Doğa ve Sağlık Spiritüel

Hayatınızı Değiştirmeniz Gerektiğinin 12 İşareti

Değişim Zamanı - Kolektif Kozmos
Credit: inspireactachieve.com

Genelde siz de dahil olmak üzere herkes uyanıp hayatında bazı değişiklikler yapmak için bir felakete, yani sarsılmaya ihtiyaç duyar.

Bir şeylerin yolunda gitmediğini hissedersiniz. Haklısınız da.

Asıl üzücü kısım ise olduğu gibi yaşamaya devam etmenin değişim için gerekenleri yapmaktan daha kolay olduğu gerçeğidir. Acınır bir halde olmaktan şikayetiniz etmezsiniz, çünkü gerçekten hoşunuza gitmese bile en azından bildiğiniz yoldur.

Ama özellikle sarsıcı bir olay öncesinde bazı değişiklikler yapmak gerekir. Hayatınızda göz ardı etmemeniz gereken tehlike sinyalleri vardır. Eğer siz de aşağıdaki sinyallerden herhangi birini gözlemlediyseniz artık hayatınızda bazı değişiklikler yapma vakti gelmiş demektir.
İşte bahsi geçen 12 işaret:

 1. En son ne zaman konfor alanınızın dışına çıktığınızı hatırlamıyorsanız.

Neale Donal Walsch’e göre, “hayat konfor bölgesinin dışında başlar”. Eğer çizgilerinizin dışına çıkarsanız hayat daha da harika olacaktır.

 1. Tatil zamanları için yaşıyorsanız.

Tatiller muhteşem şeyler olsa da asıl önemli olan uzaklaşmak istemediğiniz bir hayat kurmaktır. Seth Godin’in de söylediği gibi, “Bir sonraki tatilin ne zaman olduğunu merak etmek yerine belki de kendisinden kaçıp uzaklaşma ihtiyacı hissetmeyeceğiniz bir hayat kurmalısınız.” Tatiller eğlenceli ve heyecan dolu olsa bile belki de en iyisi, senede iki hayfayı gözlemek yerine kalan zamanda sizi en çok geliştirecek şeyleri yapma potansiyeline sahip bir hayat oluşturmaktır.

 1. Arkadaşlarınızın başarılarını kıskanıyorsanız.

Arkadaşınız terfi aldı ve siz onu tebrik etmek yerine cam kemirmeyi mi tercih edersiniz? Başarılarını tanıyıp onlara iyi dileklerde bulunmak sizi keder, endişe, kıskançlık, öfke ve hatta dargınlığa mı sürüklüyor? Görünüşe bakılırsa hayatınızda müdahale etmeniz gereken şeyler var.

 1. Artık sık sık hastalık bahanesiyle işten kaçıyorsanız.

İşe gitmemek için türlü türlü bahane mi uyduruyorsunuz? Mesleğinizden, iş arkadaşlarınızdan, patronunuzdan nefret mi ediyorsunuz? Her şey büyük bir nefret fırtınasına döndü ve bu sizi fiziksel olarak da etkilemeye mi başladı? Bu şekilde daha fazla devam edemezsiniz.

 1. Kolayca sinirleniyorsanız.

Eskiden çok da umursamadığınız ufak tefek şeylere mi takılıyorsunuz? Kolayca ve sık sık öfkeleniyor musunuz? Artık sabrınız taşmak üzere ve günün büyük bir kısmında sinirli misiniz?

 1. Aklınız sürekli başka yerdeyse.

Hayallere dalmak elbet eğlencelidir ama tabi bunu tüm gün boyunca sürdüremezsiniz. Bunu normalden daha sık yapmaya başladığınızı fark ettiğinizde durup neyin eksik olduğunu anlamaya çalışmanın vakti gelmiş demektir.

 1. İş arkadaşlarınız hakkında kötü konuşmaya başladıysanız.

Yani bir diğer değişle dedikodu yapıyorsanız. Hayatınız şu an öyle bir kaos içinde ki bunu kimseye anlatmak istemiyorsunuz, onun yerine ötekilerin ne kadar kötü ve aptal olduğundan bahsediyorsunuz. Tabi niye olmasın ki, kendi hayatınızı düşünmek yerine başkalarının arkasından konuşmak daha kolay.

 1. Yalan söylemeye başladıysanız.

İnsanlar size iyi olup olmadığınızı sorduğunda hep olumlu cevap veriyorsanız. Sağlığınız, işiniz, duygusal durumunuz hakkında yalan söylüyorsanız. Her şeyin her zaman iyi olduğu izlenimini veriyorsanız… Kendi yalanlarınızın arkasına saklanmayı bırakın.

 1. Normalden fazla ağlıyorsanız.

Hepimiz mutlu olmayı ve hayatlarımızdan haz almayı hak ederiz. Eğer siz hayatınızdan memnun değilseniz ve ağladığınız zamanlar güldüklerinizi aşıyorsa bazı şeyler yapmanız gerekir.

 1. Telefonlardan kaçıyorsanız.

Kardeşinizle ya da arkadaşınızla konuşmak istemiyor musunuz? Cevap vermek yerinde sonra canınız istediğinde geri aramak, ya da hiç aramamak daha kolay gelir. Biliyorsunuz ki arayıp durmaya devam edecekler ve bugün olmasa da yarın telefonu açmak zorunda kalacaksınız. Bugün değil. Hatta belki yarın bile değil.

 1. Sizi neyin mutlu ettiği ve hangi alanlarda yeteneğinizin olduğu konusunda bir fikriniz yoksa ve hayatınızda bunu keşfedebilecek bir fırsatınız bulunmuyorsa.

Şu anki yaşamınızda eğer henüz tutkularınızı keşfetmediyseniz senelerce aynı şekilde devam ederek de keşfedemezsiniz. Neyi sevdiğinizi keşfetmek için önce hayatınızda tutkularınızı arayabileceğiniz bir boşluk yaratın. Kim olduğunuzu keşfetmek, güçlü yanlarınızı tanımak ve ilgi alanlarınızın farkına varmak için kendinize biraz zaman tanıyın. Yeni şeyler deneyin, size ilham veren insanlarla vakit geçirin, enerjinizi sömüren yerine sizi heyecanlandıran şeylere daha fazla vakit ayırın.

 1. Hissettiklerinizin ötesinde daha iyi bir yer olduğunu düşünüyorsanız.

Kederli hissettiğinizde sürekli böyle olmanın normal olmadığını bilirseniz bu, değişime hazır olduğunuz anlamına gelir. Artık endişelenmekten, korkmaktan, öfkelenmekten sıkıldıysanız zaman gelmiş demektir.

Hayatınızı değiştirmek kolay bir iş değildir. Potansiyeliniz sonuna kadar zorlamadan yaşamak için hayat gerçekten çok kısa. Eğer hayatınızı değiştirmeye hazır hissediyorsanız idealinize doğru ufak adımlar atmanızı tavsiye ediyorum. Daima ileri gidin.

 

Yazan: Steven Aitchinson
Çeviren: Nejla Nur Güney
Yazının Orijinal Linki

 Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.
Çevirmen Künyesi

NEJLA NUR GÜNEY
Boğaziçi Çeviribilim ikinci sınıf öğrencisiyim. Üç yıldır İstanbul’da yaşıyorum. Kahveye derin bir ilgi duyduğum için iki-üç sene baristalık yapıp çeşitli demleme metotları öğrendim. Japonca öğreniyorum ve mezun olmadan Japonya’ya gitmek istiyorum. Okul dışında erkek arkadaşımla birlikte İsveççe ve Almanca öğreniyoruz, kuzey ülkelerine gidip oraya yerleşmek için para biriktiriyoruz. Hobilerim: Çalışmak, çizim, yemek yapmak, dünyanın her yerinden insanlarla tanışmak. Ayrıca kitapları ve kar tilkilerini çok seviyorum.

Bir Yorum Yazın

Yorum yazmak için tıklayın

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.