Yarat & Üret

İşten Ayrılmadan Önce Öğrenmeniz Gereken Tek Bir Şey

Denize Atlama- Kolektif Kozmos
Credit: Getty Images

Kariyerinizde bir sıçrama yapmak istiyor olabilirsiniz ama önemli noktayı gözden kaçırmayın: Bu adım gelecekteki başarınızı ve mutluluğunuzu belirleyebilir.

Bazı sebeplerden ötürü işten ayrılmak istiyor olabilirsiniz. Belki çalıştığınız firmada ulaşabileceğiniz en üst noktaya eriştiniz ve yeni iş alanları keşfetmek istiyorsunuz, ya da yöneticiniz tarafından bastırılmış hissediyorsunuz veya artık kendi işinizi kurmaya hazırsınız. İçinde bulunduğunuz koşullardan sıyrılma isteğinizin yeterince güçlü olduğunu düşünüyorsanız istifa dilekçenizi erkenden yollamak isteyebilirsiniz.

Ama bunu yapmayın, şimdi değil.

Tabii yeni bir iş teklifini çoktan kabul etmediyseniz ya da kariyerinizde başarılı bir sıçrama yapmak için çok iyi bağlantılarınız yoksa. Bu bağlantıları kurmak gerçekten zaman alıyor: ben ve ortağım şirketimiz Masthead Media için gerekli bağlantıları kurduğumuz 2 yıl boyunca tam zamanlı işlerimizde çalışmayı sürdürmüştük.

Sosyal çevreniz ve bağlantılarınız konusunda kendinize güvenseniz bile, ne olursa olsun çalışma arkadaşlarınızla ilişkilerinizi geliştirmeye ve çevrenizi genişletmeye devam etmelisiniz. Bahsedeceğim 6 kriteri yerine getirdiğinizde yeni bir adım atmak için şimdiye kadar hiç olmadığınız kadar hazır olacaksınız.

 

Networking Etkinliklerinin Sıkı Takipçisi Olun

İşten ayrılmak istemeniz ya da işinizde mutlu olmanız fark etmeksizin networking (ağ kurma) etkinlikleri her zaman sizin en önemli yardımcınızdır -özellikle de gününüzün büyük bir kısmını masa başında geçiyorsanız-. E-mail profilinize bir resminizi koyun. Böylelikle iş arkadaşlarınızla ve sektördeki potansiyel işverenlerle görsel bir bağ kurabilir, görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz. Networking etkinliklerine katılmak bir yandan sosyal çevrenizi genişletirken, bir yandan da iş mülakatlarında ve toplantılarda kullanabileceğiniz ilgi çekici “asansör konuşması” konusunda pratik yapmanıza da olanak sağlar.

 

Öğle Yemeğine Çıkın

Masanızda oturup salata yemeye ara vermenin vakti geldi de geçiyor. Öğle yemeklerinizi network etkinliklerine dönüştürüp profesyonel bağlantılarınızı yüz yüze görüşmelerle güçlendirin. Kim bilir belki de işe alım yapan veya sizinle benzer kariyer planları olan kişiler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Çıkmadığınız her bir öğle yemeği kaçırdığınız yeni bir iş fırsatı olabilir.

 

Sosyal Ağları Kullanın

Bu bir gerçek ki düşüncesizce atılmış her twitt ’işte çok sıkılıyorum’  demenin bir başka yoludur ve (patronunuz görmese bile) hiç de iyi bir hareket sayılmaz. Buna rağmen, işten ayrılmayı düşündüğünüz süreçte Linkedin sayfanızı elden geçirmek fena bir fikir değildir; yeni bağlantılar kurun veya eski bağlantılarınızla ilişkilerinizi güçlendirin.

 

Farklı İnsanlarla Tanışın 

Networking Üniversitesi’nden birincilikle mezun olmuş olmanız pek de önemli değildir, kariyerinize yön verirken size yardımda bulanacak herkesle şimdiden tanışmış olmanız mümkün değil. Tanıdığınız kişilerden sizleri başkalarıyla tanıştırmalarını isteyin. Öğle yemekleri, iş çıkışı buluşmaları ve networking etkinliklerinde olabildiğince fazla kişiyle yüz yüze görüşmeler yapın.

 

Yetenek Avcılarıyla Tanışın

Bir şirket için işe alım alanında danışmanlık desteği veren kişilerle tanışmak için en iyi zaman işe ihtiyacınız olmasından hemen öncesidir. Neden mi? Çünkü bu kişilerin müşterisi iş arayanlar değil, personel ihtiyacı olan firmalardır –sonucunda işe alımda söz sahibi olan kişiye ödemesini yapanlar da firmanın kendisi olacaktır-. Bu nedenle, bir işe alımcının sizi firmalara önermesi için uzun süre beklemeniz gerekebilir. Unutmamalısınız ki işe alımcının üzerinde yarattığınız etki en az mülakatlar sırasındaki performansınız kadar önemlidir.

 

Önceki İşvereninizle Yeni Bir İlişki Geliştirin

Aniden işten ayrılırsanız, patronunuza ve iş arkadaşlarınızla gerektiği şekilde hoşça kal deyin. Bu sayede kendinize yeni bir müşteri, iyi bir referans ve iyi bir bağlantı sağlamış olursunuz. Bir atasözünde dediği gibi “köprüleri yakmayın.” Bunun yerine var olan bağlantıları güçlendirip yenilerini oluşturun. Eski iş arkadaşlarınız ve patronunuzun sizin iletişim bilgilerinize sahip olduğuna emin olun ve seviyeli bir iletişim sürdürerek ayrılın.

 

Ayrılık sürecinin umduğunuz kadar iyi geçmemesi olasılığını da göz önüne alarak istifa etmeden önce edindiğiniz bağlantıları ve onların tüm iletişim bilgilerini yedeklediğinize emin olun. Profesyonel bağlantılarınızı kaybetmek yeni işiniz için hiç iyi bir başlangıç olmaz.

 

Amanda Pressner Kreuser, inc.com

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.