Sahte Bilim Spiritüel

Karma Yogası: Diğerlerine Hizmetle Aydınlanma

Karma Yogası: Diğerlerine Hizmetle Aydınlanma

Karma Yogası, kendi çıkarlarını düşünmeksizin başkalarının iyiliği için çalışmakla ve onlara hizmet etmekle elde edilecek aydınlanmaya giden yola denir.

İnsanlara faydası dokunan her şey hizmet kapsamına girer. Yaratıcı eserler de buna dahildir. İşiniz düzenli olarak insanlara yardım etmenize müsaade etmiyor olsa bile bir şekilde dünyaya bir faydanız dokunuyorsa bu yeter.

Karma Yogası insanları aydınlanmaya yönlendirmeyi içerir ve çoğunluk tarafından ruhsal eğitim, hizmetin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilir. Ancak başkaları için yapabileceğiniz daha sayısız şey bulunmaktadır. Diğer seçenekler insanların daha yüksek bilinç seviyelerine erişmesine katkıda bulunmak kadar ihtişamlı durmayabilir ama bu, onların değersiz olduğu anlamına gelmez.

Yakın Çevrenizden Başlayın

İnsanları uyandırmak istiyoranız ilk olarak yakın çevrenizden ya da internetten başlamanızı tavsiye ederim. İnsanları doğru olduğuna inandıklarınızla boğmak zorunda değilsiniz elbet, ama yeri geldikçe herkesin istediğinde daha yüksek bilinçlere ulaşabileceğinden bahsedebilirsiniz. Belki birkaç insanın uyanmasına katkınız olur ve onlar da bu bilgiyi başkalarıyla paylaşabilirler.

Zerdüşt’e göre başkalarıyla paylaşılan az bilgi, kimseyle paylaşılmayan bilgiden iyidir. Kendisi şöyle der:

Uygun kişilere bilgiğinin birazını veren insan, bildiği halde bunu paylaşmayan ya da bundan faydalanmayan insandan daha iyidir.

Lao Tzu da “iyinin” fırsat olduğunda “kötüye” yardım etmesi gerektiğini şöyle savunur:

İyi kişi kötünün öğretmeni, kötü kişi de iyinin işidir. Öğretmenine saygı duymayan ya da işini sevmeyenler büyük hatalara düşer. Bu, sık sık gözlerden kaçan bir sırdır.

İnsanlığa faydamız dokunsun diye burada olduğumuzu hatırlamak, zor insanlarla uğraşmayı kolaylaştıracaktır.

Ne yazık ki kolektif bilinçte çok fazla negatiflik ve travma vardır. Bu yüzden de henüz aydınlanma adına bilincin yüzeyine çıkanları dünya pek yansıtmamakta.

Sevgi ve erdemlere karşı koyan bir dünyayla uğraşmak zor gelebilir, ama unutmayın ki her şey bir günde değişecek diye bir şey yok. Hepimiz elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz. Küçük ya da büyük, değişiklik değişikliktir.

Ruhu Besleme

Jiddu Krishnamurti’ye göre insanlara hizmet etmenin en etkili yolu, onları aydınlanmaya götürmektir.

İşe yarayanı işe yaramayandan, daha çok işe yarayanı ise daha az işe yarayandan ayırt etmelisiniz. Fakirleri doyurmak iyi ve erdemli bir işken onların ruhlarını doyurmak, bedenlerini doyurmaktan daha iyi ve erdemlidir.

Parası olan herkes karnını doyurur. Ama sadece bilen kişi ruhunu doyurabilir. Biliyorsanız göreviniz, bildiklerinizi başkalarına da anlatmaktır.

Kutsal Henry Susu diyor ki sözden önce eylem gelir.

Güzel sözler söylemek yerine güzel işleyiniz.

Diğergamlık ve Hizmetle Büyüyen Sevgi

Paramahansa Ramakrishna diyor ki “Görevlerinizi bencillikten ve sonuç beklentisinden uzak bir biçimde yerine getiriniz.

Kendini düşünmeksizin hizmet edince “Tanrı sevgisi kişinin yüreğinde büyür de büyür. Sonra Tanrı’yı gören onu zamanın dokusunda bulacaktır”.

Ramakrishna’ya göre tüm bunları yapmamızın nedeni, “kendiniz örnek davranarak ötekileri de hizmet yoluna davet etmektir. İnsanlığın faydasına olan bu davranış biçimi size de faydalıdır. Çıkarınızı düşünmeksizin bunları yapabiliyorsanız zihniniz arınır ve Tanrı sevginiz güçlenir. İşte o sevgiye erişir erişmez hemen O’nu bulursunuz.

Yaratıcılık ve Daha Yüksek Bilinç

Karma Yogasını seviyorum, çünkü yaratıcı işleri seviyorum. Bu iş vasıtasıyla yazarlar ile okuyucular ortak bir yerde buluşabiliyor, bir olabiliyor.

Tutkuların, geçici şeylerin peşinden koşmak yerine büyük resmi görmeliyiz. Öteki türlü ruhumuz ve enerjimizi kaybederiz.

Sanat, yazı ve müzik gibi yaratıcı eserler bize kaybettiğimiz özelliklerimizi anımsattığı için şanslıyız. Sanat, sanatçının gerçekliğini yansıtır.

İnsanların ruhlarıyla yeniden bağlantı kurmalarına yardımcı olmak asil bir eylemdir. Kendinizi bu yolun yolcusu görüyorsanız insanları uyanışa çağırmanın en iyi ve etkili yolu, onlara kendi bildiklerinizi ve hissettiklerinizi anlatmaktır.

Sanat, sanatçının gerçekliğini yansıtır dedik. Kendinizi bu yolla da ifade edebilir, duruşunuzu sanatla belirleyebilirsiniz. Böylelikle elinizden geleni yapmış olur, ölüm vakti geldiğinde de vicdanınız rahat gidersiniz.

Yazan: Wes Annac
Çeviren: Nejla Nur Güney
Yazının Orijinal Linki

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Çevirmen Künyesi

NEJLA NUR GÜNEY
Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim dördüncü sınıf öğrencisiyim. 2014’ten beri İstanbul’da yaşıyorum. Kahve demleme sanatına derin bir ilgi duyduğum için iki yıl baristalık yaptım. Sonra eğitimim ve mesleğime yoğunlaşmaya karar verdim. Sözlü çeviri, yazılı çeviri ve Japonca alanlarında dersler aldım. Şu anda eğitimime devam ederken bir yandan da serbest zamanlı olarak çeviriler yapıyor, aynı zamanda popüler bir ödev sitesinde içerik yazarlığı yapıyorum. Dil öğrenmeyi, yemek yapmayı, düşünmeyi ve yazmayı çok seviyorum. Okuyor, öğreniyor, aktif olarak kendimi geliştirmekle uğraşıyor ve bir önceki günden daha iyi bir insan olmaya gayret ediyorum. Kaligrafi, çizim ve psikolojiyle ilgileniyor, şu sıralar kendimi özellikle psikanaliz alanında eğitmeyi planlıyorum.

Bir Yorum Yazın

Yorum yazmak için tıklayın

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.