Sahte Bilim

Öğrendiğinize Pişman Olmayacağınız 12 Hayat Dersi

Takım Elbiseli Maymun- Kolektif Kozmos
Credit: Getty Images

İş hayatındaki bazı problemler siz dersinizi alana dek tekrar tekrar karşınıza çıkmaya devam eder. Zorlu yollardan öğrenmek istemeyeceğiniz 12 problemi sizler için listeledim. Artık boğazınıza yapışıp sizi bıktırarak kariyerinizi tehlikeye atamayacaklar. Meslek değiştirmek, tekrar okula dönmek veya kendi işinizi kurmak üzere işten ayrılmak artık daha kolay.

 

Soğukkanlı olmak ve bir atılım yapmak yolun yalnızca yüzde 5’ini gittiğiniz anlamına gelir. Kendinize hala yeni bir yatırımcı bulmanız ve en kötü senaryolarda bile denemeye devam etmeniz gerekir.

Benim gibi olduğunuzu düşünerek, zengin bir amcanızın veya size yol gösterip kariyerinizi yükseltmeniz için atmanız gereken doğru adımları size anlatacak bir mentörünüzün olmadığını varsayacağım.

En son bir patronum olduğu zamandan bu yana 20 yıl geçmiş bile. Sörf malzemeleri satan bir dükkanda çalışmaktan başlayıp yine sörf malzemeleri satan kendi dükkanımın sahibi olmaya kadar gelebildim. Lisansüstü eğitimimi bitirmeyi beklemeden bir ortakla beraber TalentSmart işini kurmuştum.

Kendi işimi kurduğumda, kariyerime kendim yön verebilmem için gereken riski iştah ve cesaretle almıştım. O zamanlar başarmam gereken tek şeyin bu olduğunu düşünüyordum. Ama başarmam gereken sadece bu değilmiş. Rehberliğe de ihtiyacım varmış keza tek başına çıktığım bu yolculuk sırasında birçok tecrübe edindim.

Öğrendiğim şeyleri sizlerle paylaşarak kendi kariyerinize yön verirken sizlere yardımcı olmak isterim. Geçmişe dönüp yaşadıklarıma bakınca hepinize yardımcı olabilecek önemli dersler olduğunu fark ediyorum:

 

1.İlk Önce Kendine Güven

Başarılı insanlar çevrelerine güven verir. Kendilerine ve yaptıkları işe olan inançları çok bellidir. Onları özgüvenli yapan başarıları değildir, kendilerine güvenleri başarmalarına zemin hazırlamıştır.

Bir düşünün:

  • Şüphe, şüpheyi doğ Eğer siz kendinize inanmıyorsanız, insanlar neden size, fikirlerinize, kabiliyetlerinize inansın?
  • Yeni meydan okumalara girebilmek için kendine güven gerekir. Çekingen, güvensiz insanlar konfor alanlarında kalmaya meyillidir. Onların konfor alanları çoğunlukla kendilerine çizilen sınırları aşa Güven eksikliği yaşayan insanların fırsatlar önlerinden geçerken kariyerlerini yükseltemeyecekleri işlerde sıkışıp kalmalarının sebebi de budur.
  • Güvensiz insanlar genellikle dış faktörlerin insafına kalmış Başarılı insanlar problemlere pabuç bırakmaz ve tepkilerini gösterirler.

Başarılı bir kariyer inşa etmek için kendine güvenmek çok önemlidir ve bu güven tümüyle içselleştirildiğinde sizi varmanın imkansız olduğunu düşündüğünüz yerlere getirir. İstediğiniz yerlere ulaşmanızı yalnızca siz engelleyebilirsiniz. Artık kendinizden şüphe ederek koyduğunuz engelleri kaldırma vakti.

 

2.Kendi Yarattığınız Hayatı Yaşıyorsunuz

Siz olayların kurbanı değilsiniz. Değerlerinize ve arzularınıza ters düşen kararlar almanız, bu yönde adımlar atmanız için kimse sizi zorlamadı. İçinde yaşadığınız koşullar size ait, onları siz yarattınız. Aynı şekilde, geleceğiniz de sizin ellerinizde. Köşeye sıkışmış hissediyorsanız, bu muhtemelen amaçlarınızı ve hayallerinizi gerçekleştirmek adına risk almaktan çekiniyor olduğunuz içindir.

Karar almanız gerektiğinde unutmayın ki, tırmanmak istediğiniz dağın eteğinde olmak, istemediğiniz dağın tepesinde olmaktan iyidir.

 

3.Meşgul Olmak Üretken Olmak Değildir

Etrafınızdaki insanlara bakın. Herkes çok meşgul görünüyor: toplantıdan toplantıya koşturanlar, sürekli e-mail atanlar. Bu insanlardan kaçı gerçekten çalışıp üretiyor, kaçı gerçekten başarılı?

Başarı çalışmaktan ve etkin olmaktan gelmez. Odaklanmaktan, zamanınızı verimli ve üretken kullanmaktan gelir. Gün herkes için 24 saat. Zamanınızı verimli kullanın. Sonuçta siz de harcanan eforun değil ortaya çıkan sonucun bir ürünüsünüz. Çabalarınızı belirli bir sonuca ulaşmaya odaklayın.

 

4.Etrafınızdaki İnsanlar Kadar İyisiniz

Etrafınızda size ilham veren, daha da iyisine ulaşmanız için size teşvik eden insanlar olması için çabalamalısınız. Muhtemelen çabalıyorsunuzdur. Peki ya sizi aşağıya çekenler? Neden onların hayatınızın bir parçası olmalarına izin veriyorsunuz? Size kendinizi değersiz, endişeli veya sıradan hissettiren insanlar zamanınızı boşa harcar ve sizi kendilerine benzetmeye çalışır. Hayat böyle insanlara emek harcamak için çok kısa. Bırakın gitsinler.

 

5.Gerçekten İstemediğiniz Sürece Evet Demeyin

California Üniversitesinde yapılan bir araştırma, hayır demekte zorlanan bireylerin iş hayatında stres, tükenmişlik ve hatta depresyon vakalarıyla diğerlerine göre daha sık karşılaştığını ortaya koydu. Hayır demek birçok kişi için oldukça zorlayıcı olabiliyor. “Hayır” kullanmaktan korkmamanız gereken güçlü bir sözcük. Hayır demeniz gerektiğinde “Bunu yapmaktan hoşlanacağımı sanmıyorum” veya “Emin değilim” demekten kaçının. Yeni bir bağlılığa hayır demek hali hazırdaki bağlılıklarınızı kuvvetlendirir ve onları başarıyla gerçekleştirmenizi sağlar.

 

6.Olumsuz Konuşan İç Sesinizi Bastırın

Kariyeriniz hakkında kararlar verirken, içinizde sizi her daim motive edecek bir amigo kız olmayacaktır. Bu durum kendinizle ilgili şüphelerinizi abartmanıza neden olabilir. Negatif olasılıklar üzerine düşünüp taşındıkça, onları daha da büyütürsünüz. Olumsuz düşüncelerin çoğu sadece düşüncelerdir ve gerçeklerle alakası yoktur. Kendinizi iç sesinizin olumsuz ve karamsar düşüncelerine boğulmuş bulursanız, kendinizi durdurun ve düşüncelerinizi yazmaya başlayın. Gerçekten yaptığınız şeyi hemen oracıkta bırakıp düşüncelerinizi yazmaya koyulun. Negatif düşüncelerinizi yatıştırıp kendinize biraz zaman verdiğinizde yazdıklarınızın doğruluğunu mantıklı bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

 

7. “Ya başka türlü olsaydı?” Demeyin

Kendinize sürekli “Ya başka türlü olsaydı?” sorusunu sormak sizi hedeflerinizden uzaklaştırarak stres ve üzüntüyü tetikler. Bu soru birçok başka soruyu beraberinde getirir ve sorunları çözmeye çalışacağınız zamandan daha fazlasını olasılıkları düşünmeye harcarsınız. “Ya başka türlü olsaydı?” sorusu sizi sadece gitmek istemediğiniz, gitmenizin gerekmediği yerlere götürecektir. Senaryolar üzerine düşünmek pek tabii efektif bir planlama tekniğidir. Ama asıl önemli olan geleceğinizle ilgili kaygı duymak ve stratejik düşünmek arasındaki farkı anlamaktır.

 

8.Düzenli Egzersiz ve Uyku

Uyku kalitesinin önemiyle ilgili ne desem eksik kalır. Uyuduğunuzda beyniniz nöronları, uyanıkken gerçekleşen sinirsel aktivitelerin yan ürünü olan toksin proteinlerden temizler. Ne yazık ki beyninizin bu işlemi yeteri kadar yapabilmesi yalnızca siz uyurken mümkündür. Yani yeteri kadar uyumadığınızda, beyin hücrelerinizde toksin proteinler kalır ve düşünme kabiliyetinize -kafeinin düzeltemeyeceği şekilde- zarar verir.

Yeteri kadar veya kaliteli uyumadığınızda kendinizi kontrol edebilme yeteneğiniz, dikkatiniz ve hafızanız kısıtlanmış olur. Uyku kaybı başka bir neden olmasına rağmen üretkenliğin en büyük düşmanı olan stres hormonu seviyesini yükseltebilir. Hırsınız daha verimli olmak adına uykunuzdan fedakarlık etmeniz gerektiğini hissettirse de uykusuz kalmak gün içindeki veriminizi düşürür.

Eastern Ontario Araştırma Enstitüsü’ndeki bir araştırmaya göre, 10 hafta boyunca haftada iki kez egzersiz yapan bireyler sosyal, akademik ve bedensel olarak daha yetkin hissediyorlar. Ayrıca bireylerin fiziksel görünümde ve kendine güvenlerinde de artış gözlemleniyor. Bu durumun aslında egzersiz nedeniyle salgılanan endorfin kaynaklı pozitiflikten kaynaklanıyor. Günler akıp gidiyor, bu güzel sonuçlara ulaşmak için siz de düzenli egzersize başlayın.

 

9.Küçük Mutluluklar Yaratın

Büyük hedeflerin peşinde koşuyorsanız, küçük zaferler size önemsiz gelebilir ancak küçük zaferler beynin ödül ve motivasyon bölümlerinde yeni androjen reseptörleri oluştururlar. Androjen reseptörlerindeki artış, özgüveni arttıran testosteron hormonunun daha fazla salgılanmasını ve yeni mücadeleler için motivasyon duymanızı sağlar. Bir dizi küçük zafer kazanmak kendinize güveninizi size uzun bir süre yetecek kadar arttırır.

 

10.Mükemmeliyetçi Olmayın

Hedefiniz mükemmel olmak olmasın. Mükemmellik gerçekte var olamaz. İnsanoğlu doğası gereği hataya düşebilir. Hedefiniz mükemmellik olduğunda işin sonunda vazgeçme, bırakıp gitme isteği uyandıran dırdırcı bir başarısızlık hissine kapılabilirsiniz. Vaktinizin çoğunu başarısızlıklarınız için yas tutarak ve farklı ne yapabileceğinizi düşünerek harcamak yerine başardıklarınız ve gelecek zaferleriniz için heyecanlanın.

 

11.Sonuca Odaklanın

Dikkatinizi odakladığınız yer, duygu durumunuzu etkiler. Karşılaştığınız problemlere takılıp kalırsanız, hedeflerinize ulaşmanızı engelleyecek negatif duygular yaratırsınız. Daha iyisi için atılacak adımlara odaklandığınızda, olumlu duygular üretip performansınızı arttırarak kişisel bir fayda yaratırsınız.

 

12.Kendinizi Affedin

Hata yaptığınızda, kendinizi affedip yola devam etmek çok önemlidir. Hatalarınızın size hissettirdiği duyguları görmezden gelmeyin ama bu duyguların içinde de debelenmeyin. Bunun yerine gelecekte yapacaklarınız için kendinizi geliştirmeye odaklanın.

Başarısızlık kendinize olan güveninizi kırabilir ve böylece ileride başarılı sonuçlara ulaşacağınıza inanmak sizin için güçleşebilir. Çoğu zaman başarısızlık kolay olmayan bir şeyi yapmaya çalışırken alınan risklerin sonucudur. Başarı, başarısızlıklarınızla yüzleşip tekrar ayağa kalkmaktır ve bunu sürekli geçmişte yaşayarak yapamazsınız. Risk alarak başarmaktan daha değerli bir şey yoktur ve başarısızlıkların kendinize olan inancınızı azaltmasına izin vermemelisiniz. Geçmişte yaşadığınızda olan tam olarak budur ve geçmişiniz bugününüze dönüşüp ileri gitmenize engel olur.

Umarım bu dersler yıllarca bana yardımcı olduğu gibi size de yardımcı olur. Onları yazarken, tekrar ne kadar etkili olduklarını ve onları her gün uygulamam gerektiğini hatırlamış oldum.

 

Bu yazı orijinalinde inc.com‘da Travis Bradberry tarafından kaleme alınmıştır.

 

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.