm yükü almak istemez. Diğer taraftan tutkulu insanlar her şeyi riske atmaya isteklidir.

Tek bir hızları vardır-tam gaz. Tutkulu insanlar hiçbir işi gönülsüzce yapmazlar. Eğer yapıyorlarsa, bitiş çizgisini geçene ya da duvara çarpana kadar durmazlar. Durup dinleniyorlarsa da durup dinlenirler. Arada kalmazlar.

Her zaman tutkuları hakkında konuşurlar. Yineliyorum, tutkuları benliklerinin ayrılmaz bir parçası olan insanlardan bahsediyoruz ve gerçekten kim olduklarını konusunda dürüst olmazlarsa onlarla ilişki kuramazsınız değil mi? Tutkularını paylaşmamanızı anlamıyor değiller, sadece bunu değiştiremiyorlar. Farklı davransalar, kendileri olmak yerine rol yapmış olurlardı.

Çok heyecanlıdırlar. Evlerinin önüne uzay gemisi inse yine de heyecan yapmayacak o tipleri bilirsiniz. İşte tutkulu insanlar onlardan değildir. Asla sakin kalamıyor ya da sıkılmıyor değiller. Sadece onları heyecanlandırmak için daha azı bile yetiyor, bu yüzden de sık sık heyecanlanıp uzun süre böyle kalıyorlar. Bir teoriye göre enerjilerini bir veya iki yere odaklayıp bu konularda ilerliyorlar ve ilerlemeleri heyecanlarını körüklüyor.

İşleri hayatlarıdır. Tutkulu insanlar iş/özel hayat dengesi için endişelenmezler. İşleri oldukları kişidir, bir ayrım yoktur. Aldıkları nefes, yaşamları ve yedikleri bu yüzden ofisten çıkmak gibi bir şey yoktur onlar için. Onlardan bunu istemek kim olduklarını inkar etmelerini istemeye eşdeğerdir. Ofisten çıkmamak onlar için bir sorun oluşturmaz, çünkü yapacak daha iyi bir şeyleri yoktur.

Sadede gelelim

Artık tutkulu insanları diğerlerinden neyin ayırdığını biliyorsunuz, hayatınızda yeteri kadar tutku olduğunu düşünüyor musunuz?

 

Lütfen, görüş ve düşüncelerinizi aşağıdaki bölümde paylaşın. Sizin benimle ilgili bildikleriniz kadar ben de sizinle ilgili şeyleri öğrenmek istiyorum.

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

YAZAR HAKKINDA:

Dr.Travis Bradberry çok satan #1 Emotional Intelligence 2.0 (Duygusal Zeka 2.0) kitabının ödüllü yazarlarıdan biri ve Fortune 500 şirketlerinin %75’inden fazlasına hizmet eden dünyanın önde gelen duygusal zeka testi ve eğitim sağlayıcılarından TalentSmart’ın kurucusudur. en çok satanlar listesine gire kitapları 25 dile çevrildi ve 150’den fazla ülkede satışa sunuldu. Newsweek, TIME, BusinessWeek, Fortune, Forbes, Fast Company, Inc., USA Today, The Wall Street Journal, The Washington Post, and The Harvard Business Review gibi birçok yayımcı kuruluş Dr.Bradberry’ye ve çalışmalarına yer veriyor.

Duygusal zekanızı (EQ) nasıl yükselteceğinizi öğrenmek istiyorsanız, Emotional Intelligence 2.0 (Duygusal Zeka 2.0) kitabını da içeren online Emotional Intelligence Appraisal®  testine girmeyi bir düşünün. Test sonuçları kitapta bahsedilen 66 zeka stratejisinden hangisinin sizin EQ’nuzu en çok arttırabileceğini kesin olarak belirtecek.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.