Sahte Bilim Spiritüel

İçinizdeki Şamanın Uyandığını Gösteren 11 İşaret

İçinizdeki Şamanın Uyandığını Gösteren 11 İşaret

İçinizdeki şamanın uyandığını nasıl fark edebilirsiniz?

Şamanizm ve ruhlar dünyasıyla ilgili birtakım öğretiler, antik çağlardan beri varlıklarını sürdürmektedir.

Ruhlar gelecekte şaman olacak birinin bedeninde, ancak Öteki Gerçeklik’te görülebilen ve bizim dünyamızda bir anlam ifade etmeyen birtakım işaretler bırakır.

Bende kendi gençliklerini gören, neden hiç buraya ait değilmişim gibi hissettiğimi anlamama yardımcı olan şamanlara gerçekten borçlu hissediyorum. Bu yazının amacı, yalnızca şamanik gelenekleri tanıtmaktır.

Modern kültürlerde şamanizmin pek bir yeri olmadığı için aslında etrafımızda şaman olup bunun farkında olmayan pek çok insan var. Bu kişilerin çoğu tıp, psikoloji ve yaşam koçluğu gibi “iyileştirme” mantığı olan meslekleri yapmakta. Ancak bazıları kendilerini aslında hiç istemedikleri bir mesleği icra ederken bulabiliyor. İyileştirmeyle alakalı bir meslekte olan biri bile kendini soyutlanmış hissedebilir, çünkü Batı tıp dünyasında kendi geleneklerini koruma imkanını pek bulamayabilir. Bazıları insanlar yerine çevreyi korumak gibi daha büyük organizmaları iyileştirmeye de yönelebilir.

İçinizdeki Şamanın Uyandığını Gösteren 11 İşaret

1. Dünyadaki değişim sürecine katkıda bulunmanız gerektiğini hissediyorsanız.

Yeni Çağa inananlar onlarca senedir bir değişikilk sürecinden bahsetmekte. Ancak şaman enerjisi taşıyan kimseler bu değişikliği hissetmekle kalmaz, ona yön verme ve sürecin bir parçası olup lider konumlarda yer alma itkisini hisseder. Böylelikle insan zihniyle türlerin evriminde bir rolleri olacaktır.

2. Travmatik deneyimler yaşadıysanız.

Yerli halklarda örneğin yıldırım çarpmasına rağmen yaşayan insanlar şaman kabul edilirdi. Günümüzde birine yıldırım çarpma ihtimali düşük, ama onun yerine belki de hayatımızı tehdit eden başka durumlara maruz kalabiliyoruz. Bunların arasında çocuklukta görülen şiddet, cinsel istismar, ölüme yakın deneyimler gibi sizde travma yaratıp sizi iyileşme ve iyileştirme yoluna yönlendiren durumlar sayılabilir.

3. İçe kapanıksanız.

Şamanlar görülen ve görülmeyen dünyaların kıyısında, çeşitli boyutlarda dans eden kimselerdir. Eğer bir şamansanız bu boyutun gerçeklikleri sizi yoruyor olabilir ve kabuğunuza çekilip bilincinizi keşfetmeyi tercih edebilirsiniz.

4. Doğa ve hayvanlarla güçlü bir bağınız varsa.

Şamanların doğa ve hayvanlarla çok özel bir ilişkisi vardır. Onları yeri geldiğinde bir rehber ya da haberci olarak kullanabilirler.

Eğer çevrenizdeki bitki ve hayvanlardan mesajlar alıyorsanız ya da çevrenize karşı oldukça duyarlıysanız bu, içinizdeki şamanın uyandığına işaret ediyor olabilir.

5. Çok hassassanız.

Diğerlerinin hissetmediklerini hissedebilir, görmediklerini görebilir, koklamadıklarını koklayabilirsiniz. Bu da dışarıda, kalabalığın içinde olmayı bir eziyete dönüştürebilir. Çünkü algılarınız her yönden saldırıya uğruyormuş gibi hissedersiniz. Eğer şamanik özellikler taşıyorsanız “aşırı hassas” biri olabilirsiniz. Bu bir armağandır.

6. Derinlerde insanlar, hayvanlar ve doğanın acılarına son verme isteği duyuyorsanız.

Rahipler nasıl içlerinde tanrıya yakın olma isteğini duyar duymaz kiliseye koşuyorsa aynı şekilde sağlık uzmanları da insanlara faydalı olmak için bu alana yönelirler. Ancak bir şaman olmak için sağlık alanında uzman olmanıza gerek yok. İhtiyacı olan hayvanlarla ilgilenme, aktivist olma ve Doğa Ana’yı koruma gibi yollarla da kimliğinizi ortaya koyabilirsiniz.

7. “Şaman hastalığı” kategorisindeki rahatsızlıklardan muzdaripseniz.

Yerli halkların inanışlarına göre şamanlığa çağrılıp henüz bu çağrıya “evet” demeyen kimselerde birtakım fiziksel rahatsızlıklar görülmektedir. Bu rahatsızlıkların arasında kronik yorgunluk sendromu, fibromiyalji sendromu, kronik lyme hastalığı, kronik ağrı bozukluklukları ve otoimmün hastalıklar gibi tedavisi zor olanlar da yer alabilmektedir. Çağrıya kulak vermekle genellikle bunlar ortadan kalkacaktır. Eğer siz de benzer rahatsızlıklar yaşıyorsanız kendinize şu soruyu sorun: “Ben henüz çağrısına yanıt vermemiş bir şaman mıyım?”

8. Canlı ve detaylı rüyalar görüyorsanız.

Gözle görülmeyen diyarlar sizinle rüyalarınızda iletişim kurmaya çalışıyor olabilir. O yüzden rüyalarınızı analiz edin. Özellikle hayvan totemlerine dikkat edin. Eğer bir tane gördüyseniz hayvanın adıyla birlikte “ruh totemi” şeklinde aratırsanız size anlatmaya çalıştıklarını internette bulabilirsiniz. Ya da Jung stili rüya analizine bir göz atın.

9. Yogilerin “siddhi” adını verdiği paranormal yetileriniz varsa.

Bir psişik olabilirsiniz. Daha önceki bir yazımda anlattığım gibi hayaller görebilirsiniz. İnsanları ellerinizle iyileştirebilir; insan, hayvan ve hatta eşya ile telepatik iletişim kurabilirsiniz.

10. Hiçbir zaman kendinizi bir yere ait hissetmediyseniz (çünkü siz aslında bir köprüsünüz).

Şamanlar köyün dışında yaşıyorsa bunun bir nedeni var. Onlar diğerlerinden farklılar. Köyde yaşayanlar bu durumun farkında ve herkes buna saygı duyuyor. Ancak günümüz dünyasında bu durum, şamanik özellikler taşıyan kimselerin toplumdan dışlanmış hissetmelerine neden olabilir. Fakat durum hiç de öyle değil. Sizin ÇOK ÖNEMLİ bir rolünüz var. Benzer özellikleri taşıyanlarla çok iyi anlaştığınızı fark etmişsinizdir. Onların yanında kendinizi ailenizle birlikte gibi hissedersiniz.

11. Şaman kökenlerinizin sizi çağırdığını hissediyorsanız.

Gerçek bir şaman olduğunuzdan emin olmanın bir yolu da rüyalarınızda ya da ruhlar dünyasında başka bir şamanın sizinle iletişime geçmesidir.

Başka bir şaman ya da haberci size yeteneklerinizi ve sorumluluklarınızı hatırlatmak için bir noktada hayatınıza girecektir.

İçinizdeki şamanın uyandığını mı hissediyorsunuz? Unutmayın ki yalnız değilsiniz.

Yazan: Lissa Rankin & Tanaaz
Çeviren: Nejla Nur Güney
Yazının Orijinal Linki

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Çevirmen Künyesi

NEJLA NUR GÜNEY
Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim dördüncü sınıf öğrencisiyim. 2014’ten beri İstanbul’da yaşıyorum. Kahve demleme sanatına derin bir ilgi duyduğum için iki yıl baristalık yaptım. Sonra eğitimim ve mesleğime yoğunlaşmaya karar verdim. Sözlü çeviri, yazılı çeviri ve Japonca alanlarında dersler aldım. Şu anda eğitimime devam ederken bir yandan da serbest zamanlı olarak çeviriler yapıyor, aynı zamanda popüler bir ödev sitesinde içerik yazarlığı yapıyorum. Dil öğrenmeyi, yemek yapmayı, düşünmeyi ve yazmayı çok seviyorum. Okuyor, öğreniyor, aktif olarak kendimi geliştirmekle uğraşıyor ve bir önceki günden daha iyi bir insan olmaya gayret ediyorum. Kaligrafi, çizim ve psikolojiyle ilgileniyor, şu sıralar kendimi özellikle psikanaliz alanında eğitmeyi planlıyorum.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.