Bilim & Teknoloji Doğa ve Sağlık

Malumun İlanı – Kadın ve Erkek Beyni

Malumun İlanı – Kadın ve Erkek Beyni

İnsan türünün temeline bakacak olursak 2 kategoriden oluştuğunu söyleyebiliriz, kadın ve erkek. İnsanlığın en büyük ikilemidir belki de karşıt cinsiyetler. Birbirlerinden farklı fakat bir o kadar da birbirleriyle uyumlu… Mite göre Adem ile Havva’dan başlayan ve 21. Yüzyılın şafağına değin devam etmiş bir birliktelik… Pekiyi kadın ve erkeği birbirinden ayıran fizyolojik özellikler dışında ne biliyoruz?  Birbirlerini “anlaşılmamakla” itham eden bu iki cinsiyetin temelde yatan farklılıkları onları bu noktaya getiriyordur belki de. Kısaca kadın ve erkek beynini tanıyalım.

Yapılan araştırmada erkek beyninin kadın beynine oranla %4 daha fazla nörona sahip olduğu sonucuna varılmış. Ortalama erkek ve kadın bireylerin karşılaştırılmasında erkeğin fizyolojik olarak zaten daha hacimli olduğunu biliyorduk, yani erkek beyninde daha fazla sinir hücresi bulunması tabi bir durum. Nöron sayısındaki bu farklılık erkeklerin proprioseptif duyusunun daha gelişmiş olmasına olanak tanır. (Propriosepsiyon genel bir tanımla vücut farkındalığı anlamına gelir. Gözlerinizi kapattığınızda parmağınızı burnunuzun ucuna değdirebilmek için bu yetinizi kullanırsınız.) Niçin? Çünkü tarih öncesi devirde avlanan taraf erkeklerdi. Avcılık için atletik bir yapıya ve çevre farkındalığına ihtiyaç duyarsınız. Böylece avcı grubuyla koordine olup avı yakalayabilirsiniz. Sonuç olarak kullanılan organ gelişti ve erkeklere daha fazla vücut farkındalığı, hâkimiyeti ve yer yön duygusu gibi yetenekler bahşetti.

Aynı araştırmanın sonucu gösteriyordu ki kadın beyni nöronlar arasında bağlantı kurmakta çok daha yetenekli. Ayrıca beynin iki lobu arasında köprü görevi gören “Corpus Collosum” bölgesinin kadınlarda daha büyük olduğu gözlemlenmiş. İyi de bu ne demek? Bu soruya cevap vermeden önce beynin iki lobunun bilinen hikâyesinden bahsedelim.

Beynin sol lobu; mantık, analitik, sayısal, sözel(edebi değil), kod çözme, zamanlama ve düşünceleri programlama üzerine;

Sağ lobu ise; yaratıcılık, resmetme, sezi, edebi, sanatsal, kodlama, görsel hafıza, geniş düşünebilme ve eş zamanlı düşünebilme üzerine gelişmiştir.

Avcı olan erkeklerin analitik düşünmeye yatkın olması beyinlerinin sol loblarının daha baskın olmasına yol açmıştır. Bu sebepten erkek beyni oran olarak daha çok önden arkaya kurduğu bağlantılarla çalışır. Bu durum erkeklerin problem çözme ve mantık yürütme kabiliyetlerinin daha gelişmiş olduğu anlamına gelir.

Kadın beyni ise tabir-i caizse her fonksiyona muktedirdir. İki lob arasında daha gelişmiş bir bağlantıya sahip olmaları sayesinde olaylar arasında ilişki kurma konusunda fazlasıyla yetkindirler. Bu yeti, kadınları kompleks olan sorunları çözmekte daha başarılı kılar. Empati yeteneklerinin daha gelişmiş olması farklı bakış açılarını daha kolay anlayabilmelerine olanak tanır.

Erkek beyninde gri maddenin fazla olması tek bir işe odaklanıldığında kadınlara oranla daha yüksek performans sağlar. Kadın beynindeki beyaz madde yoğunluğu ise birkaç farklı işi aynı anda yapabilme veya düşünebilmeye olanak tanır.

Yeni bir insan dünyaya getirip bakımını üstlendikleri için sezgileri ziyadesiyle kuvvetlidir kadınların. Yavrusunun ne zaman ne hissettiğini algılayabilme yetisi gelişmiş ve beyinde önemli bir yer etmiştir. Bu sezileri, duyguları hissedebilme ve aktarabilmede kadınları daha üstün kılar.

Bunun dışında ise Limbik yapılarının daha gelişkin olması kadınları hafıza konusunda da öne geçirir. Duygularını daha yoğun yaşayan ve yaşadıkları duyguları olaylarla eşleştirebilen kadınlar, erkeklere oranla çok daha geniş bir hafızaya sahiptir. Kadınlar nasıl hissettiğini asla unutmaz.

Genel anlamda bir benzetme yapacak olursak erkek beyni ikili sistemle çalışan bir bilgisayar gibidir. –Teşbihte hata olmaz derler- Sorun çözmekte başarılı ve oldukça analitiktir. Kadın beyni ise daha kompleks olan kuantum bilgisayara benzer. Birçok parametreyi aynı anda değerlendirebilir.

Bahsedilen sebeplerden ötürüdür ki erkek birey kadından daha geç olgunluğa erer ve sosyal becerileri kadınlara oranla daha geç gelişir. Bunun sebebi ise erkek beyninin görev üzerine çalışmasıdır. Yani eğer bir sorun varsa onu çözer eğer yoksa… Çok da çalışmaya gerek duymaz. Toplumsal yaşamda avlanmak gibi bir fonksiyonu olmayan erkek bireylerin kadınlara kıyasla geç olgunlaşması da gayet olası bir durumdur. Tamamen farklı amaçlar doğrultusunda evrimleşen ve gelişen bu iki cinsiyetin beynini karşılaştırmak her iki tarafa da haksızlıktır. Farklı olan düşünce sistemleri sebebiyle hayata farklı pencerelerden bakan bu iki cinsiyetin anlaşabilmesinin anahtarı ise; birbirlerini anlayabilmeleri değil, anlamaya çalışmalarıdır. Zira asıl olan emektir.

Yazan: Fzt. Umut Küçük

Umut Küçük

Yeditepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü mezunuyum ve bir süredir sağlıklı yaşam danışmanlığı yapıyorum. Öğrenmek en büyük zevkim. Felsefe ve psikolojiyle özellikle ilgileniyorum. Bu alanlarda farkındalık seviyemi geliştirdikçe yazılar yazıp paylaştığım bir blog var. Yazılarımı, bilgiyi arzulayan ve arayan insanlarla paylaşarak onlara katkı sağlamak için katıldım buraya. Bunu sağladığı ve insanları birbirine bağladığı için Kolektif Kozmos’a teşekkür ederim.

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.