Yarat & Üret

Liderler Tarafından Tavsiye Edilen 5 Kitap

Kitap Okuyan Kadın - Kolektif Kozmos
Credit: Getty Images

Atalarınızın yaptıklarını yapmak için siz de onların okuduğu kitapları okuyun.

 

Okumak, başka birinin tecrübelerini, hayat derslerini ve fikirlerini zihninize aktarmaktır.

Kitap okumanın faydaları, geçtiğimiz yüzyıldan beri vurgulanmakta. Ne kadar süre okuduğunuzun hiçbir önemi yok. 5 dakika kitap okumak bile, beyninizi dinç tutmak, empati kurmak, fiziksel, zihinsel ve sosyal sağlığı geliştirmek adına yararlıdır.

Hayatta ne yaşarsanız yaşayın, nasıl zorluklarla karşılaşırsanız karşılaşın, bunun hakkında yazılan bir kitap mutlaka vardır. Kendinizi motive etmek mi istiyorsunuz? Tutkularınızı bir meslekte göstermek hayat amacınız mı? Peki ya hayallerinizi gerçekleştirmek… Belki de yapmanız gereken tek şey doğru kitabı bulup okumaktır.

Atalarınızın izinden gitmek için, Atatürk’ün, Bill Gates’in, Muhammed Ali’nin yaptıklarını yapmak için onların okudukları kitapları okuyun.

Jordan Ellenberg’ten “Hata Yapmamanın Yolları” (How Not to Be Wrong)

Bill Gates’in yıllar içinde önerdiği çok sayıda kitaptan en çok bilineni Çavdar Tarlasındaki Çocuklar olsa da Ellenberg’ün Hata Yapmamanın Yolları adlı eser, Bill Gates’in kitaplığındaki en seçkin yeri almıştır. Bu kitapta Ellenberg, içinde yaşadığımız dünyayı matematiksel merceğinin arkasından ele alıyor. Eğer hoşunuza gittiyse bir de kitabın açıklamasına göz atın:

Okulda öğrendiğimiz matematik, bize, bir dizi sıkıcı, sorgulanamaz kural halinde sunuluyor. Ellenberg bu kitapta, bu düşüncenin bizi ne kadar sınırladığını gösteriyor. Matematik, “hocam, bunlar gerçek hayatta ne işimize yarayacak” diye sorduğunuz soyut bir olay değildir. Aksine, yaptığımız her şey matematikle iç içedir.

 

Clayton M. Christensen’dan “Yenilikçinin İkilemi” (The Innovator’s Dilemma)

Steve Jobs açgözlü bir okurdu ve raflarında duran kitaplardan biri de ona yenilik yapmanın önemini öğreten Yenilikçinin İkilemi idi. Birçok insan ve şirket, sadece ilk başarıyı ilk getiren şeye odaklı çalışıyor. İyi ki Steve Jobs bu kitabı okumuş da yalnızca iPod’un başarısına bel bağlamamış. Jobs bunun sadece bir sıçrama tahtası olduğunun farkına varıp Apple’ın başarıya ulaşmasını sağladı ve şu an elimizdeki iPhone’ları bize getirdi.

A.G. Lafley, “Kazanmak için Oyna” (Playing to Win)

HP CEO’su Meg Whitman, şirketteki 300.000 çalışanına Lafley’nin “Kazanmak için Oyna”yı okutmasının iyi bir sebebi var. Kitap, global ve rekabetçi bir dünyada kazanmak için nelerin dikkate alınması gerektiğini ele alıyor. Whitman bir açıklamasında bu kitabın neden kendisi ve takımı için bu kadar önemli olduğunu anlattı:

Şirket stratejisi belirlemenin birçok yolu vardır. Ben bu stratejiyi özellikle seçtim çünkü çoğu kuruluş, karar verme sürecinde çok fazla sorun yaşıyor. Bu kitap, nerede, hangi ülkede iş yapılması gerektiğini ve ne tür ürünler üzerine odaklanmayı bilmek için güzel bir eğitim stratejisi.

David Deutsch, “Sonsuzluğun Başlangıcı” (The Beginning of Infinity)

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, 2015 yılında kendine her hafta bir kitap bitirme görevi vermişti. Deneyinin son ayağında, Sonsuzluğun Başlangıcı adlı eseri bitirmişti. Deutsch, açıklamaların evrende temel bir yere sahip olduğunu ve onları geliştirmenin başarıya ulaşmanın temel ilkesi olduğunu savunuyor.

Sheryl Sandberg’ten “Sınırlarını Zorla” (Lean In)

Cisco şirketinin başkanı ve eski CEO’su John Chambers, Sheryl Sandberg’in bu eserinden çok etkilendi ve kitabın birer kopyasını üst düzey liderlik ekibinin her üyesine verdi. Şirket e-postalarından birinde Chambers, bu durumu şöyle açıkladı:

 “Sınırlarını Zorla”yı okuduktan ve yazarını dinledikten sonra konu hakkında bilgi sahibi olsam da söylediklerimi hayata geçirmekte zorlandığımı fark ettim. Bence bu kitabı okuduktan sonra her biriniz kadın çalışanlara, liderlere, müşterilere ve arkadaşlarınıza iş konusunda yeni bir gözle bakacaksınız.

Yazar: Tanner Christensen

Yazının Orijinal Linki

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.