Spiritüel

Kötü Bir Gün Mü Geçiriyorsunuz? Daha İyi Hissetmenin 17 Yolu

Üzgün Hissetmek - Kolektif-Kozmos
Anna White şöyle yazmış; “Belki mesele koca bir günü iyi geçirmek değildir de gün içinde güzel olan anlar bulabilmektir. Belki tüm bir günün iyi geçmesini istemek çok şey istemektir. Eğer ararsam, her ne kadar çirkin ve karanlık olursa olsun, her günde, her şeyin içinde bir parça güzellik bulabileceğime inananmayı seçebilirim.”
Hepimizin berbat günler geçirdiği olur. Bazen durumu tersine çevirebiliriz, bazense çeviremeyiz. Yine de, çirkinlikle savaşmanın her zaman yardımı olur.
İşte zor zamanlarınızda güzel bir an bulabilmek veya yaratabilmek için 17 yol:

1. Kendiniz için tek kişilik bir dans partisi verin. 14 yaşındayken bayıldığınız bir şarkı seçin. Bilimsel olarak, bu yaşlar müziğin içimize en derinden işlediği yaşlarmış.

2. Evcil hayvanınızı sarılıp yatın. Onların bizi, pek çok insanın başaramadığı bir şekilde iyileştirme gücü var.

3. Kısa, veya vaktiniz varsa uzun bir yürüyüşe çıkın. Dışarıda olmak fiziksel ve zihinsel sağlığımız için harika bir şey ve çoğumuz bunu yeterince yapmıyoruz.

4.  Biraz şekerleme yapın (mümkünse çıplak olarak!). Kısa bir uyku berbat bir güne yeni bir başlangıç yapmak gibi olacaktır.

5. Kendinize minik bir zafer kazanma ortamı yaratın. Önceden ertelediğiniz bir görüşme için yeniden randevu alın veya katlanmayı bekleyen çamaşırlarınızı katlayın. Kendinize bu küçük zaferden veya bunun gibi başka zaferlerden zevk almak için izin verin.

6. Meyve ve protein içeren bir şeyler atıştırın. Fıstık ezmesi ve elma veya tahıl gevreği, süzme yoğurt ve böğürtlen mesela… Abur-cubur yemek cazip olabilir ama en azından bu atıştırmalıklar size kendinizi suçlu hissettirmez.

7. Kendinize hayattan 30 dakikalık bir mola almak için izin verin. Pijamalarınızı giyip favori abur-cuburunuzu yerken televizyonda komik bir şeyler izleyin. Normalde güleceğinizden daha fazla gülün. L. F. Young’ın dediği gibi; “Gerçekten berbat bir gün geçirirken ve hayat totonuzu tekmeliyor gibi gelirken kendinizi gülmeye zorlayın. Eğer gülümseyebiliyor veya kahkaha atabiliyorsanız tüm şeytanları kovalayabilirsiniz.”

8. Yatağınızı yapın ve biraz etrafı toplayın. Dağınık ortamlar bizi sandığımızdan daha çok strese sokabilir.

9. Giyinip kuşanın. Evden çıkmayacak olsanız bile önemli değil. Üzerinize size kendinizi iyi hissettiren bir şey giyin. Bu kendinize bakış açınızı değiştirecek ve size anında kendinizi daha iyi hissettirecektir.

10. Başka biri için iyi bir şey yapın. Gönüllü olmak insana kendini harika hissettirir. Birisi için kapıyı tutmak bile o kişinin gününü aydınlatabilir.

11.  Biraz su için. Çoğunlukla susuz kaldığımızın farkında olmayız ve susuzluğun ruh halimiz üzerindeki etkileri ciddi olabilir.

12.  Yaratıcı bir şeyler yapın. Boyayın, işleyin, pişirin, dekore edin, yazın… Beyninizin o kısmını uyandıracak olan her ne ise onu yapın. Çoğumuz, beynimizin o kısmını kullanıyor olmamız gerektiği kadar sık kullanmayız.

13. Bugün yaptığınız her şeyin bir listesini yapın. Dişinizi mi fırçaladınız? Köpekleri mi beslediniz? İşe mi gittiniz? Hiç bir iş bu listeye giremeyecek kadar önemsiz değil. Sonra, daha şimdiden bütün bu başardıklarınıza bakın. Kendinize haksızlık ettiğinizi fark edebilirsiniz.

14. Yogadaki güneşi selamlama rutinini yapın. Bedeniniz canlanıp dinlenmiş ve dengelenmiş hissedene kadar tekrar edin.  Zihniniz bedeniniz takip edecektir.

15. Duş alın. Narenciye özlü bir duş jeli kullanın ki sizi canlandırsın ve bedeninizin serotonin üretimini arttırsın. Suyun inanılmaz bir bedeni ve zihni canlandırma kapasitesi var.

16. Annenizi, en yakın arkadaşınızı veya uzun zamandır görüşmediğiniz bir sevdiğinizi arayın. Nasıl olduklarını sorun. İletişim kurmak için biraz zaman ayırın.

17. Sizde bir sorun olmadığını bilin. Herkesin kendini, kendisiyle ve hayat ile ilgili iyi hissetmediği zamanlar olur. Bill Waterson’ın dediği gibi; “Biliyorsun, Hobbes, bazen şanslı iç çamaşırlarımın bile işe yaramadığı günler olur.” Yarın daha iyi olacak.

G. A. McKevett demiş ki; “Bir ayak masajının ve üzerinde her şey olan ince kenarlı bir pizzanın düzeltemeyeceği pek az şey var dünyada.” Sizin ayak masajınız ve ince kenarlı pizzanız ne? Bunu keşfedin, besleyin ve tadını çıkartın. Bu küçük şeyler düşündüğümüzden çok daha etkili.
Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.
Çevirmen Künyesi
Ceren Erdemil
Kolektif Kozmos’u severek takip ediyorum çünkü burada ilgimi çeken konularla ilgili çok çeşitli kaynaklardan alınmış ilginç makaleler bulabiliyorum. Bu güzel makaleleri keyif alarak okuyabilmenize yardımcı olabildiğim için de seviniyorum. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunuyum. Mersin’de yaşıyorum. Muhtemelen pek çoğunuz gibi ben de hayvanları, doğayı ve insanları seviyorum. Başka çevirilerle tekrar buluşmak üzere… Şimdilik hoşçakalın. ;))

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.