Doğa ve Sağlık

İyi Bir Uyku Çekmek Mi İstiyorsunuz? Yatmadan Önce, Bu 5 Şeyi Yapmayın!

Uyku Problemi - Kolektif Kozmos
Credit: collective-evolution.com

Bunu daha önce mutlaka duymuşsunuzdur ama ben yine de söyleyeyim. Uyku sağlığınız için çok önemlidir! Bu süre içinde vücut, birçok yönden yenilenir. Hücreleriniz iyileşir, sindirim sisteminiz mola verir (yatmadan hemen önce yemek yememişseniz), kalp atış hızı ve kan basıncı düşer, büyüme hormonları salınır, bağışıklık sistemi güçlenir ve daha neler neler…

Tüm bunları öğrendikten sonra kendinize, uykunuzu alıp almadığınızı bir sorun. Eğer cevap hayırsa, o zaman yatmadan önce aşağıdaki davranışlardan vazgeçseniz iyi edersiniz.

Yatmadan Önce Bunları Asla Yapmayın

  1. Işığı açık bırakmak. Gece lambasından, saatten ya da telefondan gelen küçücük bir ışık hüzmesi bile uykunuzu bölebilir. Işıklı ortamda uyumak sadece uykunuzu değil, biyolojik saatinizi ve beyin epifizinin melatonin ve serotonin üretimini de olumsuz etkiler. Tamamen karanlık ve ışıksız bir ortamda uyumak en az uyku kadar önemli. Yatak odası kapınızı kapattığınızdan emin olun, karartma perdesi almayı düşünebilirsiniz ve tuvalete kalksanız bile geceleri ışığı açmayın. Bu karanlık ortam ipuçları size pek uygun değilse, gözlerinize uyku bandı takmayı düşünebilirsiniz. Işıksız bir ortamda uyumak, kanser olma riskinizi bile azaltabilir.
  2. Oda sıcaklığını 20 dereceden yüksek tutmak. Birçok insan yatak odalarını çok fazla ısıtıyor ve çalışmalar, uyku için en ideal sıcaklığın 15 ila 20 derece olduğunu göstermekte. Eğer odanızın sıcaklığı bu değerlerden daha düşük ya da daha yüksekse, rahat uyumak pek de olası değildir. Uykuya daldıktan yaklaşın 4 saat sonra, bedenin iç sıcaklığı en düşük noktaya ulaşır. Daha serin bir ortam, vücut sıcaklığının bu doğal düşüşünü taklit ettiğinden uyku için daha elverişli olduğuna inanılır.
  1. Sabahları uyanmak için yüksek sesli bir alarm kurmak. Herkes yüksek sesli alarmların ne kadar iğrenç şeyler olduğunu bilir değil mi? Ayrıca yeni uyanmış bir beden için oldukça stresli olabilirler. Bir anda uyandırılmak, güne başlamak için pek iyi bir yöntem değildir. Güneş’in doğuşunu taklit eden bir ışık alıp, alarmınızı rahatlatıcı bir zil sesine getirmeyi denediniz mi? “Bunu nasıl yapacağım?” diye soruyorsanız bununla ilgili indirebileceğiniz birçok telefon uygulaması var. Yeter ki uyumadan önce, yanıp sönen telefon ışıklarını kapatın ve telefonunuzu yataktan en az 1 metre uzakta tutun. Böylece bir sonraki maddeye geçiyoruz…
  2. Yatağınızın dibinde elektronik cihaz bulundurmak. Buna çalar saatler, televizyonlar, telefonlar ve bu tür diğer cihazlar dahil. Bu cihazların, uyku düzenini bozduğu kanıtlandı. Ayrıca, beyin epifizini ve melatonin ile serotonin üretimini bozabilen elektromanyetik alanlar yarattığı da biliniyor. Yatağa girmeden birkaç saat önce elektronik cihazlarla uğraşmayı kesmek, uykunuza çok iyi gelebilir.
  3. Yattığınız saati değiştirmek. Bundan kaçınmak zor gibi gelse de sağlıklı bir uyku alışkanlığı oturttuğunuz zaman, iyi hissedecek ve çalar saate ihtiyacınız olmadığını fark edeceksiniz ki bu, yukarıdaki çoğu sorunu çözecek! Eğer aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmaya (haftasonları dahil) çaba gösterirseniz, bunun inanılmaz faydalarını göreceksiniz ve geceleri uyumak, sabahları da yataktan kalkmak çok daha kolay bir iş haline gelecek!

Yatağa Girmeden Önce

Yatmadan önce kitap okumayı, kendinize masaj yapmayı (ya da yaptırmayı), sıcak bir banyo yapmayı ya da etrafa biraz lavanta yağı serpmeyi düşünebilirsiniz!

İyi Uykular!

Yazan: Alanna Ketler

Çeviren: Ceren Ürkmeztürk

Orijinal Link

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Ceren ÜRKMEZTÜRK
Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim Bölümü’ndeki öğrenimimi sürdürmekteyim. Bilime oldukça meraklı olduğum için teknik çeviri üzerine çalışmayı seviyorum. Japon kültürü ve diline engellenemez bir ilgim var ve bu yüzden 3 yıl önce Japonca öğrenmeye başladım. Dilerim ki yakında, Japoncadan Türkçeye çevirdiğim metinleri de beğeninize sunabilirim.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.