Doğa ve Sağlık Spiritüel

Rüya Günlüğü Tutmanın İnanılmaz Ve Şok Edici Faydaları

Rüya Günlüğü
Credit: collective-evolution

Kısa bir süre önce Caltech Üniversitesi’nden bilim insanları, eski bir deniz anası türünün uyku düzeni olduğunu keşfetti. Dünya üzerinde bilinen tüm memeliler, kuşlar, sürüngenler ve balıklar elbet uyuyor; ancak bu buluş uykunun bir beyin gerektirmediği ve en eski evrimsel özelliklerden biri olduğu anlamına geliyor. Yani oldukça önemli.

Eğer uyku bu kadar önemliyse rüyalar da öyle olabilir mi? Modern toplumda rüyalar pek rağbet görmüyor. Hatta gördüğü rüyayı birine anlatmak aşırı ve gereksiz bir paylaşım olarak değerlendirilmekte. Ancak rüyalarınızı ciddiye alıp bir rüya günlüğü tutmanın büyük faydaları var. Antik Mısırlılar’ın bile “rüya kitapları” tuttuğu bilinmektedir.

Daha Hızlı Problem Çözümü

Pek çok çalışma gösteriyor ki dinlenmiş bir zihin daha iyi çalışır. Mesela öncesinde sınav hakkında rüya gören öğrenciler, sınavdan daha yüksek not almışlardır. Geceleri siz rüya görürken beyniniz aslında gün içinde olanları işlemekte ve kategorize etmektedir. Beyninizin siz uyanıkken yaptıklarını anlamlandırabilmesi için rüya görmeye ihtiyacı vardır. Fakat uyumak tek yapabileceğiniz şey değil. Uyandıktan sonra rüyalarınızı hatırlama ve yorumlama gayretini de göstererek beyninize rüyaların sizin için önemli olduğu mesajını verirsiniz. Sonuç olarak da rüyalarınızın hayatınızda daha bir eğitici ve faydalı rolü olur.

Anksiyeteyi Yenme

Kabusları elbet kimse sevmez, ama onların da bir amacı vardır. Fareler bile kabus görür! Kötü rüyalar sizin en derindeki korkularınızı açığa çıkarırken size onlarla başa çıkabilmek için güvenli bir platform sağlar. Çoğu insan gibiyseniz siz de uyanır uyanmaz rüyalarınızı unutursunuz. Rüya günlüğü tutmak gördüğünüz rüyaları hatırlamanızı kolaylaştırırken tekrar eden örüntülerin ve kabusların da farkına varmanızı sağlar. Bu, sizi hayatta geriye götüren tüm anksiyetelerin farkına varmanız ve onları kabullenerek güne bir adım önde başlamanız hususunda kıymetli içgörüler sunacaktır. Mesela sürekli kovulmakla ilgili kabuslar görüyorsanız iş yerindeyken daha pozitif düşünmeyi ve çalışırken karşılaştığınız zorlukları ertelemeden çözmeyi denemelisiniz.

Lucid Rüya Fırsatı

Lucid rüya ya da rüyada olduğunun farkına varma, günlük tutarak erişilebilecek bir seviyedir. Lucid rüya, zihinsel sağlığınıza faydalı olan görece eğlenceli ve sağlıklı bir hobidir. Bunu başarabilenlerin çoğu, “yol göstericilerden” gerçek hayatta uygulanmak üzere tavsiye ve geleceğe yönelik tahmin alabilmektedir.

Daha İyi Bir Spiritüel Farkındalık

Antik Mısırlılar, rüyaların tanrılardan mesajlar içerdiğine inanarak onları dikkatlice kayda geçirdiler. Ancak Mısırlılar bu inanışa sahip ne ilk ne de son uygarlık. Görünene göre Yunan’lardan Kızılderililer’e kadar her kültürde yer etmiş bir konsept bu.

Rahmetli psişik Edgar Cayce de dahil olmak üzere modern çağ mistikleri, rüyalara eski yaşamları hatırlama yolu olarak yaklaşır. Şaşırtıcı bir şekilde bilim insanları rüyaların da göz rengi gibi bir nesilden diğerine aktarılabileceğini kanıtladı.

İnanç sisteminiz ne olursa olsun bir rüya günlüğü tutmak sizi, günlük olarak yaptıklarınız üzerinde düşünmeye teşvik ederken derinlerdeki bilge kendinize daha da yaklaştırır.

Rüya günlüğü tutmaya karar vermek bile en basit ama hayatınızı en çok etkileyecek eylemlerden biri olabilir. Şanslısınız ki konu hakkında birçok çevrimiçi kaynak mevcut. Aşağıda rüya günlüğü tutmaya yeni başlayanlar için birkaç ipucu yer almaktadır:

• Her sabah uyandıktan sonra günlüğünüze yazın.
• Dil bilgisi, noktalama ya da kelimelerin doğru yazımı gibi şeylere takılmayın.
• Günlüğünüzü yatağınızın yanında tutun.
• Tekrarlayan rüyalara yoğunlaşın.
• Seyahate çıktığınızda günlüğünüzü de yanınıza almayı unutmayın.

Radyo, televizyon ve internetten önce insanlar eğlence ve yol gösterme adına rüyalara yönelmekteydi ve bu, onların spiritüel taraflarıyla bağlantılarını korumalarına yardımcı olmuş olabilir. Rüya günlüğü tutarak siz de dış dünyadan uzaklaşıp iç dünyanıza odaklanabilirsiniz.

Yazan: Jane Kyle
Çeviren: Nejla Nur Güney
Yazının Orijinal Linki

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Çevirmen Künyesi

NEJLA NUR GÜNEY
Boğaziçi Çeviribilim üçüncü sınıf öğrencisiyim. Üç yıldır İstanbul’da yaşıyorum. Kahveye derin bir ilgi duyduğum için iki sene baristalık yapıp çeşitli demleme metotları öğrendim. Üç senedir Japonca öğreniyorum ve mezun olmadan önce Japonya’ya değişim öğrencisi olarak gitmek istiyorum. Bir yandan freelance çevirmenlik ve (çevrimiçi) eğitimsel içerik yazarlığı yapıyorum. Erkek arkadaşımla birlikte İsveççe öğreniyor, İsveç’e yerleşme planları yapıyoruz. Hobilerim: diller, kaligrafi, öğrenme, kitaplar, yemek yapma. Köpekleri, kirpileri ve kar tilkilerini çok seviyorum.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.