Spiritüel

Meditasyon Sanatında Ustalaşın: Tüm Detaylarıyla 10 Adımda Meditatif Gelişim

Meditasyon Kolektif Kozmos
Credit: consciouslifestylemag

Bu yazımız üç parçalık bir yayın dizisinin ilkidir. Kalanları da okumayı ihmal etmeyin!

On adımlık bir çalışma ile zihninize hakim olmanız mümkün. Meditasyondaki her adımın kendine göre özellikleri, sizi bekleyen zorlukları ve bu zorlukları aşmanızda size yol gösterecek özel teknikleri bulunur. Siz ilerledikçe bu on adımı dört temel kategoriye ayıran aşamalarla da karşılaşacaksınız. Bunlar, kazanıp geliştirdiğiniz yeteneklerinizin farklı birer seviyeye ulaştığı özel ve önemli dönüm noktaları olacak.

Bir arada düşünüldüklerinde bahsi geçen adım ve aşamalar, size ne seviyeye geldiğiniz ve nasıl devam etmeniz gerektiği konusunda yol gösterici bir harita oluşturur. Fakat her bir birey benzersiz olduğu için ruhsal yolculuğunuzun geçtiği yollar başkasınınkinden az da olsa farklı olacaktır. Bu sebeple, sizin kendi öğrenme sürecinize özel olarak neler yapmanız gerektiğine de değineceğiz. Burada yazan her şeyi harfi harfine yapmak zorunda değilsiniz elbet. Bu yazımızı kendinizi ve deneyimlerinizi anlamada rehber edinmeniz yeterlidir.

“Meditasyon yapan biri olarak yetenekleriniz yavaş yavaş gelişecektir. Koşmaya başlamadan önce yürümeyi öğrendiğiniz gibi listedeki tüm adımları da sırasıyla uygulamalısınız.”

Bu makalemizde meditasyona genel bir bakış sunuyoruz. Zaman zaman dönüp takıldığınız noktalara bakmak, hevesinizi tazelemede yardımcı olacaktır. Meditasyonun adımlarını ve sıranın mantığını ne kadar iyi kavrarsanız özgürlük ve mutluluğa giden yolda o kadar keyifle ve çabuk ilerleyebilirsiniz.

Sürece Daha Yakından Bir Bakış

Uzman bir meditasyoncu olma yolunda ihtiyaç duyacağınız bazı özellikleri kazanmak için pratik yapmanız gerekir. Her adımda yapılması gerekenler birbirinden farklıdır ve birini bitirmeden diğerine geçmeniz önerilmez. Çünkü meditasyonda uzmanlaşma sürecinin her yeni adımında, bir öncekinde öğrendiklerinizi kullanarak yeni bir şey inşa edersiniz. Yani hiçbir adımı atlamamanız gereklidir. Gerçek anlamda bir ilerleme kaybedebilmeniz için bulunduğunuz seviyeyi doğru bir şekilde tespit edip size verilen tekniklerle sıkı bir şekilde çalışmalı ve yalnızca her adımda ustalaştıktan sonra bir sonrakine geçmelisiniz. “Kestirmelerden” gitmek problem yaratır ve nihayetinde öğrenme sürecinizi uzatır—yani aslında kestirme sayılmazlar. Mümkün olan en hızlı şekilde ilerlemek için tek ihtiyacınız olan, özen ve sıkı çalışma!

Her şeyi sırasıyla yapmak önemli olsa da bu, tüm adımların birbirinden tamamen farklı olduğu anlamına gelmiyor. Örneğin, meditasyona yeni başlayan biri aslında birinci ve ikinci adımlara aynı anda çalışır. Pratikleriniz ilerledikçe haftalar, günler ve hatta tek bir seans sırasında bile aynı zamanda farklı seviyelerden çalışmalar yaparken bulabilirsiniz kendinizi. Bazı zamanlar daha ileri bir seviyeye geçtiğinizi veya daha geriye gittiğinizi bile hissedebilirsiniz. Her durumda ne olursa olsun seviyenize uygun şekilde pratik yapmalısınız. Acele etmeyin. Tabi kısa bir süreliğine de olsa bir adımın engellerini aştıktan sonra ötekininkine çalışmanın da bir zararı olmaz.

Meditasyon öğreniminin çeşitli aşamalarındaki birçok tekniğin benzer olduğunu da fark edeceksiniz. Örneğin, üçüncü ve dördüncü adımdaki iki farklı kişi aslında benzer tekniklerle çalışır. Aynı durum adım beş ve altı için de söz konusu. Ama yine de her adımın amacının farklı olduğunu unutmamakta fayda vardır.

İlerleme kaydetmenin yolu, kendi seviyenize uygun bir çalışma programı hazırlamaktan geçer. İlk adımlarda uzmanlaşmak sonrakilere göre daha çok zaman alır. Fakat her bir adım sonrakilere zemin hazırladığı için birinde öğrendiğinizi başkasında kullanır, ilerledikçe daha hızlı yol katedersiniz. Yani beşinci adımdan altıncıya geçmek, üçten dörde geçmeye oranla daha kolay olacaktır.

Credit: consciouslifestylemag
[Foto1: Meditasyon öğrenirken düz bir çizgide ilerlemek yerine farklı adımlar arasında gidip gelirsiniz.]

Meditasyon esnasında daha üst seviyelerdekine benzer deneyimler yaşamak görülen bir şeydir. İkinci adımdayken daha sonraki aşamaları andıran bir deneyiminiz olabilir yani. Böyle bir şey yaşadığınızda bulunduğunuz seviyenin çalışmalarına devam etmek yerine seviye atlamaya heveslenebilirsiniz. Ancak unutmayınız ki onlar her ne kadar ileride başarabileceklerinizin bir işareti olsa da şu anki ilerlemenize bir faydaları yoktur. Onları ilerlemede ilham kaynağı olarak kullanmayı deneyin. İleri meditatif deneyimler yaşamak her ne kadar olası olsa da istediğiniz yerde ve zamanda bilinçli olarak tekrarlayamıyorsanız çok bir işe yaramazlar. Çalışmalarınızla olgunlaştıkça bu tarz deneyimleri sürekli olarak tekrarlayabilecek bilgi ve yeteneklere de sahip olacaksınız.

On Adımla Ne Kadar İlerleyebilirsiniz?

Bazı kitaplar meditasyonda uzmanlaşmanın onlarca yıl sürdüğü izlemini veriyor olsa da bu kesinlikle doğru değil! Eğer düzenli bir şekilde çalışmalarınıza devam ederseniz, birkaç ay ya da yıl içinde on adımda ustalaşmanız mümkün. Tek ihtiyacınız olan her gün tekrarlayacağınız bir-iki saatlik oturma seansları ile listede yer alan ek birtakım egzersizler. Özen ve disiplinle yapacağınız günlük çalışmalarla ve ara ara daha uzun süre oturmayı deneyerek başarıya ulaşabilirsiniz.

Birkaç ay ya da yıl içinde meditasyonun on adımında ustalaşmak mümkün.

Elbette öğrenme hızını etkileyen birkaç dış faktör de mevcut. Bunlardan bazılarını kontrol etme şansımız bulunmayabiliyor. Mesela ilk olarak bireylerin yatkınlık ve kişisel yetenekleri, dikkat ve farkındalık üzerinde çalışırken öğrenme süreçlerini etkileyebiliyor. Bazı gündelik alışkanlıklar ve kariyer seçimleri insanları meditatif gelişime daha elverişli yapabiliyor. Kimi kişiler ise kendilerini daha kolay disipline edip düzenli çalışmayı sürdürebiliyorlar. Neye yatkın olursanız olun eğer bir ilerleme kaydetmek istiyorsanız önce birinci aşamada, “Pratik Yapma Alışkanlığı”nda uzmanlaşmalısınız.

Günlük hayatta yaşadığımız sıkıntı ve stres de elbet öğrenme sürecimizi etkileyebilir. İşini veya eşini kaybetmek, ciddi bir sağlık problemi yaşamak gibi olası durumlar uzman bir meditasyoncuyu bile ilk basamaklara kadar geriye götürebilir. Günlük hayatımızda karşılaştığımız hemen her şeyin böyle bir etki yaratma potansiyeline sahip olduğunu da belirtmek gerek. Bu da akıllara, diğer pek çok şey gibi meditatif başarıların da belli koşullara bağlı olarak şekillendiğini ve birer birey olarak dış etkiye ne denli açık olduğumuzu getirir.

İlerlemenizi etkileyen bir diğer faktör ise her şeyi kategorize edip o şekilde sindirmeye eğilimli olmamızdır. Birçoğumuz için meditasyon, hayatımızın geri kalan kısmından çok ayrı bir çalışmadır. Ama çalışmalarımız esnasında kendimize kattıklarımız günlük hayatımıza etki etmezse ilerleme hızımız çok düşük olacaktır. Bu, hasar görmüş bir sepeti onarmaya benziyor. Kimi kişilerin ara ara inzivaya çekilip kendilerine vakit ayırmalarının sebebi bu bile olabilir. Kendinizle baş başa kalacağınız böyle zamanlar oldukça faydalıdır ve meditasyon deneyiminizi çok farklı bir boyuta taşıyabilir. Ama öğrendiklerimizden ancak onları kendi hayatımıza uyguladığımızda tam olarak faydalanabiliriz ve bu da emek gerektirir. Bunu yapmadan kendimizle baş başa kalmanın pek bir faydası olmayacaktır.

Hızla ilerlemenin sırrı, meditasyonun her bir adımının fonksiyonunu kavramaktır. Bu da belli engelleri aşmanın yanı sıra bazı zihinsel aktiviteleri gerçekleştirme ve gereken hızda ilerleme anlamına gelir. Sistematik olun ve bulunduğunuz seviyeye uygun bir şekilde çalışın. Bistürinin ameliyat için meyve bıçağına göre daha kullanışlı olması gibi salt hırs yerine neyi nerede yapacağımızı bilerek ilerlememiz daha sağlıklıdır. Profesyonel bir yaklaşım ve sabrın karşılığını her zaman alırsınız.

Meditasyon Pratiğinin On Adımı

Aşağıda sizin için kısaca her bir kategorinin kendine özgü yanlarına, hedeflerine, zorluklarına ve onların üstesinden gelmenize yardımcı olacak taktiklere değineceğim. Dört temel aşama ise bu on adımı dört ayrı kısma ayırır: Bir-üç arası çaylaklık, dört-altı arası yarı ustalık, yedinci adım geçiş ve sekiz-on arası uzmanlık dönemine denk gelir. Listede koyu veya italik yazılmış pek çok terime de denk geleceksiniz. Her şeyi okur okumaz kavrayamaz veya hemen sonrasında hatırlayamazsanız panik yapmayın.

ON ADIM VE DÖRT TEMEL AŞAMA
Çaylaklık
Birinci Adım: Düzenli pratik yapma alışkanlığı edinme.
İkinci Adım: Dikkat dağılması ve düşüncelere dalıp gitmeden kurtulma.
Üçüncü Adım: Daha uzun süren konsantrasyon ve unutkanlığın üstesinden gelme.

İlk aşama: Odak nesnesine sürekli dikkat
Yarı Ustalık
Dördüncü Adım: Sürekli dikkat; derin dalgınlık ve dikkat dağılmasını yenme.
Beşinci Adım:
Dalgınlıktan tamamen kurtuluma ve zihni açma.
Altıncı Adım:
Dikkat dağıtıcı her etkene müdahale edebilme.

İkinci Aşama: Meditasyon objesine uzun süre boyunca odaklanabilme.

Geçiş
Yedinci Adım: Mükemmel bir dikkat ve uyum içinde hareket eden berrak bir zihin.

Üçüncü Aşama: Hiç çabasız istikrarlı dikkat.

Ustalık
Sekizinci Adım: Esnek bir zihin ve fiziksel hislerden kaçabilme.
Dokuzuncu Adım:
Fiziksel ve zihinsel esneklik, meditatif hazza ulaşma.
Onuncu Adım:
Sükunet ve huzur.

Dördüncü Aşama: Uzmanlığın zihinsel getirilerinin sürekliliği.

…Devam Edecek…

Yazı Dizisinin 2. Kısmı

Yazı Dizisinin 3. Kısmı

Yazan: Culadasa (John Yates)
Çeviren: Nejla Nur Güney
Yazının Orijinal Linki

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Çevirmen Künyesi

NEJLA NUR GÜNEY
Boğaziçi Çeviribilim ikinci sınıf öğrencisiyim. İstanbul’da yaşıyorum. Eğlenerek öğrenmeyi, kitap okumayı, dilleri, dizi izlemeyi ve FPS oyunları çok seviyorum. Ağırlıklı olarak trash metal dinlesem de enstrümanların kendi sesini duyabildiğim her tür müziğe açığım. Siyah giyiyorum. Mephistopheles’i seviyorum.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.