Sahte Bilim Spiritüel

Karşınızda Beyin Dalgalarıyla Suyu Kontrol Eden İnanılmaz Sanatçı

Düşünce Güvü İle Suyu Hareket Ettiren Kadın - Kolektif Kozmos
Credit: inspireactachieve.com

Duygusal beyin dalgalarıyla suyu kontrol eden sanatçı görenleri hayrete düşürüyor.

Güney Koreli sanatçı Lisa Park, yepyeni bir sanat türüyle karşımıza çıktı. İcra ettiği sanatla, “beyin gücü” kelimelerine edebi bir anlam yüklüyor.

Park, “güzel düşünme” anlamına gelen Eunoia adlı performans sanatında, 48 duygudan ilham alarak tasarladığı ve bedeniyle iletilen beyin dalgalarını algılayıp onlara tepki veren 48 çanak dolusu su kullanıyor.

Kendini gerçek zamanlı beyin dalgalarını algılayan ve ses olarak yansıtan bir sensör olan EEG’ye (elektroensefalografi ) bağlayan Park, farklı çanaklar içerisindeki sularda, küçük dalgalar oluşturarak eşsiz bir sanat yaratıyor.

Büyüleyici sanatçı, duygularını, suyun hareketini değiştiren hoparlörlerle görselleştiriyor. Bu sayede kendisini ve duygularını görsel-işitsel olarak temsil eden örnekler yaratıyor.

The Creators Project isimli Youtube kanalına konuk olan Lisa Park, “Bu görünmez enerjiyi ve duyguları somut bir hale getirecek yollar ararken EEG kulaklığı gibi biyosensörlerle çalışmaya başladım” diyerek bu sanatın çıkış noktasını anlattı.  “Öfke, hüzün, mutluluk gibi duyguları yaşadığımda içimde olanlara inanırım. İnsan bedeninin %60’ını oluşturan su, içimde titreşim ve enerji yaratıyor. Ben de içimde olanları temsil edecek bir sanat eseri yaratmak istedim.”

 “Kendinizi ve duygularınızı daha net anladığınızda, onlara daha da hayran olursunuz.” – Baruch Spinoza

Video: Lisa Park, Beyin Dalgalarıyla Suyu Kontrol Ediyor

Park, bu videoda gördüğünüz üzere duygusal mücadelelerini gözlerimizin önüne sunuyor. Bu performansı, duygularıyla nasıl baş ettiğini anlatıyor. Sanatçı sakinleştikçe, daha da az ses titreşimi oluşuyor.

Siz de inanılmaz sanatçı Lisa Park ve onun sanatından etkilendiyseniz, bu muhteşem videoyu aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın!

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Yazının Orijinal Linki

Çeviren: Ceren Ürkmeztürk

Çevirmen Künyesi

Ceren ÜRKMEZTÜRK
Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’ndeki öğrenimimi sürdürmekteyim. Bilime oldukça meraklı olduğum için teknik çeviri üzerine çalışmayı seviyorum. Japon kültürü ve diline engellenemez bir ilgim var ve bu yüzden 3 yıl önce Japonca öğrenmeye başladım. Dilerim ki yakında, Japoncadan Türkçeye çevirdiğim metinleri de beğeninize sunabilirim.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

  • Hocam böyle şeyleri seven , ilgilenen biri olarak açıkçası bu video ile çok realistik gelmiyor , sanat olarak güzel olduğuna katılırım ama bilim olarak soyut bir çalışma olduğunu düşünüyorum.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.