Spiritüel

İtibarınızı Lekeleyebilecek 7 Çok Yaygın Hata

İtibarınızı Lekeleyebilecek 7 Çok Yaygın Hata

Warren Buffett’in her ne yaparsak yapalım, ertesi gün o şeyi gazetelerde manşet olarak gördüğümüzde mutlu olup olmayacağımızı düşünerek karar vermemiz yönündeki tavsiyesi oldukça meşhurdur. Ününüzü korumak istiyorsanız her gün çaba göstermeniz gerekmekte.

Hepimiz kendi kendimize bir şeyleri tekrarlarız ve bunları yapmamaya özen gösteririz. Ama bazen küçük detaylar gözümüzden kaçar ve bu detaylar, başkalarının bizi tanımladığı araçlara dönüşür. İnsanlar bizi bu özelliklerimizle özdeşleştirirler.

“Jack harika bir satış uzmanı olsa da yönetimde o kadar da başarılı değil.”

“Deborah paylaşmayı sever ve yeri geldiğinde de işini hallettirmesini bilir.”

“Cody çok zeki biri, ama çok dağınık.”

Bunlar farklı ortamlarda tekrar tekrar kulağıma gelen şeyler. İnsanlar gerçekten de başka insanlar hakkında söyledi yani bunları. Size bir kere böyle bir etiket yapıştırdılarsa ondan kurtulmak çok zor olacaktır. Çünkü sizi tanımayanlar bile bu etiketleri biliyor, konuşuyor olacaktır. Milletin ağzı torba değil ki büzesiniz…

Bu noktada yapabileceğiniz en mantıklı şey, adınızın lekelenmemesi için yaptığınız ufak tefek şeylere dikkat etmek olacaktır. İmajınızı kötü etkileyebilecek ve kaçınmanızı önerdiğimiz özelliklerin yedisi aşağıda yer almaktadır.

  1. Negatiflik: Daha önceki bir yazımda da bahsettiğim gibi, iş arkadaşlarınızla dedikodu yapmak arada sırada iyidir çünkü bu, ilişkinizi güçlendirecektir. Dedikoduların hemen hepsinde de bir insan ya da şirketle ilgili negatif bir yargı bulunur. Ağzınızı her açtığınızda negatif bir şey söylerseniz insanlar sizi hayatlarında istemeyecektir.
  2. Toplantıda Sürekli E-Postanızı Kontrol Etmek: Bunu aslında ben de dahil olmak üzere herkes yapıyor. Ancak bu, o anda konuşmakta olan konuşmacıya büyük saygısızlık. Bazı insanlar telefonlarını ellerine aldıktan sonra adeta ekrana hapsoluyorlar. Siz onlardan biri olmayın.
  3. Tanıştığınız İnsanlara İlgi Göstermemek: Teknoloji ne boyutta olursa olsun yüz yüze iletişimin yerini hiçbir şey tutmuyor. İş arkadaşınız sizi biriyle tanıştırdığında gerektiğince hareket edin. Aksi takdirde ayıp etmiş olursunuz. Kendinize değil, arkadaşınıza da zarar verirsiniz. Aynı şekilde örneğin birine yarın bir şey göndereceğinizi söylerseniz sözünüzü yerine getirin. İnsanlar böyle şeyleri kolay kolay unutmaz; ama yapmadınız diye size de sataşmazlar.
  4. İmla ve Dilbilgisi Düzeltme: Uzmanlık alanım İngilizce olduğu için buna dikkat çekmek istemiş olabilirim ama nasıl bir gerekçeniz ne olursa olsun yazım ve noktalama kurallarına dikkat etmiyorsanız okuma yazma bilmiyorsunuz bile diyebilirim. Özellikle daha kıdemli iş arkadaşlarınıza karşı bunu yapıyorsanız durum daha vahim. Birkaç dakikanızı yazdıklarınızı kontrol etmeye ayırın. Nihayetinde kimsenin işinizi özensizce yaptığınızı düşünmesini istemezsiniz sanıyoruz.
  5. Yalan Söylemek: Bunu açıklamaya bile gerek yok ama hala o kadar fazla kişi yalan söylüyor ki insan hayret ediyor. Halbuki gerçek er ya da geç gün yüzüne çıkacaktır. En sevdiğim TED Talk videolarından biri de yine yalan söyleyen insanları tespit etmekle ilgiliydi.
  6. Salaşlık: Özellikle bir teknoloji şirketinde çalışıyorsanız muhtemelen kimse kalkıp da size niye işe kot pantolon ve spor ayakkabıyla geldin demeyecektir. Ancak bu henüz spor salonundan geldiğiniz algısını yaratmak için işe eşofmanlarla gidebileceğiniz anlamına gelmiyor. Eğer elinizden geldiğince düzgün görünmeye gayret etmezseniz insanlar da size düzgün davranmayacaktır. İlla jilet gibi takımlar giymeniz lazım demiyoruz tabi. Sadece üstünüze başınıza dikkat etmenizin işinize ve etrafınızdaki insanlara bir saygı göstergesi olduğunu söylemek istiyoruz.
  7. Geç Kalmak: Günümüzde hayat bazı insanlar için o kadar sıkış tepiş ki bir toplantıya beş dakika bile geç kalmanız birinin tüm gününü mahvedebiliyor. Ayrıca gecikmek saygısızlıktır. Bazen elbet elimizde olmayan durumlar nedeniyle bir yerlere geç kalabiliriz. Ama bu durumlarda bir şekilde onlarla irtibata geçip gecikeceğimizi haber vermeliyiz.

 

Yazan: Betty Liu
Çeviren: Nejla Nur Güney
Yazının Orijinal Linki

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Çevirmen Künyesi

NEJLA NUR GÜNEY
Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim dördüncü sınıf öğrencisiyim. 2014’ten beri İstanbul’da yaşıyorum. Kahve demleme sanatına derin bir ilgi duyduğum için iki yıl baristalık yaptım. Sonra eğitimim ve mesleğime yoğunlaşmaya karar verdim. Sözlü çeviri, yazılı çeviri ve Japonca alanlarında dersler aldım. Şu anda eğitimime devam ederken bir yandan da serbest zamanlı olarak çeviriler yapıyor, aynı zamanda popüler bir ödev sitesinde içerik yazarlığı yapıyorum. Dil öğrenmeyi, yemek yapmayı, düşünmeyi ve yazmayı çok seviyorum. Okuyor, öğreniyor, aktif olarak kendimi geliştirmekle uğraşıyor ve bir önceki günden daha iyi bir insan olmaya gayret ediyorum. Kaligrafi, çizim ve psikolojiyle ilgileniyor, şu sıralar kendimi özellikle psikanaliz alanında eğitmeyi planlıyorum.

Bir Yorum Yazın

Yorum yazmak için tıklayın

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.