Spiritüel

Sezgisel İnsanların Yanlış Anlaşılmasının 7 Nedeni

Sezgisel İnsanların Yanlış Anlaşılmasının 7 Nedeni
Credit: Learning-Mind

Sezgileri kuvvetli kimseler genelde yanlış anlaşılmaktadır. Ailemiz ve arkadaşlarımıza farklı yaklaşırız ki bu her iki taraf için de can sıkıcı olabilir.

İnsanların anlaşılmak istemesi doğaldır. Hatta bu en temel arzularımızdan biridir. Bu sebepledir ki hepimiz bir ruh eşi arayışı içerisindeyiz. Bizi “anlayan” birine ihtiyaç duyuyoruz. Sezgisel insanlar içinse durum hayli can sıkıcı olabilir. Böyle insanlar olarak çevremizdekilerden ve ailemizden farklı düşünürüz ve bu, bizi yalnız hissettirebilir. Sanki hiçbir yere uymuyor, hep iğreti duruyormuşuz gibi gelir.

İnsanların sezgisel insanları anlayamamasının pek çok sebebi olsa da bunların en yaygın olanlarını aşağıda derledim. Bunlardan birkaçını siz de yaşıyorsanız o zaman sezgisel insanlar kulübüne hoş geldiniz.

  1. Hiçbir şeyi görünür değeriyle kabul etmezsiniz

Biri size “Şu şöyledir” dediğinde hemen onu doğru kabul etmezsiniz, özellikle sizin dünyaya bakışınıza uymuyorsa. Bir sezgici olarak bu yeni bilgiyi incelemek, örnekler ve kanıtlar aramak, size ne kadar yakın geldiğine bakmak istersiniz. Bu elbette onu yanlış belleyeceğiniz anlamına gelmiyor. Sadece zihninizi açık tutmaya çalışırsınız.

  1. Kendinizi toplumun kıyısında hissedersiniz

Alışılmışın dışındaki düşünme şekliniz sizi yalnız hissettirir. Toplumdaki yaygın inanış ve değerleri kafa karıştırıcı bulursunuz. Toplumun kıyısındakilerle, ötekilerin anormal ya da tuhaf bulduğu kimselerle daha iyi iletişim kurabilirsiniz. Ancak yine de aileniz, arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınızla vakit geçirmek zorundasınızdır ve bu sizi zorlayabilir.

  1. Hep başka bir açıdan bakabilirsiniz

Sezgiselliğiniz olayları başkalarının gözlerinden de görmenize yardımcı olur. Hiçbir şeyin yalnızca siyah ve beyaz olmadığını bilirsiniz. Sezgileriniz ve empatiniz nedeniyle ötekileri yargılamamayı tercih edersiniz; nihayetinde onların deneyimleriniz siz yaşamadığınız için neden o şekilde davrandıklarını da açıklayamazsınız.

Şu Kızılderili atasözü mottonuz olsun: “Bir insanı hiçbir zaman dışarıdan, onların yaşadıklarını yaşamadan yargılamayın.”

  1. İlgileriniz geniş bir alana yayılmıştır

Sezgisel bir kişiliğe sahip olmak, çeşit çeşit şeylerden hoşlanmayı da beraberinde getirir. Hayatın tuhaflığını, gizemleri, bilinmeyeni seversiniz. Eğer tüm cevaplara sahip olsaydınız hayatı sıkıcı bulurdunuz, ancak yine de daha fazla şey öğrenmeyi ve kendinizi geliştirmeyi seviyorsunuzdur.

Diğerleri sizin öğrenme aşkınızı ve devamlı merakınızı her zaman anlayamaz. Tabi bu arada ilgi duymadığınız belli başlı şeyler de vardır. Örneğin hep kazanmak, diğerlerine hükmetmek gibi hırslarınız yoktur. Materyalist değilsinizdir ve ilişki ve deneyimlere maddelerden daha fazla değer verirsiniz.

  1. Başarı anlayışınız ötekilerden farklıdır

Sizin başarı anlayışınız, olumlu bir değişiklik yapabilmiş olmaktır. İnsanlara yardım etmeniz ya da dünyayı daha iyi bir yer haline getirmenizle hatırlanmak istersiniz. Sevgiye, nezakete, yaratıcılığa ve tutkuya değer verirsiniz. Maaşa zam, terfi, gösterişli arabalar, büyük evler gibi popüler başarı anlayışına ait ögeler size hitap etmez.

  1. Pek otorite yanlısı değilsinizdir

Sezgisel biri olarak kolaylıkla hükümetlerin yaptıkları yanlışları görebilirsiniz. Hayatta pek çok adaletsizlik ve yolsuzluk olduğu için otorite figürlerine inancınız kalmamıştır.

Negatiflik ve korku dolu medya haberlerine bakmak bile istemezsiniz, çünkü onlar sizi dünyadan tiksindirir. Etik yargıları olmayan milyarderlerin ve politikacıların yataklarında nasıl uyuyabildiğini merak edersiniz.

Hepsinden de ötede, insanların birbirine karşı neden nefret besleyip şiddete başvurduklarını anlamazsınız.

  1. Şeyler üzerinde fazla düşünürsünüz

Mükemmelden çok uzak bir dünyada yaşamakta olan bir sezgisel kişilik olarak anksiyete, endişe ve depresyona meyilli olabilirsiniz. Çünkü diğerlerinin kederlerini derinden hissedersiniz. İnsanlar ve tüm canlıların barış ve uyum içinde yaşayabilmelerini dilersiniz. Ötekiler sizin fazla saf ya da iyi niyetli olduğunuzu düşünebilir, ancak siz barış yaratmanın neden bu kadar zor olduğunu bir türlü anlayamazsınız.

Aynı zamanda şeyler üzerinde fazla düşünmeye meyillisinizdir. Bazen bir duruma yaklaşmanın o kadar fazla yolu olur ki hangisini takip edeceğinizi bilemeyip karar vermekte zorlanırsınız.

Son olarak

Sezgisel biri olmak hayatı sizin için zorlaştırabilir. Bu, sizi sıklıkla yanlış anlaşılmış ve dışlanmış hissetmeye itebilir. Ancak ruhunuzun hassas ve nazik olmasının pek çok getirisi de bulunur. Kişiliğinizin bu yanını kabullenmeli ve kendinizi olduğunuz gibi sevmeyi öğrenmelisiniz.

Toplumsal kalıplara uymuyor musunuz, boş verin gitsin. Oralarda bir yerlerde sizin gibi düşünen pek çok insan var. Onları bulun ve kendi grubunuzu oluşturun.

Yazan: Kirstie Pursey
Çeviren: Nejla Nur Güney
Yazının Orijinal Linki: https://www.learning-mind.com/intuitive-personality/

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Çevirmen Künyesi

NEJLA NUR GÜNEY
Boğaziçi Çeviribilim üçüncü sınıf öğrencisiyim. Üç yıldır İstanbul’da yaşıyorum. Kahveye derin bir ilgi duyduğum için iki sene baristalık yapıp çeşitli demleme metotları öğrendim. Üç senedir Japonca öğreniyorum ve mezun olmadan önce Japonya’ya değişim öğrencisi olarak gitmek istiyorum. Bir yandan freelance çevirmenlik ve (çevrimiçi) eğitimsel içerik yazarlığı yapıyorum. Erkek arkadaşımla birlikte İsveççe öğreniyor, İsveç’e yerleşme planları yapıyoruz. Hobilerim: Diller, okuma, kaligrafi, öğrenme, kitaplar, yemek yapma. Köpekleri, kirpileri ve kar tilkilerini çok seviyorum.

Bir Yorum Yazın

Yorum yazmak için tıklayın

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.