Sahte Bilim

Her Erkeğin Bilmesi Gereken 5 Şey

Kesin Yapılması gereken şeyler- Kolektif Kozmos

Benim adım James Altucher. 48 yaşındayım. İşte her erkeğin bilmesi gereken 5 sır:

1. İşinden Ayrıl

Bir işte çalışarak zengin olamazsın. Kendi işini kurarak ya da birden fazla gelir kaynağına sahip olarak zengin olabilirsin. Bir iş yalnızca bir gelir kapısı aralamakla demektir. “Ben A.Ş.” ise farklı kalemlerden gelir akışı sağlayacaktır.

Yarın istifa etme. Ben diğer işimde 18 ay çalıştıktan sonra ayrılmıştım. Sağduyulu ol. Hedefini zamana yay, ama her gün hedefine ulaşmak için bir engeli ortadan kaldır.

Neden zengin olmak zorundasın? Bu erkeğe özgü bir şey mi?

Pek sayılmaz. Kadınlar da kesinlikle zengin olmak zorundalar. Yine de tarihi açıdan baktığımızda, toplumumuzda eve ekmek getiren hep erkekler olmuştur. Ayrıca zengin olursan daha mutlu olacağın da kesindir.

O halde zengin ol.

2. Başkalarının Onayına İhtiyacın Yok

Aklında bir televizyon programı yapmak mı var? Bir video çek ve internete yükle. Kitap mı yazmak istiyorsun? Yaz ve kitabını kendin bas.

Yatırım bankeri mi olmak istiyorsun? Satılmak isteyen bir şirket bul, alıcı bir şirket bul ve kendini ortaya konuşlandır. Bunu yapmak için Goldman Sachs tarafından “seçilmiş” olman gerekmiyor.

Eğitim almak mı istiyorsun? Online olarak öğrenebilir misin ona bak. “A”  olabilmek için “A” alanında diploma alman gerekmiyor. (yasal sorumluluklar dışında).

3. Sağlık

Bu bir gerçek ki erkekler kadınlardan daha erken ölür.

Sağlıklı olmanın üç anahtarı var. Ben dördüncüsünü de ekleyeceğim.

İyi uyu. İyi yemek ye. Stresi azalt. En önemlisi bütün bunları gerçekleştirmek için antrenman yap.

Stresi azaltmak benim için birincil şart. Babam, para üzerine yapılan bir tartışmanın ortasında kalp krizi geçirerek ölmüştü.

Benim için uyumamak demek hasta olmak demek. Sağlıklı beslenmezsem de kendimi çok kötü hissediyorum. Benden bu kadar. Konu hakkında görüş belirtmem için kitap okumam gerekmiyor.

Sağlıklı olmak için yalnızca yukarıdaki boşlukları doldurman yeterli. Yüksek yaşam kalitesi ile yaşlılığa yelken açmak istiyorsan bu dört maddenin öneminin farkındasın demektir.

4. Özgüvenini Dışarıdan Temin Etme

Bazen bir kadınla tanışırsın ve tüm özgüvenini onun kollarına bırakırsın.

Bir süre sonra senden sıkılır, seni umursamaz ve terk eder. Bir de bakmışsın ki tüm özgüvenin de onunla beraber gidivermiş.

Güven başlı başına bir insan tarafından yönetilmesi zor iken, neden kendi özgüvenini başkasına teslim edersin ki?

Kendi özgüveninin ile kendin ilgilen.

5. Yaratıcılık

Yaratıcı olduğun zamanlarda yetkin ve kabiliyetli olursun. Her gün yapacağın yeni bir şey seni daha mutlu edecektir.

Aynı zamanda bu durum, bir başkasına değil kendine öncelik tanımanı sağlar.

Neden mi? Çünkü dünyadaki güzelliği ve kötülüğü algılayışın her zaman eşsiz ve sana özgü olacaktır. Öyleyse sana özgü bu yaklaşımı sahiplen.

 

Kulağa bencilce mi geliyor?

Kesinlikle öyle.

Yalnız yaratıcılık alanındaki günlük %1’lik bir artış bile seni kalabalıklar arasında görünür kılmaya yetecektir.

Daha mutlu olursun, etrafındakiler ile daha iyi ilişkiler kurarsın ve ne istersen onu yaparsın.

Son olarak, bahsetmemize bile gerek olmayan bir madde daha var: Her zaman dürüst ol. Doğru değil mi? Bahsetmemize bile gerek yok.

Bunları bizzat ben yapıyor muyum? Şunu diyebilirim ki ne zaman bunları yapmayı bırakırsam o zaman hayatım darmadağın oluyor. Eğer yaparsam, işte o zaman ne istersem onu yapıyorum.

 

James Altucher tarafından kaleme alınan bu makale Orijinalinde Quora’da sorulan bir soruya cevap olarak kaleme alınıyor.

 

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.