Sahte Bilim Spiritüel

Ölümden Sonra Ne Oluyor? – Ölümün Kıyısında Deneyimlere Dair Araştırmalar Bu Soruya Yanıt Verebilir

Ölümden Sonra Ne Oluyor - Kolektif Kozmos
Credit: learning-mind.com

Ölümün kıyısındaki deneyimler ölümden sonra ne olduğuna ışık tutuyor. Sonrası var mı? Kendiniz için bunu değerlendirin!

Filozof, psikolog, doktor ve yazar Raymond Moody ölümün kıyısındaki deneyimleri keşfeden ve araştıran ilk kişiydi. Hasta görüşmeleri esnasında ölümün kıyısında deneyimler (NDE-Near-death Experiences) hakkında bilgi almış ve “öbür dünyaya yolculuk” ile ilgili 9 evreye dair tanımlarını dinledi.Bu bilgilerle, ölümden sonra ne olduğuna dair bir dair bir içgörü edindi.

Araştırmasına göre bunlar ölüme yakın deneyimlerin tümünde bu dokuz evre ortak nokta. Dahası, her biri bir diğerine benzerlik göstermekte. Peki her bir evrede ne oluyor.

Düz çizgi

İlk evrede, kalp atışı durur, yolculuğun sona erdiğini gösteren bir sessizlik vardır. Bu deneyimleri yaşayan insanlar fiziki bedenlerini terk edip, yattıkları yerden kalkar ve kendilerini hastane odasında yatarken görürüler. Çoğu ruha inanır ve bunu ruhun çıkıp daha muhteşem şeylere doğru uçuşu olduğunu varsayarlar.

Işık

Hastalar ikinci evrenin onları dar bir tünele götürdüğü ve bu tünelin ise muhteşem bir ışıkla son bulduğu şeklinde betimlemişlerdir. Bu ışık, sıcaklık ve rahatlığa dair güzel duygular uyandırıyor ve ruhun bir diğer düzleme geçmesi için adeta kendisini karşılıyor gibi gözüküyor.

Karşılamalar

Işık en parlak görünümündedir ve üçüncü evreye ulaştıklarında, uzakta suretler gördüler. Ölen yakınların ve arkadaşların onları karşılayan ruhlarıydı bunlar.İşte bu, dünyada en çok merak edilen bilgi ve ölümden sonra hayatın varlığına dair ikna edici olmalı.

Rüya Benzeri Evre

Dördüncü evrede, kendilerini fantazmagorya, rüyadaymış gibi hayaller kurma hali içinde bulmuşlardır. Orada ne olduğunu tasvir etmeleri istendiğinde, orada zamanın hiç önemi olmadığından bunun zor olduğu söylenmiştir. Adeta durmuş gibi, dahası her şey bir anda olmuş gibi gelmiştir.

Hayatın Film Şeridi

Beşinci evrede, sanki hiç zaman yokmuşçasına hayatın her detayının gözlerinin önünden geçmiştir. Sevgiye, aileye, trajedilere ve hüzne dair görüntüler film gibi görünmüştür.

Bir Anlık Bütünleşme

Altıncı evrede, hayatlarını göz önünden geçirirken, ışık formunda bir varlık tarafından kendilerine eşlik edildiğini hissetmişlerdir. Bu belki bir melek veya açıklanma getirilemeyen bir şey olabilir.

Araştırma esnasında görüşülen Hristiyan hastaların çoğunluğu o ışıkta Hz.İsa’yı tanıdıklarını ve görüntülerin geçişi esnasında onlara yardım eden sonsuz bir sevgi ve şefkatin varlığını hissettiklerini ifade etmişlerdir.

Daha derin bir vicdan duygusu ve davranışlarına dair sorumluluk hissederek ve bunların başkalarının hayatlarına etkisini göz önüne alarak, olayları, hayattayken deneyimlediklerinden tamamen farklı bir perspektif ile değerlendirmişlerdir.

Hayata Dönüş

Ve sonra yedinci evreye yani dönmek zorunda oldukları yere ulaşmışlardır. Bu noktadan sonra, iki zıt yöne ayrılan iki farklı evre vardı: bazıları nasıl döndüklerini bilmiyordu! Sekizinci evrede,  o ışığın içinde oldukları an kendilerini hastane odasında, fiziksel bedenlerinde buldular.

Diğerleri ise dokuzuncu evrede, “ışık huzmesinin” onlara bitmemiş önemli görevleri olduğu için dönmek zorunda olduğunu söylediğini iddia ettiler.

Raymond Moody,

“Gerçek manada ölüm ile yaşam arasındaki kritik noktada olan pek çok insanla görüşme yaptım ve çoğu birinin onları geriye döndürmeye zorlamasına rağmen orada kalmak istediklerini söylediler. ” demiştir.

Hayat Boyu Etki

Geri dönenlerden pek çoğu o ışığın içinde kalmış olmayı tercih edeceklerini fakat dönmek zorunda olduklarını fark ettiklerini ifade ettiler. Pek çok durumda, sebepleri ailelerine sahip çıkmaktı.

Geri döndüklerinde, bu deneyimin hayatlarını nasıl etkilediğini fark ettiler. Daha önce elde etmek istedikleri her ne olursa olsun: şan şöhret, güç, para veya her ne ise, bu deneyimden sonra insanoğlu olarak yapacağımız en önemli şeyin sevmeyi öğrenmek olduğunu fark ettiler. Kendimizi sevdiğimiz kadar başkalarını da sevmek, işte bu en büyük erdemdir.

Dahası, bu deneyimden sonra, ölüm artık korkuya yol açmamaya başlıyor. Bu ölümden sonra ne olduğuna dair bir kanıt. Ölüm dediğimiz şey basit bir şekilde varlığın bir diğer boyuta geçişi. Ve Plato’nun 2,300 yıldan daha önce söylediği gibi

“Ölümden sonrası olduğuna dair güçlü bir umudum var.”

Yazan: Raymond Moody
Çeviren: Merve Gençyürek

Yazının Orijinal Linki

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.
Çevirmen Künyesi

MERVE GENÇYÜREK

Çankaya Üniversitesi İngilizce Mütercim-Tercümanlık bölümü mezunuyum. Kolektif Kozmos’u keşfetmek ufkumu açtı. Bu ailenin bir parçası olmalı ve çok sevdiğim çevirilerimle katkı sunmalıyım diye düşündüm. Müzik olmazsa olmazım. Şarkı söylemeyi çok seviyorum, solistlik yapıyorum.Yabancı dillere karşı büyük bir ilgim var.Şuan Fransızca öğrenmekteyim.İngilizce dizi/film çevirmenliği yapıyorum fırsat buldukça. İtalyan mutfağını ve İtalyanca’yı çok seviyorum. Hayalim erkek arkadaşımla birlikte motosikletle gezerek ve sokak müziği yaparak dünya turuna çıkmak.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.