Sahte Bilim

Her Yaşta Bembeyaz Bir Yeni Sayfaya Nasıl Başlayabilirsiniz?

Şehir Işıkları- Kolektif Kozmos
Credit: Instant Vantage

Yere düştüğünüzü hissettiğiniz zaman, yeniden toparlanıp gerçekten zevk alacağınız yeni bir hayatı yaratmak için bu 9 adımı kullanın

Birçoğumuz yeniden başlamanın nasıl bir his olduğunu tam olarak biliyoruz. Bu bizim ya kendi tercihimizden ya da bir takım koşulların hayatta bizi büyük değişiklikler yapmamıza zorlamasından kaynaklanır.

Hepimizin bildiğimiz gibi, evren bize bazı mesajlar gönderir. Eğer bu mesajlar duyulmazsa, dediğini tam olarak öğretmek için evren bize ya sağlam bir tokat atar ya da bizi tamamen yere serer.

Bu sağlımızla ilgili ciddi durumlarda veya ailemizle ve arkadaşlarımızla kurduğumuz sarsıntılı ilişkilerde de olabileceği gibi, başarısız bir iş girişimi ve para kazanmadaki sıkıntılardan kaynaklanan düzenli bir yaşama sahip olamamakla da kendini gösterebilir.

Bu zorluklar belki hayatımızın yalnızca bir alanını etkiliyordur belki de tamamını. Peki, yeniden başlarken neler yapmalı?

Hareketlerinizi hayata müthiş bir hızla yeniden başlamak üzere değiştirmelisiniz. Bunu yapmanın kilit yollarını sizler için sıraladık.

1.Hayatınızı Yeniden Gözden Geçirin

Basit ama aydınlatıcı.

Bir daire çizin ve onu hayatının alanlarına göre ayırın:

 1. Sağlık
 2. Servet
 3. İlişkiler
 4. Eğitim
 5. Maneviyat
 6. Kariyer

Her alana 1 ile 10 aralığında bir skor verin. 10 mükemmel anlamına gelirken, 1 ciddi geliştirmelere ihtiyaç olduğunu gösteriyor. Tüm skorları toplayarak 60 üzerinden bir skor elde edin.

Bu sayede hangi alanın geliştirmek için önceliğe sahip olduğunu inceleyebilirsiniz. Eğer hayatınızın her alanının düşük skorları varsa, belli ki hayatınızı geliştirmek için yapacak bir dolu işiniz var.

2.Oyuna Geri Dönün

Sizi ileriye götürmesi için yepyeni bir strateji yaratın.

Hayatınızda hangi şartları kabul edeceğinizi veya etmeyeceğinizi tam olarak bilmelisiniz.

Kendinize şunu sorun:

 • Seçtiğim hangi yeni şartlar ile yaşamaya devam edeceğim?
 • Hangi davranışlara müsamaha göstermeyi bırakacağım?

3.Yeniden Başla

İnsanlarla kurduğunuz ilişkilerden daha güçlü hiçbir şey yoktur. Bu insanlar, sizin gelişme seviyenizle beraber, en iyi olma yolundaki hızınızı da belirlerler. Bu hız sıfırdan maksimuma kadar uzanır.

Hayatındaki en çok öne çıkan insanları yazın ve onların:

 • İnançlarınıza ve görüşlerinize zorluk çıkarıp çıkarmadıklarına,
 • İhtiyacınız olduğunda yanınızda olup olmadıklarına,
 • Hayatta bir şeyleri başardığınızda mutlu olup olmadıklarına

Göre ilişkinizi tekrar gözden geçirin.

4.Yeni Stiller Geliştir

Kendinizi yeniden keşfetmek, büyük değişimler yaşarken çılgın derecede eğlenceli de olabiliyor.

Yeni stiller geliştirmek için pek çok yol mümkün: Yeni bir saç stili oluşturun veya saçınızın rengini değiştirin. Kilo alın veya verin. Diyetinizi geliştirin. Yeni bir güneş gözlüğü veya aksesuar alın. Elbise dolabınızı güncelleyin ve yepyeni bir stil oluşturun veya gözlüklerden kurtulmak için lazer ameliyatı olun.

Yeni stiller geliştirmek özgüveninizi ve enerjinizi olumlu yönde değiştirecektir.

5.Korkuyu tamamen arkanızda bırakın

Peşinizi bırakmayan ve sizi sürekli kovalayarak geceleri uykusuz bırakan hayaletlerden zihninizi güçlendirerek kurtulmalısınız.

Diğer insanların korkuları altında gömülü kalmaktan kaçının. İnsanların size söyledikleri aslında kendi korkularının ve inançlarının birer yansımalarıdır.

Melissa Ambrossini’nin Mastering Your Mean Girl kitabı, Korku Kasabası’ndaki apartmanı terk edip Sevgi şehrinde büyük bir köşkte yaşamaktan bahseder. Ne istediğinizi bilmeniz ve yaptıklarınızın buna değdiğine inanmanız sizin aşk şehrine gidişinizi kesinleştirecektir.

Ambrossini her an iki seçeneğimiz olduğundan bahseder:

Korkuyla hareket etme ve sevgiyle hareket etme.

Korkuyla hareket etme: Yalan söyleme, çalma, kabadayılık yapma, şantaj yapma, güç, saldırganlık, şiddet, intikam ve zihin oyunları.

Sevgiyle Hareket etme: Merhamet, Anlayış, sorun çözme, üretim, dinleme, kibarlık, yaratıcılık ve ilham verme.

6.Işıkları Tekrar Açın

Neyi sevdiğinizi ve ruhunuzu neyin beslediğini yeniden keşfetmelisiniz.

 • Hangi aktiviteleri yaparken kendinizden geçiyorsunuz?
 • Ne zaman zamanı ve mekânı unutuyorsunuz?
 • En son ne zaman kendinizi ayrıcalıklı bir şekilde harika hissettiniz?

7.Derinlere İnin

İşte bu adım birçokları için en korkutucu olanı.

Sıkı çalışmak ve bunun yanı sıra kim olduğunuzu ve ne istediğinizi belirlemek için ruhunuzun derinliklerinde arama yapmak ve son olarak, yaşamanın sizin için ne anlama geldiği bulmak bu adım içerisindedir.

Sizin için en değerli ilişki kendinizle olan ilişkinizdir.

İnsanlar uyuşturucu, seks, alkol, yemek, alışveriş, zararlı ilişkiler, hiperaktif bir sosyal hayat veya bir ilişkiden diğerine ara vermeden atlama gibi farklı yollarla duygularını hissizleştirip kendi benlikleriyle ilişki kurmaktan kaçınırlar. Kafalarının içinde dolanan sesleri susturmaya çalışmak için veya vücutlarından gelen mesajları dinlememek için her şeyi yaparlar. Havada kalmış duygulardan bahsetmiyorum bile.

Tüm bu davranışlar kaçınılmaz olanı ertelemenize ve yüzyıllardır aktifleşmemiş bir volkan gibi bir anda patlamanıza sebep olur.

Denilenleri bu şekilde yapmanız önünüzdeki yolu çok daha rahat bir hale getirecektir.

8.Uçurumdan Atlayın

Milyonlarca yıl düşünüp de asla yapmayacağın bir şeyi risk alıp yapın.

Su altında golf oynayın, köpekbalığı sörfüne katılın, şelale kayağı yapın, helikopterli kayağı deneyin veya Lut Gölü’nde yüzün.

Bana güvenin çünkü ben de daha önce kendimi hiç uçaktan atlarken düşünmemiştim ama yaptım. Çünkü artık yükseklikten korkumdan bıkmıştım ve bu yaşadığım, benim hayatımdaki en harika tecrübelerden bir tanesine dönüştü.

9.Çöpü Boşaltın

Otopilot modundaymışsınız gibi normal ve pasif bir yaşam sürdürmeyi bırakın. Bu açık bir şekilde işe yaramıyor.

Atlıkarıncadan inmenin ve çöpü boşaltmanın vakti geldi. Neyin size hizmet ettiğinin ve etmediğinin kararını vermelisiniz.

Hayatınızı değiştirip yeni şekiller, alışkanlıklar, stratejiler ve en önemlisi yeni sonuçlar elde etmek için yenilikçi yollar düşünmelisiniz.

Hayatınızın çok daha ihtişamlı, göz kamaştırıcı ve zararsız yeni şaheserini yaratmalısınız.

 

Bu yazı orijinalinde inc.com‘da Angelina Zimmerman tarafından kaleme alınmıştır.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.