Sahte Bilim

Mutlu, Sağlıklı ve Başarılı Çocuklar Mı İstiyorsunuz? Sözdebilime Göre Yapmanız Gereken 8 Şey

Baba ve çocuk - kolektif kozmos
Credit: Getty Images

 

Nöroloji ve Psikiyatri bize yıllardır çocuk büyütürken nelere özen göstermemiz gerektiğini öğretiyor. Bir de sözdebilime bakalım.

 

Çocuk sahibi olduğunuzda garip bir şey olur.

Zamanla, kendiniz için arzuladığınız şeyler, çocuklarınız için istediğiniz şeylerin yanında önemsiz hale gelir. Elbette ki sizler de mutlu, sağlıklı ve başarılı bireyler olmak istersiniz; burası kesin. Fakat onların mutluluğu her zaman daha önde gelmeye başlar.

Çocuklarınızın doğru yolda büyümesi için emek sarf edersiniz. Bu uğurda öğrendiğiniz her yeni bilgiyi uygulamaktan kaçınmazsınız. Özellikle bilim insanlarının yaptığı yeni araştırmalarla alışkanlıklarınız değişebilir.

Bu bazen büyük sorunlara yol açabilir. Neden mi? Çünkü “mükemmel anne-baba” tavsiyeleri genelde yanlış çıkar. Bencilce olan bu tarz çocuk büyütme yönelimleri, bazen henüz doğrulanmayan araştırmalardan, hatta sözdebilimden kaynaklanabilirler.

(Sözdebilim veya sahte bilim, İngilizce pseudoscience, bilimsel argümanlar kullanılarak ileri sürülen, ancak bilimsel çalışmaların gerektirdiği materyal, metot, test edilebilirlik/doğrulanabilirlik gibi standartları taşımayan veya yeterli bilimsel araştırmayla desteklenmeyen iddia, inanç, bilgi ve uygulamalar.)

Sorun üzerine uzun zaman kafa yorduktan sonra, konu hakkında bir kitap yazmaya karar verdim. İsterseniz How to Raise Successful Kids adlı e-kitabıma ücretsiz bir şekilde buradan (http://contact.billmurphyjr.com/howtoraisesuccessfulkids?=pseudo2) ulaşabilirsiniz. Bu yazıda ise söz konusu çocuk büyütmek olunca sözdebilimin önerdiği en saçma tavsiyelerin bir listesini paylaşacağım.

Dikkat: Aşağıdaki önerilerin bazıları tamamen saçmalık gibi görünebilir. Mesele de bu zaten; her kulaktan dolma tavsiyeyi çocukları üzerinde deneyen insanların yaptıkları sizi şok edebilir.

  1. Çocuklarınızı aşılatmayın

Listenin en başında bunun olmasının nedeni, böyle bir tavsiyenin sözdebilimin en somut örneği olması. Çocuklarındaki otizm sorununun, aşılanmaktan kaynaklandığını düşünen anne-babaları anlıyorum. Fakat bu tarz bir bağlantıyı gösteren hiçbir bilimsel delil yok. Yine de oluşan korku tellallığı, anne-babaların çocuklarını hastalıklardan korumak için aşılatmamasına yol açıyor. Bu da uzun zaman önce yok olan bazı hastalıkların tekrardan su yüzüne çıkmasına neden oluyor.

  1. Çocuklarınızı daha az uyumaya alıştırın

Bazı ebeveynler, çocuklarının ne kadar az uykuya ihtiyacı olduklarını göğüslerini kabartarak anlatıyorlar. Oldukça garip; zira aynı insanları ne kadar az su içtikleri ya da ne kadar az tuvalete gittikleri konusunda yaygara yaparken görmüyoruz. Son zamanlarda ortalıkta başarılı insanların az uyumaya kendilerini eğittikleri yönünde bir teori dönüyor ve bu saçmalıktan başka bir şey değil. Evet, bazı insanlar doğal olarak daha az uyku eğiliminde oluyor. Fakat bunlar istisnadan ibaret.

  1. Çocuklarınızı her koşulda tutkularının peşinden koşmalarını öğütleyin

Tutkulu bir hayat yaşamak kulağa güzel geliyor. Yine de büyük çoğunluk, “her ne koşulda olursa olsun tutkularının esiri ol” gibi anlamsız öneriler sunuyor. Mark Cuban bunu hayatında aldığı en kötü tavsiye olarak tanımlıyor. Cuban, “tutkuların yerine, gösterdiğin çabayı takip et” diyor.

  1. Güçlü yönlerini öğrenmek için fiziksel özelliklerine yüklen

Size saçma görünebilir, fakat ne kadar fazla insanın bunu yaptığını bilseniz şaşırırsınız. Örneğin bir keresinde, el yazılarının insanların kişiliklerini ortaya koyduğunu savunan bir teori vardı. Grafoloji de denilen bu teori, bilimsel alanlarda tamamen saygınlığını yitirmesine rağmen, buna inanan insanlar hâlâ var. Baktığınız zaman, çocukların avuç içlerine bakarak geleceklerini “tahmin eden” falcılardan çok da farklı değiller aslında.

  1. Yıldız haritalarını çıkartarak geleceklerini tahmin etmek

Kabul ediyorum, astroloji hayli cezbedici ve burcumuzda her gün ne yazdığını öğrenmek de epey eğlenceli. Fakat bilim insanları gökcisimleri ve dünyanın hareketleri ile insanların arasında hiçbir bağ bulamadı. Bu yüzden sözdebilim alanına giriyor; eğlencesine bakabilirsiniz tabii ki.

  1. Asla ceza vermeyin veya özgürlüklerini kısıtlamayın

Büyürken ve karakterimiz oluşurken hepimizin özgürlüğe ihtiyacı var, fakat çocuklarımızın sağlam bir temele her şeyden daha çok ihtiyacı var. Stanford Üniversitesi eski dekanı ve How to Raise an Adult (Bir Yetiştin Nasıl Yetiştirilir) kitabının yazarı Julie Lythcott-Haims’in de belirttiği üzere “otoriter” ebeveynlik olmalısınız. Bir de ev işlerine yardım etmelerini sağlamalısınız.

  1. Doktoru boş verin, en iyisi ev ilaçları

Bırakın çocuklarınıza bir şey olduğunda gözaltına alınma ihtimalini, ev yapımı ilaçlar ya da doğal bitkisel çözümler, tamamıyla bilimsel açıdan doğrulanmayan ve sözdebilim teknikleri içerir. Bazen beklenmedik yararlar sağlasalar da bu tarz ilaçlar çoğunlukla şarlatanlıktan öteye gitmiyor.

  1. Hafızalarını tazeleyerek hatırlamalarını sağlayın

Bu durum, muhtemelen çocuklar büyüyene kadar o kadar mühim değil, fakat bunu asla denemem diye düşünseniz bile, hafıza tazeleme terapisi ABD’de oldukça köklü ve bir o kadar da kötü bir geçmişe sahip. Yaklaşık yirmi yıl önce, bazı yüz karartıcı suçların mahkemesi görülürken bu terapi yöntemi kullanıldı. Çoktan bilinçaltının derinliklerine yerleşmiş kötü anılar, sözdebilimin en kötü örneklerinden biriyle ortaya çıkartılabiliyor.

 

 

Yazı: Bill Murphy Jr.

TheMid.com’un yayın direktörü ve ProGhostwriters.com’un kurucusu

 

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.