Spiritüel

Hayat Dersi Niteliğinde 10 Carl Jung Sözü

Hayat Dersi Niteliğinde 10 Carl Jung Sözü

Aşağıda Carl Jung’un hayata dair söylediği on söz yer almaktadır. Carl Jung, analitik psikolojisinin kurucusu olan İsviçreli bir psikolog ve psikiyatrdır.

Jung, içe ve dışa dönük kişilik tipleri ve kolektif bilinç dışılık da dahil olmak üzere pek çok konsepti geliştirmiştir. Psikiyatri dünyasındaki etkisini bugün bile korumaktadır. Hayata dair söyledikleri geniş kitlelerce bilinmektedir ve bunlar, tıpkı onları söylediği zamanki gibi etkilerini korumaktalardır.

Aşağıda Carl Jung’un bize kıymetli hayat dersleri öğretebilecek 10 sözü yer almaktadır:

 1. “Her duruma uyan (ideal) bir yaşam biçimi mümkün değildir.”

Jung herkesin kendileri olarak kendi hayatlarını yaşamaları gerektiğine ve aksi halde psikolojik olarak sorunlar yaşayacaklarına inanırdı. “Keşfedilmemiş Benlik” adlı kitabında özellikle erkeklerin yaşadığı pek çok problemin, onların içgüdülerine aykırı davranmasından kaynaklandığını ileri sürmektedir.

Diğer bir deyişle siz hayatınıza bakın, ötekileri de bırakın nasıl istiyorlarsa öyle yaşasınlar. Unutmayın ki sizin için iyi olan bir başkası için iyi olmayabilir.

 1. “İnanç, umut, sevgi ve içgörü, insan çabasının en üst mertebesidir.”

Günümüz dünyasında insanların eşyalara ne kadar değer verdiğini görüyoruz. Hep en son çıkan ürünü almak, en iyi kıyafetleri giymek, en güzel evlerde oturmak isterler.

Jung, kişinin nihai amacının potansiyelini gerçekleştirmek olduğunda inanmış ve ancak o zaman mutlu ve huzurlu bir hayat sürdüreceklerini ifade etmişti.

 1. “Karanlık olmazsa ışığın kıymetini anlayamazsınız.”

Psikoloji çevrelerinde mutluluk, insanın her zaman mutlu olmaya çalışmaması, kötü zamanlardan da geçmesi gerektiğiyle ilgili tartışmalara yer verilmiştir.

Jung’un da dediği gibi gündüzlerin uzunluğu gecelerinkiyle eşittir ve belki de üzülmeden mutlu olmak mümkün olmayabilir. Bu, Jung’un söylediği en anlamlı sözlerden biri olabilir.

 1. “Bir ömrün asıl getirisi, özünüzde olduğunuz kişiye dönüşmenizdir.”

Jung, dolu dolu ve tatmin edici bir hayat idame ettirmenin tek yolunun kendi çizginizi oluşturmanız olduğuna inanmıştır. Kişilerin gerçek kimliklerini bulmalarından ve hatta öncesinde kişiliğin belli kısımlarının keşfedilip kabullenilmesi gerektiğinden bahseder.

 1. “Her şey oldukları şeye değil, sizin onlara bakışınıza bağlıdır.”

Algı fevkalade bir şey, değil mi? Bakış açınızı değiştirince olayları daha farklı yorumlayabildiğinizi fark etmişsinizdir.

Davranışlarımız, geçmiş deneyimlerimiz ve gelecek heveslerimiz tarafından şekillendirildiği için Jung der ki aynı olayı milyon farklı şekilde yorumlayabiliriz. Asıl önemli olan bir yargıya varırken bunu göz önünde bulundurmaktır.

 1. “Yalnızlık, etrafınızda kimse olmamasından kaynaklanmaz.”

Çoğumuz biliriz yalnızlığın nasıl bir şey olduğunu, hatta sözde arkadaşlarla dolu bir kalabalıkla çevrili olduğumuzda bile. Jung hepimizin en özel düşünce ve hislerimizi söyleyebileceği birine ihtiyaç duyduğuna inanmıştır. Bizi çok iyi tanıyan biri hem de. Jung, “önemli gördüklerimizi paylaşamadığımızda ya da ötekilerin kabul edilemez bulduğu düşünceler barındırdığımızda” yalnız hissettiğimizi söyler.

 1. “Cevap kalbinizde.”

Jung sık sık bilinçli ve bilinç altı benliklerden bahsetmiş, hayatta doğru adımlar atıp atmadığımızı bize hep söyleyen o iç sesi dinlememiz gerektiğini belirterek cevabın kalbimizde olduğunu dile getirmiştir. İnsanlar buna içgüdü de diyebilir, ama ikisi de nasıl olsa aynı şey.

 1. “Kabul etmediğiniz şeyi değiştiremezsiniz.”

Sık sık insanların yardım almak istemeyen birine kimsenin yardım edemeyeceğini söylediklerini duymuşsunuzdur. Bu özellikle madde bağımlıları için geçerlidir. Jung, durumun farkına varıp onu kabullenmedikçe hiçbir şeyi değiştiremeyeceğinizi savunur. Bu da Jung’un söylediği en önemli sözlerden biri olsa gerek.

Bu, karanlık ikimizi keşfetmek anlamına gelebilir. Aynı zamanda hepimizin özel hayatları aslında çok farklıyken dışarıda “sürüdenmiş gibi” görünmek için nasıl da maskeler taktığına dikkat çekebilir.

 1. “Biz, bize olan şeyler değil, olmayı seçtiğimiz şeyleriz.”

Jung, teorilerinde hep kişilik oluşumunda çevrenin çok az bir etkisi olduğunu dile getirmiştir. Bunun yerine kusurlarımız ve hatalarımızın farkına vararak olmak istediğimiz kişiye dönüşebiliriz. Genlerimiz ve yetiştirilme tarzımıza bağlı kalmak zorunda değiliz.

 1. “Dışa bakan rüya görür, içe bakan uyanır.”

Son olarak Jung, kişinin kendini tanıyabilmesi için kendi içine bakıp hissettikleri ve arzularını anlaması gerektiğini vurgulamıştır. Dışarı bakarak inşa ettiğimiz kimliği tamamlayamayız, çünkü cevap içimizdedir.

Bunlar Carl Jung’un en derin ve güçlü sözlerinin sadece bazılarıdır. Listeye eklemek istediğiniz bir şey mi var? Sayfanın altındaki yorum kutusuna yazarak bizimle paylaşın!

Yazan: Janey D.
Çeviren: Nejla Nur Güney
Yazının Orijinal Linki: https://www.learning-mind.com/carl-jung-quotes/

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Çevirmen Künyesi

NEJLA NUR GÜNEY
Boğaziçi Çeviribilim üçüncü sınıf öğrencisiyim. Üç yıldır İstanbul’da yaşıyorum. Kahveye derin bir ilgi duyduğum için iki sene baristalık yapıp çeşitli demleme metotları öğrendim. Üç senedir Japonca öğreniyorum ve mezun olmadan önce Japonya’ya değişim öğrencisi olarak gitmek istiyorum. Bir yandan freelance çevirmenlik ve (çevrimiçi) eğitimsel içerik yazarlığı yapıyorum. Erkek arkadaşımla birlikte İsveççe öğreniyor, İsveç’e yerleşme planları yapıyoruz. Hobilerim: Diller, okuma, kaligrafi, öğrenme, kitaplar, yemek yapma. Köpekleri, kirpileri ve kar tilkilerini çok seviyorum.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

 • “öyle bir çağda yaşıyoruz ki, insanın çekmesi gereken sıkıntıların adı hastalık oldu”
  Jung

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.