Doğa ve Sağlık Spiritüel

Kendinizi Enerji Vampirlerinden Korumanın 10 Yolu

Enerji Vampiri - Kolektif Kozmos
Credit: inspireactachieve.com

Enerji.

Dinamik, azimli ve kararlı bir hayat idame ettirmek için ihtiyaç duyduğumuz güç.

Herkes enerjiye ihtiyaç duyar. Yine de bazen çoğumuz akşam olana kadar ve hatta sabah yeni kalkmışken bile bitkin ve ölü gibi hissedebiliyoruz.

Hayat kıymetlidir ve aynı zamanda kısadır da. Daha iyi hayatlar yaşıyor olabileceğimizi düşünerek her gün kendimizi melankoli ve ızdırap için oradan oraya sürüklememiz da anlaşılabilir bu durumda.

Tarih boyunca yüksek enerji mutlu ve hareketli insanlarla ilişkilendirilirken düşük enerji ise depresif ve soğuk insanların özelliği olarak görülmüştür. Psikosomatik tıp zihin ve beden arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermiştir, yani ne kadar az enerjimiz varsa depresyon, anksiyete ve diğer mizaç bozukluklarına o kadar yatkın oluruz.

Sağlıklı ve mutlu insanın enerjisi yüksek olduğu bir gerçektir. Enerjimiz olmaksızın nasıl hayallerimizin peşinden koşar, amaçlarımızı kovalar ve engelleri aşabiliriz ki? Enerji olmazsa hayatta nasıl değerli ve anlamlı bir başarı elde edebiliriz? Bazı insanların doğal olarak diğerlerinden daha yüksek miktarlarda enerji sahibi olduğu doğru olsa da bunun nedenini hiç düşündünüz mü? Kalıtım da çevremiz de bunda etkili olan faktörler.
Her Şey Enerjidir

“Eğer evrenin sırlarını keşfetmek isterseniz enerji, frekans ve titreşim bağlamında düşünün.” – Nikola Tesla

 Atom altı seviyeye indiğimizde var olan her şeyin titreşen atomlardan, yani saf enerjiden oluştuğunu görüyoruz. Düşünce, duygu, içgüdü ve cinsel itki gibi soyut değerlerin bile enerjiden oluştuğu söylenebilir. Yani aslında hareketli bir okyanusta yüzüyoruz ve tıpkı gerçek bir okyanusta olduğu gibi orada da avcı ve avlar mevcut.

Eğer bu yazıyı okumaktaysanız, bir av olma ihtimaliniz çok yüksek.
Enerji Vampirleri

Hayatta bazen karşımıza hızlıca enerjimizi emen insanlar çıkar. Siz de benim gibi oldukça hassas bir insansanız ya da bir empatsanız kimin ne zaman enerjinizi emdiğinin farkında olursunuz.

Ama ne yazık ki hepimiz bu kadar hassas ve vücudumuzda olup bitenlerin farkında olmayabiliyoruz. Bazıları Enerji Vampirlerinin kendi hayat enerjilerini pozitif bir anlamda sağlayamayan kişiler olduğunu savunurken diğerleri bunların gayet normal ve iyi niyetli insanlar olduğunu, sadece ötekilere biraz daha fazla yük olduklarını ileri sürer. Ancak bu yazının amacı Enerji Vampirlerinin psikolojisini tartışmak değil, onların varlığının bilincinde olarak hayat enerjimizi güçlendirmektir.

 

Enerji Vampirlerinin Nasıl Farkına Varabilirsiniz?

Aşağıdaki belirtileri hissedeceksiniz:

• Bunalmış
• Stresli
• Fiziksel rahatsızlıklar (baş ağrısı, vücut ağrıları vb. gibi)
• Zihinsel ya da fiziksel bitkinlik
• Rahatsız ve/veya gergin
Enerji Vampirleri aşağıdaki özelliklerinin çoğunu sergileyebilir:

 • Egosu şişkin; tartışmayı seven, kavgaya hazır
  • Agresif ya da pasif agresif eğilimler
  • Darılma ve öfke problemleri
  • Narsisizm
  • Melodramatik davranışlar
  • Ağlayıp sızlanma
  • Karışıklık çıkarma ve dedikodu
  • Kendine güvensizlik; yani sürekli destek ve onaylanma ihtiyacı
  • Manipülatif davranışlar; mesela suçluluk psikolojisi ya da duygual şantaj gibi

 

Eenrji Vampirleri veren yerine genelde aile, arkadaş, sevdikleri, iş arkadaşları ve hatta çocukları ve tamamen yabancı oldukları insanlardan ücretsiz terapi kazanan, yani alan kişilerdir.

Enerji Vampirlerinin her zaman insan olmayabileceğini de fark etmek önemlidir. Durumlar ve hatta hayatınızdaki fiziksel nesneler de bunlara örnek olabilir. Mesela:

 • İnternet
  • Televizyon
  • Diğer elektronik cihazlar (radyo, cep telefonu vb.)
  • Sosyal durumlar (kalabalık, partiler, tren istasyonları, alışveriş merkezleri vb.)
  • Hayvanlar (sinirli evcil hayvalar vb.)

  Enerji Vampilerinin kurbanı olmanın en acı yanı da onların aile ya da arkadaş çevremizin bir parçası olabilmeleridir. Peki böyle sömürücü ilişkiler içinde nasıl kendimizi koruyabiliriz?


Baş Etmenin 10 Yolu

Av olabilirsiniz tabii ama bu kurban da olmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Hayatınızı daha iyi bir hale getirmek için harekete geçmeniz gerekir. İşte size bazı öneriler:

 1. Uzun Göz Temaslarından Kaçının.

Kendi deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim ki bunlar en büyük enerji emiciler. Bir insanlar ne kadar fazla göz teması kuruyorsanız onlarla ve söyleyecekleriyle o kadar etkileşime geçiyorsunuz. Bu durumda sadece ara sıra göz teması kurmak yeterli olacaktır.

 1. Zaman Limiti Koyun.

Sizin zamanınız da kıymetli ve bir ya da iki saat boyunca oturup birinin sizin enerjinizi emip beyninizi uyuşturmasını beklemek zorunda değilsiniz. Enerji seviyenize göre 5, 10, 15, 20 dakika gibi o kişiye ayırabileceğiniz bir zaman sınırı belirleyin ve limitinize uyun.

 1. Tepki Vermemeyi Öğrenin.

Bu çok önemli. Enerji Vamprileri sizin etkileşime devam etmeniz için devamlılığı sağlayacak şeyler ortaya atarak tepkilerinizi gözler. Diğer insanlarla olan ilişkilerinizde verdiğiniz tepkilerde nötr olmayı öğrenmeniz gerekir. Bu da duygularınızı yakından izlemenizi gerektirir.

 1. Tartışmamayı Ya Da Zıddına Gitmemeyi Öğrenin.

Evet gerçekten ilginizi çekiyor olabilir, ama uzun vadede baktığınızda insanlar kendilerini değiştirmeden siz onları değiştiremezsiniz – onlara ne kadar karşılık verirseniz onlar da size o kadar direnip enerjinizi emeceklerdir.

 1. Başka İnsanlarla Birlikte Yaklaşın.

Enerji Vampirine 1, 2 ya da 3 insanla daha yaklaşmak harcanan çabayı ve maruz kalınan dikkati azaltacaktır. Sadece yanınızda götürdüklerinizin de enerji asalakları olmamasına dikkat edin, yeter.

 1. Konuşmaktan Çok Dinleyin.

Pek çok zaman Enerji Vampirlerinin ihtiyacı olan şey dinleyen bir insandır. (Özellikle içe dönük biriyseniz) ne kadar konuşursanız o kadar enerji kaybedersiniz. “Neden”, “Ne zaman”, “nasıl” gibi kelimeleri kullanmak psişik emicinin daha fazla konuşmasını sağlayacağı için enerjiniz size kalacaktır.

 1. Daha Basit Konulardan Şaşmamaya Çalışın.

Sohbetleriniz depresif ve bunaltıcı olmak zorunda değil. Gerektiğinde kontrolü elinize almaktan ve daha basit ve rahat bir şeye geçmekten çekinmeyin.

 1. Gözünüzde Canlandırın.

Birçok insan etraflarında ışık/enerji kalkanları olduğunu hayal etmenin gerçekten de psişik yorgunluğu engelleyip doğal ve nötr bir zihin sağlamada etkili olduğunu iddia ediyor. Bir ara deneyin.

 1. Gerektiğinde Kaçının.

Bu her zaman mümkün olmayabilse de kendinizi korumanızda basit ve net bir çözüm aracıdır. Ama bunu kalıcı bir çözüm olarak önermiyorum; çünkü Enerji Vampirleri ile ne kadar az karşılaşır/etkileşime geçerseniz kendinizi bu konuda geliştirme fırsatınız o kadar az olur ve gerekli bir hayat becerisinden yoksun kalırsınız.

 1. İlişiğinizi Kesin.

Bu son çaredir. Bazen kendi sağlık ve mutluluğunuz için etrafınızda kimlerin olması gerektiğiyle ilgili zor kararlar vermeniz gerekebilir. Nihayetinde hala kötü hissetmeye devam ediyorsanız en etkili seçenek dümdüz bir şekilde ilişkinizi bitirip hayatınıza devam etmek olabilir.
***

Enerji Vampirleriyle karşılaşmışlığınız var mı? Düşünce, fikir ve deneyimlerinizi yorumlarda paylaşın!

Yazan: Aletheia Luna
Çeviren: Nejla Nur Güney
Yazının Orijinal Linki

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.
Çevirmen Künyesi

NEJLA NUR GÜNEY
Boğaziçi Çeviribilim ikinci sınıf öğrencisiyim. Üç yıldır İstanbul’da yaşıyorum. Kahveye derin bir ilgi duyduğum için iki-üç sene baristalık yapıp çeşitli demleme metotları öğrendim. Japonca öğreniyorum ve mezun olmadan Japonya’ya gitmek istiyorum. Okul dışında erkek arkadaşımla birlikte İsveççe ve Almanca öğreniyoruz, kuzey ülkelerine gidip oraya yerleşmek için para biriktiriyoruz. Hobilerim: Çalışmak, çizim, yemek yapmak, dünyanın her yerinden insanlarla tanışmak. Ayrıca kitapları ve kar tilkilerini çok seviyorum.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

 • Kesinlikle var kesinlikle yaşadım be verilen önerileri de mantıklı buldum zora kendimde uygulamistim

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.