Bilim & Teknoloji

Paralel Evrenler Var ve Dünyamız İle Etkileşim Halindeler

Paralel Evren - Kolektif Kozmos
Credit: Daily Post India

Yeni bir teori, paralel dünyaların var olduğunu ve dünyamızla etkileşim kurduğunu söylüyor!

Kuantum mekaniği sıkı bir şekilde test edilmiş olmasına rağmen hala tuhaf ve anti-sezgisel diyen ünlü fizikçi Richard Feynman “Sanırım kimsenin kuantum mekaniğini anlamadığını söyleyebilirim” diyerek sözlerini tamamladı.

Kuantum teorisinin tuhaf sonuçlarından bazılarını açıklamaya çalışmak, ‘Kopenhag yorumu’ ve ‘çoklu dünyalar yorumu’ gibi bazı beyin yakıcı fikirlere yol açıyor.

Şimdilerde bilim dünyasında “çok etkileşimli dünyalar”(many interacting worlds) hipotezi (MIW) adı verilen yeni bir teori var ve bu fikir aynı zamanda göründüğü kadar da derin. Teori sadece paralel dünyaların var olduğunu değil, aynı zamanda dünyamızla kuantum seviyesinde etkileşimde bulunduğunu, dolayısıyla da saptanabilir olduğunu ileri sürüyor. Teori hala spekülatif boyutta olmasına rağmen, kuantum mekaniğine özgü bazı tuhaf sonuçların nihayetinde açıklanmasına yardımcı olabilir.(RT Report)

Teori, kuantum mekaniğinde çoklu dünyalar yorumunun bir örneğidir – bütün olası alternatif geçmişin ve geleceğin gerçek olduğunu, hepsinin şu anı temsil ettiğini varsayan bir fikir. Bununla birlikte, çoklu dünyalar yorumu ile ilgili bir sorun, gözlemlerin yalnızca dünyamızda yapılabiliyor olması nedeniyle temelde denenememiş olmasıdır.

Bu nedenle bahsedilen “paralel” dünyalardaki olaylar yalnızca hayal edilebilir. Ancak MIW(çoklu etkileşimli dünyalar hipotezi) aksini belirterek, paralel dünyaların kuantum seviyesinde etkileşime girebileceğini ve aslında bunun şu anda bile olduğunu ileri sürüyor.

“Avustralya’daki Brisbane’deki Griffith Üniversitesi’nde fizikçi olan ve MIW hipotezini ortaya atan fizikçilerden biri olan Howard Wiseman “Kuantum mekaniğinde paralel evrenler fikri 1957’den beri var olmuştur” diyor. “Ünlü ‘Çok Dünyalar Yorumu’na göre her evren, her bir kuantum ölçümü yapıldığında yeni bir evren yaratmış oluyor. Bu nedenle tüm olasılıklar gerçekleşti – bazı evrenlerde dinozorları öldüren asteroit Dünya’yı ıskaladı. Diğerlerinde ise Avustralya, Portekizler tarafından sömürgeleştirildi.”

“Ancak eleştirmenler, bu diğer evrenlerin gerçekliğini sorguluyorlar, çünkü bizim evrenimize hiçbir etkisi yok “diye ekledi. “Bu noktada,” Çok Etkileşimli Dünyalar “yaklaşımımız adından da anlaşılacağı üzere tamamen farklı.”

Wiseman ve çalışma arkadaşları, “yakınlardaki (yani benzer) dünyalar arasında birbirlerini daha fazla benzememeye iten(farklılaştırmaya çalışan) bir kuvvet” bulunduğunu ileri sürdüler. Kuantum etkilerinin bu kuvvetle açıklanabileceğini öne sürüyorlar.

Öyle ya da böyle matematik bu teori için nihai bir test olacaktır. Kuantum etkilerini matematiksel olarak doğru tahmin ediyor mu, etmiyor mu? Fakat teorinin, hayal gücü için bol miktarda malzeme sağlayacağı kesin.

Örneğin, teorisinin insanların bir gün başka dünyalarla etkileşime girme ihtimalini beraberinde getirip getirmeyeceği sorulduğunda, Wiseman şunları söyledi:

“Bu teorimizin bir parçası değil. Ancak diğer evrenlerle olan etkileşim fikri artık sadece saf bir fantezi olmaktan fazlası haline geldi.”

Farklı tercihler yapsaydınız hayatınız nasıl olurdu? Belki bir gün bu alternatif dünyalardan birine bakabilir ve nasıl olacağını öğrenebilirsiniz.

Peki, siz paralel evrenlerin var olduğuna inanıyor musunuz? Yorumlarınızı bizimle, yazıyı sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın.

Yazının Orijinal Linki

Çeviren: Rabia Evgin

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.