Spiritüel

Hayatınızı Renklendirmenin 25 Kolay (ve Beleş) Yolu

Uzay - Kolektif Kozmos
CREDIT: Getty Images

Hayatınızı değiştirmek sandığınızdan daha kolay! İnanmıyorsanız bu yazıyı okuduktan sonra tekrar düşünün.

Hayatınız rutine bağladıysa, sık sık büyük bir değişime ihtiyacınız varmış gibi hissedersiniz. Mesela yeni bir iş bulmak, rüya gibi bir dünya turuna çıkmak, çılgın ya da daha sağlıklı bir yaşam tarzına geçiş yapmak gibi…

Peki ya büyük değişimlerin korkutucu ve pahalı yanlarını göz ardı edebilmek kolay mı?  Elbette değil. Bu büyük değişimi beklerken sıkıcı ve monoton hayatınıza devam etmekten başka çareniz yokmuş gibi geliyor değil mi?

Peki bu döngüden nasıl çıkabiliriz? Uzmanlar bu soruya net bir şekilde cevap veriyor. Başlangıç olarak büyük hayallerinizden vazgeçin ve küçük değişimlerle başlayın. Ufkunuzu genişleten, enerjinizi yükselten, yaratıcılığınızı geliştiren küçük yenilikler yaparak yeni bir hayata hazır olun. Kim bilir, belki de bu küçük yenilikler ileride hayatınıza yön veren değişimlerin öncüsüdür.

“Ne gibi küçük yenilikler yapmalıyız?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. İşte aşağıdaki 25 maddeyi sizin için derledik. Bu 25 maddenin içinde, herkese, her duruma uyan birçok şey bulabilirsiniz ve her birini bugün ya da bu hafta yapabilirsiniz. Üstelik maliyetsiz (Patron çıldırdı)!

 1. Hayalinizdeki arabayla test sürüşüne çıkın. Heyecan yaşamak için bütçenizi zorlamak zorunda değilsiniz.
 2. Çok az tanıdığınız biriyle öğle yemeği yiyin. Utangaçsanız eğer bu madde biraz zorlayıcı olabilir ama aslında hem zihninizi hem de konfor bölgenizi genişleten bir muhteşem bir eylem olabilir.
 3. Hiç hesapta yokken birine iyilik yapın. Sıra arkadaşınıza bir kahve ısmarlayın veya sevgilinize bir çiçek alın. Psikoloji, hayatınızdakileri mutlu ettiğinizde, onlardan daha mutlu olacağınızı ileri sürüyor.
 4. Dekorasyonunuzu değiştirin.Farklı bir fiziksel alan, sizi farklı düşüncelere sürükleyebilir!
 5. Bazı eşyalarınızdan kurtulun. Tıpkı 4 numarada dediğimiz gibi, daha az fiziksel yük, zihinsel yükünüzü de azaltabilir.
 6. Meditasyon yapmaya başlayın. Meditasyona başlamak sandığınızdan çok daha kolaydır. Yardımcı birçok araç da elinizin altında! (Şair burada internetten bahsediyor.)
 7. Bugün farklı bir şeyler yapın. Kendinize biraz zaman ayırın ve işe, spor salonuna ya da çocukları okula bırakmaya odaklanın.
 8. Teşekkür kartları yollayın.Minnettarlık bir kas gibidir ve onu geliştirmeniz gerekir.
 9. Bir gününüzü hiçbir şey yapmamaya adayın. Hem zevkli hem de “verimli”.
 10. Yıldızları izlemeye gidin.Geceleri gökyüzünü izlemekten daha güzel ne olabilir ki! Telefonunuza yıldız haritası uygulamaları indirip daha bilinçli bir gözlem yapabilirsiniz, ya da öylece bakın, bu da iyidir!
 11. Gönüllülük işleri yapın.Hayır yapmak ufku genişleten bir eylemdir.
 12. Bir gün (ya da bir hafta) boyunca her şeye evet deyin!
 13. Yabancılarla konuşun.Kim takar annemizin tembihlerini!
 14. Erken kalkın.Sabah 5’te dünya epey farklı görünüyor değil mi?
 15. Akşam yemeğinde deneysel takılın.Yaptığınız yemek lezzetli olsa da olmasa da sizin eseriniz olacak! Ayrıca pişirdiklerinizi sevdiklerinizle paylaşmak mükemmel bir aktivite.
 16. Yaşadığınız şehri fotoğraflayın.Etrafa farklı gözlerle bakacaksınız.
 17. Epeydir konuşmadığınız eski bir arkadaşınızı arayın.Eski dostlar, eski dostlaar!
 18. Yapılacaklar listesindeki bir maddeyi yapın Ne zamandır düzene sokmak istediğiniz dolabınızı, odanızı, fotoğraflarınızı topladığınızda nasıl rahatlayacağınızı bir düşünün.
 19. Yaşadığınız şehirde “turistçilik” oynayın. Bir gününüzü şehrinizdeki turistik yerleri gezmeye ayırın.
 20. Kıyafet değiş-tokuşu yapın. Dertlerinizden kurtulmak için alışveriş yapmak muhtemelen kötü bir fikir ama arkadaşlarınızla bir araya gelip kıyafetlerinizi takas etmek sosyal, yaratıcı ve enerji verici bir eylem. Üstelik bedava!
 21. Birini affedin.Bunu kendi isteğinizle yapın.
 22. Bir günlüğüne teknolojiden uzaklaşın. Zihninizi bir iki günlüğüne boşaltmak için tüm aygıtlardan soyutlanın. Bunu yapabileceğinize inanıyoruz!
 23. Sıkılmanıza fırsat verin. Hoşunuza gitmese de sıkılmanın yaratıcılığınızı güçlendirdiği çalışmalarla kanıtlanmıştır.
 24. Rastgele bir şey öğrenin. En yakın kütüphaneye gidin ve ilginç bir kitap alın. Eğer dışarı çıkmak istemiyorsanız internetteki derslere göz atabilirsiniz.
 25. Eski fotoğraflara bakın. Hatıralar tünelinden geçerken eski sizle buluşun ve o zamanki hayallerinize dönüp bakın.

Yazan:  Jessica Stillman

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.