Spiritüel Yarat & Üret

Sizi Aptallaştıran Ama Sürekli Yaptığınız 9 Şey

Rengarenk - Kolektif Kozmos
Credit: Getty Images

Bu basit alışkanlıkları hayatınızdan çıkarın ve IQ’nuzun ne kadar yükseldiğini görün!

Zamanımızın çoğunu nasıl daha iyi, daha mutlu, daha verimli, daha donanımlı, daha akıllı olabileceğimizi düşünerek harcıyoruz. Buna rağmen çok az zamanımızı hayatımızı ne kadar çok mahvettiğimiz konusunda düşünerek harcıyoruz.

Şüphesiz ki sürekli hatalarımıza ve kötü alışkanlıklarınıza odaklanmak oldukça üzücü ama sürekli göz ardı ettiğimiz ufak problemler, sonrasında birikerek hayat kalitemizi düşüren büyük bir yük haline gelebilir.

Bilim, aşağıdaki davranışların sizi sersemleştirdiğini söylüyor. Aşağıdaki 9 alışkanlıktan sadece 1 tanesini bile bırakmanız, kendinizdeki değişimi görmeniz için yeterli olacaktır. Sonrasında alacağınız verimi görüp geriye kalan 8 tanesini yapmamak için hiçbir sebebiniz olmayacak!

  1. Verimsiz Uyku

Bunu sık sık duyuyoruz ancak iyi bir uyku, önemini hiçbir zaman kaybetmiyor. Eminim bunun farkındasınız fakat sevdiğiniz dizinin yeni çıkan bölümünü izlerken veya birkaç tane e postaya cevap verirken uykunun ne kadar önemli bir şey olduğunu unutursunuz.

PSYBLOG adresine göre uykulu beyinlerde kısa zamanlı ve uzun zamanlı hafızada performans kaybı gerçekleşir. Dikkat ve planlama oldukça kötüleşir ve yeni stratejiler yaratmada zorlanırız. Kısaca, yeterince uyumuyorsanız zekanızda gerileme görmeye hazır olun.

Bilim, uykusuz insanların daha az karizmatik olduğu gerçeğini de bizden saklamıyor.

  1. Aşırı Şeker Tüketimi

Tatlı çikolata ve şekerlemeler sadece size enerji vermekle kalmaz, aynı zamanda sizi fiziksel açıdan tükenmiş bir halde bırakır. Fazla şeker beyninizin performansını etkiler. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada, kan şekerinin yükselmesinin hafıza problemleriyle bağlantılı olduğu bulunmuştur Araştırmacılar, kan şekeri yüksek olan deneklerin kan şekeri düşük olan deneklere oranla daha kötü bir hafızaya sahip olduğunu gözlemlemiştir.

  1. Aynı Anda Birden Fazla İş Yapmak

Aynı anda iki işle uğraşmak sadece verimliliğinizi köreltmez, aynı zamanda beyninizin bir bölümünü fiziksel olarak küçültür. Evet, gerçekten! Bu durumdan etkilenen beyin alanları şöyle: duygusal kontrol, karar verme, empati ve ödüllere uygun şekilde yanıt verme.

  1. Yağlı Gıda Tüketimi

Biraz kek ve kızarmış tavuğu midenize indirirken beyniniz size mutlaka teşekkür edecektir. Yakın zamanda fareler üzerinde yapılan birçok araştırmada, yüksek yağlı beslenmenin değişen durumlara uyum yeteneği gibi bilişsel işlevlerde belirgin bir hasara neden olduğu gözlemlenmiştir.

  1. Gruplaşmak

Hepimiz, büyük bir grubun parçası olmanın IQ’yu düşürebileceğine olan yaygın düşüncenin farkındayız (ancak bu iddiadaki bilimsel destek, görünüşe bakılırsa oldukça yetersiz) fakat yalnızca endişe etmeniz gereken durum bir grubun parçası olmanız değil. “Bir Virginia Tech çalışmasına göre, grupların üyeler tarafından ortaklaşa oluşturulmuş ortamı, insanların kendi düşüncelerini ifade etmesini engelleyebilir.

Kısacası gruplaşmak sizi aptallaştırabilir veya en azından sesinizin aptalca çıkmasına sebep olabilir.

  1. PowerPoint

IQ’nuzu düşürebilecek şeylerden biri yaygın kullanılan bir ofis programı olabilir mi? “Business Insider” makalesine göre Amerikan ordu komutanları, PowerPoint programının tartışmayı, eleştirel düşünmeyi ve düşünceli karar vermeyi bastırdığını düşünüyor.

7. Stres

Evet, bu üstesinden kolayca ve hemen gelebileceğiniz bir durum değil fakat araştırmalara göre kronik stres sizi aptallaştırabilir. Nasıl mı? Şöyle; stres hormonlarına maruz kalmak, beynimizin yeni anıları kodlamasını zorlaştırıyor. (Kısa süreli stres patlamalarının hafızayı geliştirdiğini söyleyenler de var.)

  1. Her Şeyi Bilmek

Zekasını göstermeye fazla istekli olan insanlar, ironik bir şekilde, karşısındaki insana inanma ve saçma sapan konuşma eğilimi gösterirler.

Yapılan bir araştırmaya göre finans uzmanı olduğunu iddia eden kişiler, uydurma finansal terimlerin hepsini bildiğini söylemeye oldukça yatkınlar. Aynı araştırmanın devamında da kendini coğrafyacı olarak tanıtan kişilere uydurma şehir isimleri verildi ve her biri bu şehirleri haritada gösterebileceklerini söyledi.

  1. Jet Lag (veya Düzensiz Uyku)

Bilirsiniz uzun bir uçak yolculuğunun hemen sonrası en iyi gününüzde olamazsınız fakat araştırmalara göre jet lag’in yarattığı zihinsel boşlukların biraz yorgunluk ve uykuyla ortadan kaldırılamayacağını gösteriyor. Çalışmanın başındaki araştırmacı Lance Kriegsfeld’e göre jet lag etkileri, uçuşun üzerinden 1 ay geçse de devam edebiliyor.

Uçuş görevlileri, vardiyalı çalışanlar ve sağlık çalışanları bu durumdan en çok etkilenen insanlar. Mesleklerinin dolaylı yoldan sebep olduğu zihinsel boşluklar yüzünden hep bu etkiye maruz kalacaklar.

Yazan:  Jessica Stillman

Yazının Orjinal Linki

 

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.