Doğa ve Sağlık Spiritüel

Rahatlamanın Sağlık Getirileri & Hayatınıza Sakinlik Getirmenin 10 Kısa Yolu

Rahatlamak - Kolektif Kozmos

Uzunca okuyacak vaktiniz yok mu? Başlıca fikirler işte şöyle:

Rahatlamak kalbinize, beyninize ve yaşlanmaya karşı iyi gelir.

Rahatlamayı alışkanlık haline getirip pratik yaparak faydalarını tümüyle görebilirsiniz

Sakinleşmek için yapılan küçük aktiviteler bir rutine dönüştüğünde büyük fark yaratır!

Düzenli bir sabah rutinine sahip olmak, meditasyonun yanı sıra; derin nefes almak, gülmek, neşelendirici yayınlar dinlemek ve sakinleştirici günlük ritüeller yaratmak sizi daha rahatlamış hissettirebilir.

Daha fazla mı öğrenmek istiyorsunuz? Okumaya devam edin…

“Stres” kelimesi biraz klişe olmaya başladı, öyle değil mi?

Nereye gidip kiminle konuşursanız konuşun, herkes stresin bir çeşidinden muzdarip.

Strese sürekli maruz kalışımız modern sağlık sorunlarının en dikkat çekeni olmuş durumda. Anlaşılan o ki, kronik stres sağlığımız için büyük tehlike teşkil ediyor.

Bugün, stresin yan etkileri üzerinde durmak yerine, pozitif şeylere odaklanalım! Herhangi bir anda veya yerde rahatlamanın ve basit bir şekilde sakinlik sağlamanın muhteşem sağlık getirilerine bakalım.

Rahatlamanın Sağlığınıza ve Mutluluğunuza Faydaları

Rahatlamak, stresi azaltmanın yanı sıra, tüm vücudunuza fiziksel fayda sağlar.

“Savaş ya da kaç” cevabı her şeyi kötüleştirip hastalığa yol açabilirken, “Rahatla” cevabı birçok psikolojik sisteme yarar sağlar.

Rahatlamanın, kan basıncını ve kalp hızını azaltmak gibi kardiyovasküler sisteminize uzun süreli fayda sağlayacak etkileri vardır. Ayrıca rahatlamak, diğer tüm faydalarının yanında, yaşlanmayı yavaşlatıp cilt bozulmalarını önler, libidonuzu ve beyindeki “iyi hissetme” salgılarını yükseltir.

1.Günlük Sakinleşme Ritüelleri Yaratın

Kendimizi günlük rahatlama seanslarına tartışmaya kapalı bir şekilde adamazsak, yapılacaklar listesi ve dışarıdan gelen talepler molalara yer bırakmaz.

Ama bu seansları yaratıp günlük düzenimize sokmak için stres olmamak önemli bir nokta. Bu seanslar yaptığınız diğer kolay ve günlük aktiviteler gibi kendi kendine düzene oturabilir.

Sadece yaptığınız diğer şeyleri biraz daha farklı ve dikkatli yapmanızı gerektirir.

Çoğumuz kendimiz için neyin iyi olduğunu bilir. Yine de, size başlamanız için birkaç ilham:

  • Dikkatinizi dağıtmadan kahve ve çay molaları verin. Telefonunuzu bir kenara bırakın. E-maillerinizle ilgilenmeyin.10 dakikanızı içeceğinizi yudumlayıp fikirleriniz üzerinde huzurluca derinlemesine düşünmeye ayırın.
  • Duş alırken 30 saniyenizi doğal vücut peelingi yapmaya ayırın. Küçük kişisel bakımların sakinliği ve özsevgiyi harekete geçirme gücü inanılmaz.
  • İşte gergin hissetmeye mi başladınız? Kendinize 10 saniyelik boyun ve omuz masajı yapın.
  • İşten eve geldiğiniz zaman sakinleştirici aromaterapi yağları kullanın.
  • Akşam yemeğinizi mum ışığında yiyin. Hepimiz bir şeyler yemek zorundayız, değil mi? Yemek yerken televizyon izlemek yerine, neden ışıkları loş hale getirip huzurlu bir atmosferi tercih etmeyesiniz? (Büyük artısı ise bu muhtemelen daha az yemenize sebep olacak!)
  • Akupunktur yapan ayak silindirlerinden edinin. Çoğumuz günün büyük bir kısmını oturarak geçirir. Zamanınızı hala masada çalışarak ya da kanepede dinlenerek geçirebilirsiniz ve bu küçük aletli ayaklarınız için kullanabilirsiniz. Bu küçük aletin canlandırıcı bir ayak masajı etkisi yaptığını göreceksiniz.

2.   Günün Sonunda 10 Dakikanızı Ertesi Sabah Hazırlanmanıza Yardımcı Olmak İçin Ayırın

Güne nasıl başladığımız günün geri kalanındaki modumuzu oldukça etkiler.

Hayatta, ne kadar hazırlıklı olursak olalım, beklenmedik şeylerin karşımıza çıkma ihtimali vardır fakat güne huzurlu ve organize olmuş bir şekilde başladığımız zaman tüm günü sakince geçirme ihtimalimiz daha yükseğe çıkacaktır.

Ertesi gün giyeceğiniz kıyafeti, yiyeceğiniz öğle yemeğini hazırlamak, hatta kısa bir yapılacaklar listesi hazırlamak ertesi sabahın stresini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Bunu bu gece deneyin ve ertesi sabah farkı görün!

3.  Sabahları Yataktan 10 Dakika Erken Çıkın

Bu makalede meditasyonun yararlarını tekrarlamayacağım. Meditasyonun sağlık getirileri daha önce oldukça detaylıca tartışıldı, bilgilerinizi burada tazeleyebilirsiniz; http://www.foodmatters.com/article/7-health-benefits-of-meditation, http://www.foodmatters.com/article/10-reasons-why-you-should-start-meditating.

Buradan çıkarılacak en önemli şey, en huzurlu ve başarılı insanlar düzenli bir şekilde meditasyon yapıyor olduğu.

Bunu yapmanın en kolay yolu, alarmınızı her zamankinden 10 dakika önceye kurmak ve bunu gün içindeki önceliğiniz haline getirmek. Bu, vücudunuzu ve zihninizi “rahatlama modu” na geçirecektir. Bu, aslında gün içinde harcayacağınız en önemli 10 dakika.

4. İşe Giderken ya da Sıradan İşlerinizi Yaparken Neşelendirici, İlham Verici Yayınlar Dinleyin

Hiç yatağın ters tarafından kalkıp berbat hissettiğiniz günler oluyor mu?

Bazen, bu histen kurtulmak zordur. Kendi kendinize sakin olmayı ve stres yapmamayı söyleseniz de pek işe yaramaz.

Bu gibi zamanlarda, küçük bir dış telkine başvurmak yararlı olabilir. İçinizdeki diyaloğu dinlemek yerine başka birini dinlemek yeniden odaklanmanıza ve iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

5.Gözlerinizi Kapatın, Yüzünüzü Güneşe Çevirin ve Nefes Alın

Nefesinize odaklanmak, sakinliğe erişmenin en hızlı yollarından biridir.

Bu, özellikle nefes almak meditasyon ya da yoga pratiklerinizin bir parçasıysa oldukça etkili olacaktır.

Yalnızca nefes alıp dörde kadar sayın ve karnınızın oksijenle dolmasına odaklanın. Nefesinizi dörde kadar tuttuktan sonra, nefes verirken sekize kadar sayın.

Bu şekilde nefes alıp verdikten sonra rahatlamış hissetmemek neredeyse imkansız!

Bunu yapacak güneşli bir açık hava noktası bulun, bu teknik özellikle dışarıda yapıldığında çok rahatlatıcıdır.

6. Kahkaha Atın!

“Gülmek en iyi ilaçtır” özdeyişi kesinlikle kulağa doğru geliyor.

İyi bir kahkaha, mutluluk hormonu salgılatır, bağışıklık sistemini güçlendirip sinirleri yumuşatır.

Mizah kişiden kişiye değişir, bu yüzden kendiniz için en iyi olanını seçin! Birçok komedyen şovlarını online olarak yayınlar, gevşemek için hafta sonunuzu güzel bir komedi filmi veya komik YouTube videoları –ya da sizi ne güldürüyorsa- izleyerek geçirebilirsiniz.

7. Mutlu, Anlamlı ve Sıcacık Hissettirecek Bir Amaç Edinin

Stresli hissettiğimizde, çoğu zaman bunun sonsuza kadar sürmeyeceğini fark etmek zordur.

Stresli bir günün, ayın ya da belli bir sürecin sonunda güneş yeniden parlayacaktır. Hayatta doğal olarak gelgitler olur, ve olağan düşüş süreçlerini yaşarken her şeyin tekrardan iyiye gideceği bakış açısını edinmek zordur.

Şu anla ilgili iyi hissetmediğiniz zaman, birkaç dakikanızı size ilham veren ve sizi daha geniş kapsamlı geleceğe yönelten amaçlarınızı yazmaya ayırın. Bu, küçük adımların sizi ilerideki mutlu zamanlara götüreceğini hatırlatacaktır.

8. Başkası İçin İyilik Yapın

Başkalarına yardım etmenin ruhumuza ne derece iyi geldiği büyüleyici.

Kendi problemlerinizle ilgili stresli hissettiğiniz bir sonraki zaman, kendinize başkasına iyi gelmenin küçük bir yolu olup olamayacağını sorun.

Odağı kendimizden diğer insanları doğru çevirmek gerçekten iyi hissettirir. Ayrıca, hayatı anlamlı ve değerli kılar.

9.Olumlu Düşünceler Edinin

Biliyorum… Bunu daha önce duydunuz 😉

Çünkü bu doğru! Olumlu olmak işe yarar. Olumlu düşünmek, modumuzu yükseltir ve kendi kendimize yetme duygusunu güçlendirir, bu ikisi ise çoğunlukla rahatlamamıza yol açar.

Olumlu düşünceler edinmek, kâğıda yazıldığında daha etkili olsa da, olumlu bir şey düşünmek için günlük aktiviteleri kullanarak zaman kazanabilirsiniz. (Mesela, kırmızı ışıkta veya market sırasında beklerken.)

Eğer stresli ve zor bir gün içerisinde olduğunuzu biliyorsanız, çok sıkkın hissettiğinizde güçlü bir olumlu düşünce edinin. Cümleyi şimdiki zamanda, etken çatıda kurun, mesela; “Tam şu anda saf ve sakin bir erdem içinde olmayı seçiyorum.”.

10. Bu 9 Tavsiyeyi Gerçekleştirin!

Tüm bu kişisel gelişim pratiklerini okumak ve yararlarına zihnimizde yer vermenin iyi bir şey olduğu tartışılamaz.

Fakat tüm bunları günlük hayatımıza dâhil etmediğimiz sürece, bilgi ve sözcükler hayatımızı değiştirmeyecektir.

Her şeyi tek seferde yapmak zorunda olmadığınızı hatırlayın. Fakat küçücük bir adımla da olsa bir yerden başlamalısınız. Küçük bir adım bile sizi çok daha olumlu bir yere doğru götürecektir!

Çoğumuz için stresli olmak olağan bir durum halinde. Umarım, bu yazı iyi şeylere odaklanmak adına size olumlu bir dönüş sağlamıştır. Yani iyi şeylere odaklanmaktan kastım daha rahatlamış, mutlu ve huzurlu insanlar olmak.

İşte tüm bunlarla “rahatlamak” artık sözlüğümüzde ve günlük düşüncelerimizde daha yaygın olacak!

Kaynak:

http://www.foodmatters.com/article/health-benefits-of-relaxation-and-10-quick-ways-to-bring-more-calm-into-your-life

Bir Yorum Yazın

Yorum yazmak için tıklayın

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.