Bilim & Teknoloji

Süper Bilgisayar Karanlık Maddenin Arkasındaki Büyük Gizemi Çözmeye Çok Yaklaştı

Karanlık Madde-Kolekfid Kozmos
Credit: Into The Void Science

Artık bir Axion’un kütlesini biliyoruz (Axion, kuantum renk dinamiğindeki güç problemi çözmek için 1977 yılında öne sürülen kuramsal temel parçacıktır.), ki bu da karanlık maddenin gerçekten var olduğunu kanıtlayabileceğimiz anlamına geliyor.

Fizikçiler karanlık maddeyi araştırmak için koca yaklaşık yüz yıldır çabalıyorlar. Karanlık maddenin varlığında oldukça emin olan bilim dünyası, karanlık maddenin varlığını tam anlamıyla kanıtlamak için yıllardır ciddi caba saffettiler. Ancak tam olarak neye bakacakları hakkında bir fikirleri olmadığı için tatmin edici bir sonuca ulaşamadılar. Bu gizemin bir kısmı artık çözüldü: Alman ve Macar bilim insanları tarafından çıkarılan Nature dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmada, karanlık maddeyi oluşturan parçacıklar olarak düşünülen axionların kütlelerini tahmin etmek için bir süper bilgisayar kullanıldı.

Hamburg’daki Alman Elektron Sinkrotronu(German Electron Synchrotron )’ndan ortak yazar Andreas Ringwald konu ile alakalı şunları söylüyor; “Karanlık madde şu ana kadar sadece yerçekimi etkileri ile kendini açığa çıkaran görünmez bir maddedir. Ne olduğu öğrenmek için üzerine araştırmaya başladığınızda ise, tam bir gizem halini alıyor”. Ve şöyle devam ediyor; ” ‘Karanlık’ sıfatı, basit anlamıyla görünür ışık yaymadığı anlamına gelmez. Başka herhangi bir frekans da yaymadığı görülüyor – fotonlarla(nicel ışık) etkileşimi gerçekten çok zayıf olmalı. ”

Karanlık maddenin var olduğuna dair sahip olduğumuz tek delil, evrendeki yıldızların ve galaksilerin görünmeyen güçlerin neden olduğunu düşündüğümüz yerçekimi ne bağlı garip şekillerde hareket etmeleri gerçeğidir. İşte buna sebep olanın da karanlık madde olduğu düşünülüyor. Karanlık maddenin evrendeki tüm kütlenin yaklaşık yüzde 85’ini oluşturduğuna inanılıyor.

Ve şimdiye kadar, karanlık maddenin doğrudan gözlemini sağlayacak tek bir sinyal bile bulamadık. Bir axionu doğrudan ölçmeye çalışmak ise, daha da zor bir adım.

Bununla birlikte, axionun kütlesinin ne kadar olduğunu bilmek, garip bir sinyalin ölçümlerinin bu sayı ile karşılaştırılabileceği anlamına gelir. Eğer eşleşirlerse, bilim insanları karanlık madde araştırması açısından sinyalin takip edilmeye değer olup olmadığı konusunda daha iyi bir fikir sahibi olurlar.

Bu çalışma için araştırma ekibi, bir elektrondan yaklaşık 10 milyar kat daha hafif, 50 ila 1.500 mikro elektronvolt arasında bir kütleye sahip axionlar bulmak için bir bilgisayar modellemesi kullandı.

Bu, evrenin ortalama kübik santimetre başına yaklaşık 10 milyon axion içereceği anlamına gelir – ve karanlık madde kümelenmiş bir madde olduğu için Samanyolu, kübik santimetre başına yaklaşık 1 trilyon axion içerecektir.

Bilim insanları, karanlık maddenin var olup olmadığını belirlemek için bu sayıları kullanabilirler. Bu, karanlık maddenin var olup olmadığını belirlemek için yıllardır süregelen yarışı bitirmekle kalmaz, aynı zamanda, interaktif kuvvetin zaman değişiminde simetrik olmasına ilişkin olarak da bir kuantum fiziği problemini çözer.

Nitekim fizik bile, dünyamız hakkında klasik insan kaynaklı araştırmalara kıyasla bilgisayarların daha fazla noktayı ortaya çıkabileceği bir noktaya yaklaşıyor. Eğer sonuç onlarca yıl boyunca bilimi ezip geçen bir takım soruların cevaplarını açığa çıkarırsa, işte o noktada yepyeni bir bilgi çağının şafağını kutlamamız gerekebilir.

Yazan: Neel V. Patel

Yazının Orijinal Linki

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.