Doğa ve Sağlık Spiritüel Yarat & Üret

Kendinizi Disipline Sokmanın 8 Adımı

Koşan Kadın - Kolektif Kozmos
Credit: Crosswalk.com

Bir usta, işine amacına bağlılık ile dikkatli, ilgili ve sürekli öğrenme ile tekrarlanan pratiklerle başlar.

Disiplinde uzmanlaşmak için buna benzer yöntemler vardır:

  • Sürekli pratik yapmak.
  • Kendi amaçlarına bağlı kalmak
  • Sürekli öğrenme
  • İlgi

Size disiplin konusunda uzmanlaşmak için fikirlerimi ve oldukça kullanışlı bulduğum bazı uygulamaları vereceğim;

1.Havanızda değilseniz bile işinizi yapın.

Ertelemek evrensel olduğunu düşündüğüm genel bir problemdir. Bunun ana sebebi kendimize kabul ettirdiğimiz ‘Bugün havamda değilim’ düşüncesi dışında yapılacak işin zor veya karışıktır. Ayrıca bu durum rahatsız eder ve daha kolay veya iyi olduğunuz işleri tercih edersiniz. Evi toplamak, tırnak kesmek veya mailleri kontrol ettikten sonra kitabınızın yeni bölümünü yazmayı tercih edersiniz. Eğer havaya girmeyi beklersek hayatta asla uzmanlaşamayacağız. Onun yerine bunu uygulayın: işinizi yapmaya karar verin ve ne olursa olsun yapın. Mailleri kontrol etmek, sosyal medyada takılmak, bir şeyleri temizlemek veya ıvır zıvır işleri yapmaya kendinize izin vermeyin. Oturun ve işinizi yapın. Bu sizi huzursuz edecektir. Huzursuzken bile işinizi yapabilirsiniz.

2.İstemeseniz bile egzersiz yapın.

Evet, buda erteleme gibidir- egzersizlerimizi birçok sebepten dolayı erteleriz. Çünkü egzersizler zordur ve daha kolay şeyler yapmayı tercih ederiz. Fakat bir şeylere baktığımda benim kendime iyi bakmam gerekiyor. Dişlerimi fırçalamak, sağlıklı yiyecekler yemek gibi. Bir hafta boyunca dişlerinizi fırçalamayı es geçmezsiniz değil mi? Dişleriniz çürüyebilir. Benzer şekilde egzersizlerinizi ertelemek sizin vücudunuzu çürütür. Bunu uygulayın: kendinize tam zamanında egzersiz yapacağınızı söyleyin ve ardından bunu kendinize gösterin. Eğer yorgun veya tembel hissederseniz bile egzersiz yapın. Tembellik hissini reddedin ve bunu yaptığınız için kendinizi iyi hissedeceksiniz. Aksi takdirde bir konuda uzmanlaşmak sizi rahatsız edecektir.

3.Acıktığınızda oturun.

Acıktığımızda panik olma eğilimine gireriz ve en yakınımızdaki atıştırmalıklara doğru koşarız. Öğrendiğim şeylerden bir tanesi acıktığımızda bu dünyanın sonu olmadığıdır. Her zaman kendimizi atıştırmalıklarla hoşnut edemeyiz. Onun yerine bunu uygulayın. Eğer acıkmadıysanız yemek yemeyin. Acıktığınızda bir süre bir yerde oturun ve nasıl hissettiğinize bakın. Aslında o kadar kötü değil. Bu uygulamanın amacı sizi açlıktan kıvrandırmak değildir. Aslında amaç size küçük huzursuzların hayatınıza mahvetmediğini gösterir. Ve bu size ne zaman ve ne kadar yiyeceğinizle ilgili bilinçli kararlar almanızı sağlar.

4.Birileriyle rahatsız edici konular hakkında konuşun.

 Rahatsız edici konuşmalardan kaçınırız. Çünkü onlar eğlenceli değiller. Rahatsız edici ve korkunçturlar. Fakat bu durum gücenme, kötü ilişkiler ve daha fazlasının olmasına yol açar. Bunu deneyin: eğer birisiyle probleminiz varsa bu problemi kafanızda tekrarlamak yerine, o kişiyle uygun bir üslupla konuşun. Olayları sadece kendinizin değil, diğerlerinin gözünden bakmaya çalışın. Konuyu mesela ‘Merhaba, seninle… konuda konuşabilir miyim?’ diyerek başlatın ve karşınızdakini kırmadan ve savunmada gibi hissettirmeden konuşun. Karşınızdakine o konuda nasıl hissettiğini sorun. Çözüm odaklı yaklaşmak ikiniz içinde uygun olacak ve ilişkinizi koruyacaktır. Bu konuda öğrendikleriniz insanları rahatsız olacaklara duruma iterek birçok konuda çözüme ulaştıracaktır.

5.Alışkanlıklara sadık olmak.

İnsanların yüzleşmekte olduğu en zor şeylerden bir tanesi; alışkanlık değiştirirken, ilk zamanlar olan heyecanın azalması sırasında alışkanlığa tahammül etmektir. İlk hafta bir alışkanlığı oluşturmak kolaydır. Fakat ikinci veya üçüncü haftayı zorlamak… haftalar geçtikçe o alışkanlıkları uygulamak kolaylaşır, fakat insanlar yeni alışkanlıkları çok erken bırakırlar. Bunu deneyin; iki aylığına küçük bir alışkanlığa bağlanın. Her gün aynı zamanda 5 dakika uygulayın ve unutmamak için elinizden gelen bütün hatırlatıcıları kullanın. Alışkanlığınızı takvim veya günlük üzerinden takip edin, böylece gelişiminizi takip edebilirsiniz. Bunu her gün yapın. Yeni alışkanlık oluşturma düzeninde uzmanlaşmaya başlayacaksınız. Buda size her türü değişime kapı açacaktır.

6.Problemlere doğru yönelin.

Bir problemimiz olduğunda çoğunlukla problem hakkında düşünmekten bile kaçınırız. Bu problemlerden birinin eğer sizde olduğunu dünün; alıştırmalardan kaçtınız, kendinizi ağırlaşmış hissediyorsunuz. Büyük projelerden kaçtınız. Mali durumunuzu ayarlamayı ertelediniz. Bazı durumlardan dolayı hayatınızdan mutlu değilsiniz ve bunlarla yüzleşmeyi tercih etmiyoruz. Bunu deneyin; yolunuzdaki engelleri görün. Engellerden kaçmayın(farklı problemlerde sizi korkutan problemler), etrafından dolaşmayın. Onu reddetmeyin. Engelin üzerine doğru yürüyün. Engeli görün. Engeli tanıyın. Neler olduğunu çözümleyin. Problemin içindekilerini nasıl yönlendireceğinizi öğrenin. Bunları yapmak kolay olmayacaktır. Ama gözünüzde büyüttüğünüz kadarda zor değildir. Ve yaptığınız için de mutlu olacaksınız. En önemlisi de problemle yüzleştiğiniz için daha da güçlü olacaksınız.

7.Etkinliklerdeki iyileri görün.

Disiplin, sizin gerçekten mükemmel ödüllere ihtiyacınızın olmadığını gösterir. Aktivitelerin kendi iç güzellikleri vardır. Mesela eğer sağlıklı bir yiyecek tüketecekseniz, bunun tadını kendi sevdiğiniz tatlıya veya atıştırmalığın tadına benzetmenize ihtiyacınız yoktur. Sadece sağlıklı ve taze bir gıda tükettiğiniz için zevk alabilirsiniz. Eğer antrenman yapmaya giderseniz bu antrenmanın size düz bir karın veya geniş pazı vermesi gerekmez. Sadece etkinliği yaptığınız için eğlenebilirsiniz. Bunu uygulayın; Nasıl bir aktivite yaparsanız yapın, içindeki iyi şeyleri bulun, etkinliğinizi yapın ve yaptıklarınız ödülünüz olsun.

8.Meditasyon.

İnsanlar meditasyonun zor ve mistik olduğunu düşünürler. Aslında oldukça basittir. Bunu deneyin; iki dakika boyunca oturun, nefesinize odaklanın, zihninizde dolaşırken dikkatli olun ve nazikçe nefesiniz bırakın. Meditasyonun yapmanın birçok yolu var ama bu en basiti yöntemi budur. Ve bu yaklaşan isteklerinizi izleyecek ve bu arzular üzerinde rol yapmak zorunda kalmayacaksınız.

Bu yöntemleri ilk seferinde yapamayabilirsiniz. Zaten pratik yapma nedeninizde bunu yapmaktır.

Bu yöntemlerle rahat olmamanın iyi olduğunu, iyi hissetmediğinizde bile boy göstermeyi, heyecanınız azaldığında bile bir şeylere bağlı kalmayı, kendi istekleriniz hakkında rol yapmamayı, her hangi bir aktivitenin kendisinden zevk almayı öğreneceksiniz.

Hayatta sadece saf disiplinin olup eğlencenin olmaması mı gerekir? Tabi ki değil. Ama herhangi bir etkinlikten zevk alabiliyorsanız, o anda niye size, bu uzun yolda kendisini amorti edecek şeylerde uzmanlaşmayı öğrenmeyesiniz ki?

Yazan: Leo BABAUTA

Çeviren: Asım ÜSTÜN

Yazının Orijinal Linki

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Çevirmenin Künyesi

Asım Üstün

Makine mühendisliği öğrencisiyim. 4 yıldır İstanbul’da yaşıyorum. Kitap okurum. Gezerim. Tasarım yapmayı severim. Şu aralar sosyal mühendislik ilgimi çeken alanlardan bir tanesidir. Özellikle Kevin Mitnick bu alandaki uzmanlardan bir tanesi. Bir süredir kendimi nasıl daha fazla kendimi geliştirebileceğimi ve insanlara nasıl hizmet edebileceğimi düşünüyordum. Kolektif Kozmos bunu sağlayabilen nadide incilerden bir tanesi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • teşekkürler. yazıyı bir kez daha okursanız çeviri açısından daha anlamlı hale gelmesinde yarar olan bölümler olduğunu göreceksiniz. elinize ve niyetinize sağlık.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.