Sahte Bilim

Merkür Başak Burcunda Geriliyor: Kendiniz İçin Yeni Standartlar Belirleyin.

Gezegen- Kolektif Kozmos
Credit: Getty Images

Merkür, başak burcunda geriliyor. Merkür 30-31 Ağustosta, yine başak burcunda gerçekleşen güneş tutulmasından birkaç gün önce, 21-22 Eylüle kadar sürecek olan geri haraketine başladı.

merc-rx-vir-2016-759x500

Dünya’nın ve Merkür’ün güneş etrafında izledikleri yörüngelerin ilişki nedeniyle, Dünya’dan bakıldığında Merkür geriliyor gibi görünüyor. Bu nedenle astrologlar gezegenlerin geri hareketlerini, ileri hareketlerinden daha farklı şekilde gözlemleyip yorumluyor. Gerilemeler kendimizi belirli bir gezegenin belirli bir burçtaki konsept ve enerjisine adapte etmek konusunda yeniden çalıştığımız zamanlar olarak bilinirler. Merkür gerileme-öncesi sürecini 10 Ağustosta başlattı; bu nedenle 10-30 Ağustos arasında yaşanan olayla, bu tarihleri izleyen 3 haftalık geri hareket sürecini etkileyecek. Bu dönem hepimiz için yol gösterici, evrenin gerileme sonrasındaki güçlükleri aşmamıza yardım etmek için bize göstermeye çalıştıklarına dikkat etmemiz gerekiyor.

 

Merkür Gerilemesi: Değişimler, Hatalar, Kaos ve Geçmişe Dönüş

Merkür yazma, konuşma, okuma, sosyal medya araçları, iletişim teknolojileri ve diğer birçok bilgi aktarım yöntemi dahil akla gelebilecek tüm iletişim tiplerinin yöneticisidir. Ayrıca yolculuk ve araç kullanmak ve arabalarda bulunan hareketli parçalar da Merkür’ün kontrolündedir. Merkür’ün gerilediği dönemlerde, bahsedilen konularda fark edilir hatalar, aksaklıklar, çöküşler, sorunlar oluşabilir, Merkür gerilemeleri neden olduğu sorunlarla ünlüdür.

 

Bu dönem geçmişten gelen insanlarla, projelerle ve olaylarla yeniden karşılaşmak için mükemmel bir zaman. Farklı koşulların göz önünde bulundurulması gerektiğinden, her durum için doğru olmasa da genellikle yeni başlangıçlar yapmak için uygun bir dönem değil.

 

Yukarıda da bahsedildiği gibi, her Merkür gerilemesinin daha derinde ve anlam yüklü bir amacı vardır. Gelecekte karşılaşabileceğimiz zorlayıcı durumlara karşı nasıl davranmamız  gerektiğiyle ilgili fikir sahibi olmamızı sağlayan bir fırsattır. Merkür gerilemesi aynı zamanda sezgilerimizin açılabildiği bir dönemdir. Daha iyi odaklanırsak, dikkatimizi dağıtmaya çalışan problemler daha az ortaya çıkacaktır.

 

Bilindiği üzere,  Merkür simyanın gezenidir. Gerileme dönemlerinde meydana gelen olaylar gerekli değişiklikleri yapmamıza ve bazı durumlarda kişisel gelişimimize hizmet eden dönüşümler yaşanmasına yardım eder. Bu nedenle her bir birey için, farklı Merkür gerilemesi dönemleri diğerlerine göre daha önemli olacaktır.

 

Gerileme ve Güneş Tutulması Başak Burcunda Gerçekleşiyor

Bu gerileme toprak elementinde meydana gelen ve etkisi eylül 2017’ye kadar sürecek olan bir dizi Merkür gerilemesinin 3.sü olarak gerçekleşiyor. Toprak elementi kullanışlılık, beceriklilik, güvenilirlik, dayanıklılık ve maddi/finansal kaynaklarla özdeşleştirilir.

 

Başak burcu verimlilik, üretkenlik, beceriler, günlük hayat, yaşam biçimi, sağlık, titizlik ve organizasyonla alakalıdır. Toprak grubundan değişken bir burç olarak başak farklı fiziksel görevleri yerine getirmeye elverişlidir.

 

Bu gerileme dönemi, bahsedilen alanlarda gerekli düzeltmeleri yapmak için uygun bir zaman olduğunu işaret ediyor. Geçen yıldan bu yana, başak burcunda (Jüpiter ve Kuzey Ay Düğümü nedeniyle) birçok değişken enerjinin birleşiminden oluşan yoğun bir baskı vardı, bu durum bir çoğumuzun yapılacaklar arasında boğulmuş, bunalmış hissetmesine neden oldu. Bu ay aynı zamanda yeni beceriler edinmek ve/veya hayatımızı daha verimli, üretken, planlı ve/veya sağlıklı yapmak adına ihtiyacımız olanlara ulaşmak için iyi bir zaman.

 

Merkür gerilemesinden önceki hafta, kendimi Feng Shui öğrenirken buldum. Feng Shui, enerji akışını iyileştirip ortamda uyum yaratmaya yardımcı olan köklü bir Çin mekan/çevre düzenleme sistemidir. Daha berrak duygular hissetmenize, verimli olmanıza ve hayatınızın farklı alanlarında şanşlı enerjileri üzerinize çekmenize yardımcı olur. Bu dönem bazılarımızın Feng Shui uygulamaları yapmayı düşünmesi gereken bir zaman. Yukarıda da bahsedildiği gibi 1 Eylül’de yine başak burcunda bu ay ve bu yılın geri kalanında güçlü etkileri olacak bir güneş tutulması meydana geliyor. Geçen eylülde bir tane olmuştu. Güneş tutulmaları, tutulmanın 6 hafta öncesinde başlayıp tutulma sonrasında 6 ay devam eden genellikle 6-7 ay sürecek değişim ve yeni başlangıç dönemleridir. Bu sefer güneş tutulmasının getirdiği değişimler yukarıda bahsedilen başak burcu konularıyla ilgili olacak.

 

Jüpiter ve Venüs Terazi Burcuna Geçiyor, Satürn-Neptün Kare Açısı Sona Eriyor

Merkür gerilemesinden birkaç gün önce terazi burcuna geçen Venüs, gerilemenin sona ermesinden bir gün sonrasına kadar terazi burcunda kalacak. Jüpiter de 9 Eylül’de terazi burcuna geçerek 1 sene boyunca burada kalacak. Çoğu kişi için, eylülde başak burcunda gerçekleşen gezegen hareketleri aşk, ilişkiler, sosyal yaşam veya yaratıcı projeler gibi konularda etkili olacak.

 

2015’in sonbaharından bu yana devam eden Satürn, Neptün kare açısı bu ay sona eriyor. Satürn-Neptün ikilisi bu ay gerçekleşecek olan tutulma ile zorlu açılar oluşturacak. Gerçekçi olmaya ihtiyacımız artıyor – ya hayallerimizi ve düşüncelerimizi gerçeğe dönüştürürken sınırlarımızı hesaba katıyoruz yada ortadan kaldırıyoruz.

 

Merkür Gerilemesi – Önemli Tarihler

Aşağıdaki herbir yorumda, daha erken tarihler Amerika Kıtası, Batı Avrupa ve Afrika gibi Dünya’nın batı bölgeleriyle, daha geç tarihler ise Doğu Avrupa, Asya ve Avusturalya gibi doğu bölgelerle ilgilidir. Bazı durumlarda bahsedilen etkiler belirtilen tarihler dışında da fark edilebilir.

 

30/31 Ağustos – Merkür gerilerken, kararlı ve yavaş bir şekilde gözükmeye başlar. Bu dönemde birçok insan alışılmış Merkür gerilemesi problemleri yaşar. Bu süreçte önemli karar vermenizi gerektiren görevler almaktan kaçının. En iyisi sakin olmak, olayları ağırdan almak kendinizi bu enerji değişimine adapte etmenize yardım edecek.

 

2/3 Eylül – Merkür başak burcunda Jüpiteler birleşiyor. Bazılarımızın yapılması gereken işler arasında kalıp bunalabilir ama yine de ders çıkarmak, yeni beceriler veya verimlilik, organizasyon, üretkenlik ve sağlık konularında teknik bilgiler edinmek için iyi bir zaman olabilir.

 

10/11 Eylül – Merkür Şiron’a karşıt açı yaparken, Satürn Neptün karesini tamamlıyor ve Venüs Plutoyla kare açı yapıyor. Bu dönemde hayatımızdaki engellerimiz ve çatışmalar su yüzüne çıkıyor ve gerçeklerle yüzleşmeye ihtiyaç duyabiliriz. İlişkiler açısından zorlayıcı bir süreç olabilir. Bazı durumlarda, özellikle de gerileme öncesinde başlamış olan işlerde bu süreç sıkı çalışıp, emek harcayarak yaratıcı ve düşünsel ürünler ortaya koymak adına son derece destekleyici.

 

12/13 Eylül – Merkür Marsla yaptığı sert bir kare açıda Güneşle birleşiyor. Bu tarihler gerileme sürecindeki en önemli tarihler. Geleceğe dair güçlü yol gösterici etkileri barındıran bu tarihler, kaotik olma olasılığı da taşıyor. Kendimizi savunmak konusunda çok güçsüz hissedebilir, işler yolunda gitmediğinde kolayca sinirlenebiliriz. Mars’ın yay burcunda olduğunu düşünürsek, bazılarımız kendilerini inançlar üzerine tartışmalar ve ya fikir çatışmaları içinde bulabilirler. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, evrenin size ne anlatmaya çalıştığına dikkat edin.

 

16/17 Eylül – Balık burcu Şiron buluşmasında gerçekleşecek Ay tutulması Merkür’e geniş çaplı bir ters açı yapıyor. Bu tutulmanın etkileri bi ay önce başladı ve önümüzdeki aylarda da güçlü etkileri olacak. Ay tutulmaları değişim yaşanan zamanlardır – birçok örneğinde önemli sonlanmalar yaşanır. Şiron’un katılımıyla, engelleri aşmak, olmamız gerekenden daha az verimli, organize ve sağlıklı olmamıza neden olan eksiklikleri gidermek için önemli bir potansiyel oluşuyor. Bu tarihler ve 10/11 Eylül’de gerçekleşen olaylar arasında güçlü bir bağlantı var. Şiron ayrıca bize sunulan fırsatlardan daha iyi faydalanmamız için yol gösteriyor.

 

19-25 Eylül – Gerileme sona ererken Merkür ilerlemeye başlayarak oğlak burcunda Pluto ile üçgen açı yapıyor. Bu dönem derin düşünceler, öngörüler ve güçlü sohbetler için mükemmel bir zaman. Bazılarımız para ve/ve ya iş, kariyer konularında olumlu gelişmeler yaşayabilir. Merkür gerilemesi 22/23 Eylül tarihinde bitiyor bu tarihlerde ve izleyen haftada bu zamana kadar yaşadıklarımızla nasıl ilerlememiz gerektiğini anlamaya başlayacağız.

Carmen Di Luccio’dan daha fazla astroloji makalesine ulaşmak için buraya tıklayarak E-posta listesine kaydınızı yaptırın.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.