Spiritüel

Hangi Meditasyon Tarzı Size Daha Uygun?

Hangi Meditasyon Tarzı Size Daha Uygun?
Credit: Dieter Braun

Favori Meditasyon Yönteminizi Keşfetmek

Zaman zaman meditasyon size yalnızca başkalarının yapabileceği bir şeymiş gibi gelir. Meditasyonun yadsınamaz faydaları bulunur ki bir araştırma, binlerce saat meditasyon yapan keşişlerin beyinlerinin yapılarını değiştirdiğini ve duygu durumlarını düzene soktuğunu tespit etmiştir. Ama söz konusu meditasyon olunca, “Güzel ama şimdi kimin buna vakti var ki,” diye düşünmeniz olasıdır.

Tartışılabilir olsa da bizce herkes meditasyon yapmalı. Harvard’da yapılan bir araştırma gösterdi ki hayatında hiç meditasyon yapmayan kişilerin bile sekiz hafta boyunca günde sadece 30 dakika meditasyon yapmasının beynin beş farklı bölgesine faydası vardır. Meditasyonun getirileri oldukça büyük: Acıyı giderme, stres ve anksiyete seviyesini düşürme, beyin gücünü artırma.

Gün içinde sakin bir vakit geçirmek yabancı ve zorlama durmak ya da çakralarınızı açmayı içinde barındırmak zorunda değil. Önde gelen bir Budist öğretmen ve yeni çıkan Emotional Rescue (“Duygusal Kurtuluş”) kitabının yazarı olan Dzogchen Ponlop Rinpoche, meditasyonun Tibet dilindeki anlamının “tanıma” demek olduğuna dikkat çeker.

Meditasyon özünde kendi zihninizi tanımaktır.

Her Yerde, Her Zaman Meditasyon Yapın

Meditasyon iş ortamında, yemek esnasında ya da günlük başka bir eylemle birlikte yapılabilmektedir. Kişisel gelişimin liderlerinden ve yeni çıkan A Year of Living Mindfully (“Farkında Bir Yıl Geçirmek”) kitabının yazarı Randi Ragan şöyle der:

Yeni öğrendiğiniz bir işi el hafızasına kazandırmada olduğu gibi ne kadar pratik yaparsanız bir işte o kadar iyi olursunuz: Dikkatinizi bir noktadan diğerine o kadar iyi taşıyabilir ve bir o kadar büyük sonuçlar elde edebilirsiniz.

Dünya üzerinde öğretilen ve kullanılmakta olan birbirinden farklı pek çok meditasyon çeşidi bulunmaktadır, hatta binlerce olduğu bile söylenmektedir. Muhtemelen bunlardan bazılarını tercih eden bir o kadar da öğretmen vardır. Bunlardan hangisini seçerseniz seçin amaç ve sonuç hep aynıdır: Huzurlu bir zihin, sükunet, odaklanma gücü, yaratıcılık ve daha iyi ilişkiler. Ragan bu konuda;

Hangisinin size daha yakın olduğuna sizin karar vermeniz gerekir,” der.

Belki de zen’e ulaşmak için bir stüdyoya ya da kursa katılmayı tercih edersiniz. Ya da kendi başınıza oturup öyle meditasyon yapmak isteyebilirsiniz. Ya da belki gürültüyü sessizliğe tercih edersiniz. Meditasyonun pek çok yaklaşım ve çeşidi vardır. Bunları deneyin ve bunlardan hangisinin hayatınıza size uygun bir şekilde huzur kattığını keşfedin.

  1. Farkındalık

Kişisel gelişim çevrelerinde en sık kullanılan kelimelerdendir farkındalık. Bu, üzerinde en çok çalışma yapılan ve yaygın olan Batı tarzı meditasyon biçimidir. Bu çeşit meditasyonda zihninizi nefesinize ya da vücudunuzdaki duyumlara odaklanarak eğitirsiniz. Bu meditasyon çeşidi iç ve dış deneyimlerimizi kabullenmişlik, sabır ve şefkatle benimseme yeteneğimizi geliştirmek için tasarlanmıştır.

California Üniversitesi Farkındalık Merkezi’ndeki tıp okulunun psikiyatri departmanının bir kısmı, farkındalığı pek çok insanın nasıl elde edileceğini bilmediği bir şey olarak tanımlamaktadır.

Farkındalık, derin bir şekilde ve yargılamaksızın içimizde ya da dışımızda şu anda olmakta olanlara dikkatini yöneltmeye denir.

Farkındalık üzerinde çalışarak anın tadını daha çok çıkarabilir, otomatik pilot modunda yaşamaktan kurtulabiliriz. Hayatımızı yaşadığımızı hisseder ve kendi bedenimizde rahat ederiz.

Yapılışı

Genellikle rahat bir şekilde oturulur, gözler kapatılır ve tüm dikkat nefes alış verişe yoğunlaştırılır. (Yapılacaklar, teslim tarihleri gibi) düşünceler aklınıza hücum ettiğinde ise onların geçmesine izin verilir ve dikkat tekrar nefese yöneltilir. Rinpoche, meditasyonun amacının zihnin sükunete ermesi olduğunu belirtir.

Zihnimizle başbaşa oturup tüm kargaşa, endişe ve koşturmacalardan uzaklaşmak, anı yaşamak…

Bu tip meditasyon, odağı güçlendirme ve stresten kurtulmada oldukça faydalıdır.

  1. Sevgi ve Nezaket

Instagram filtreleri ve insanları bedenlerinden ötürü kınayabilen kimselerin olduğu şu dünyada elbet herkes biraz daha sevilmek ister. Ragan’a göre sevgi ve nezaket tipi meditasyonda yapılacak şey, etrafınızı sevgi ile sarıp sarmalamaktır.

Ünlü bir meditasyon hocası ve konuşmacı olan Sharon Salzberg şöyle der:

Yaşamlarımız boyunca hep kendimizi sevmek ve diğerleriyle bir bağ kurmak isteriz. Başkalarına ve kendimize karşı olan yakınlaşma korkumuz bize acı ve özlem duygularını verir.

Sevgi ve nezaket tipi meditasyonda amaç kişinin kendisine ve çevresindekilere karşı ilgi, dikkat, nezaket ve sıcaklık göstermesidir.

Yapılışı

Bu mediatsyonun amaçlarından biri de iyi hissetmek olduğu için sessiz bir yerde 15-20 dakika oturup meditasyon yapınız. Dikkatinizi göğüs bölgenize ya da “kalp merkezinize” odaklayınız. Nefes alıp verirken vücudunuzun o kısmında olup bitenlerin farkına varınız. “Mutlu olabilmeyi isterim” gibi pozitif düşüncelere de bu sırada yer verebilirsiniz.

Uluslararası bir meditasyon öğretmeni olan Jack Kornfield bu tarz meditasyonun ilk başta “mekanik veya tuhaf hissettirebileceğini”, hatta bazen amaçlananın tam aksi duyguları çağrıştırabileceğini söylemiş, kendinize karşı sabırlı ve nazik olmanızı öğütlemiştir.

Güçlü bir öz şefkat anlayışı oluşturduktan sonra bunu başkalarına da açabilirsiniz. Bunlar sevdikleriniz, bildikleriniz, yabancılar ve hatta tüm dünya olabilir.” – Randi Ragan.

Araştırmalar, bu tarz meditasyonu tercih eden insanların artık daha az öz eleştiri yaptığını ve bunun migren gibi potansiyel sağlık sorunlarına yol açabilecek duygusal gerilimi rahatlattığını bulmuştur.

  1. Mantra

The Path’in kurucu ortağı olan ve haftalık pratikler, kurslar, atölye çalışmaları ve sosyal etkinlikler düzenleyen Charlie Knoles, bu antik meditasyon yönteminin günde iki kez yirmi dakika boyunca kendinize tekrar ettiğiniz Sanskritçe mantraları içerdiğini belirtmiştir. Bunlar öğretmenlerin önereceği başka herhangi bir ses ya da cümle de olabilmektedir.

Bu metodun tercih edilme amacı zihni tamamen sessizliğe erdirmek ve genişletmektir. Mantra temelli meditasyon çeşitlerinin arasında Bilinç Ötesi Meditasyon (transcendental meditation – TM), Siddha yogası ve Vedantik öğretilerden diğer metotlar yer almaktadır. TM Batı kültürüne ilk kez Beatles vasıtasıyla girmiş ve Nehru ceketler, tofu ve dünya barışı ile ilişkilendirilmiştir. 1980’lerde görülen bir miktar dava ve tanınmanın ardından TM, bir hippie uygulaması ve geçici heves olarak değerlendirilerek gözden düşmüştür. Ancak günümüzde sağlığa büyük faydaları olan bir meditasyon uygulaması olarak kabul edilmektedir.

Yapılışı

Bu tarz meditasyon yaratıcılığı artırma ve stresi yok etmede bire birdir. Mantra meditasyonu yapanlar anlık bilinçlerinden ayrıldıklarını ve zamandan kopup gittiklerini söylemişlerdir. Mantrayla meditasyon yapmak demek (“sevgi” ve “huzurluyum” gibi) size bir anlam ifade eden kelimeleri sessizce tekrar etmek demektir. Ragan der ki bu mesajı defalarca tekrar ederek zihninizi ona odaklamak asıl amaçtır.

Ses titreşimlerinin zihni değiştirdiği, vücudu rahatlattığı ve onu özel bir enerjiyle doldurduğu sanılmaktadır.

  1. Hareket Etme

Bağdaş kurup oturarak meditasyon yapma fikri size sıkıcı geliyorsa yoga, tai chi, qigong denilen antik bir Çin uygulaması olup farkındalık, nefes egzersizleri ve hareket içeren seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.

Pek çok insan hayatlarına illa bir şekilde hareketi dahil ettiği için hareket ederek meditasyon yapmak hiç de ulaşılmaz değildir. Aynı zamanda diğer uygulamaları sıkıcı buluyorsanız onlardan da kurtulmuş olursunuz.

Yapılışı

Bir yoga ya da tai chi kursuna yazılmak iyi bir başlangıç olacaktır. Yogadayken aşağı doğru eğilerek ya da güneşi selamlama hareketi yaparak, hatta yürürken bile farkındalık üzerinde çalışabilirsiniz. Fiziksel meditasyon çeşitlerinin her birinde nefesi harekete çevirerek zihin ve beden bağını güçlendirir, dikkatinizi içinde bulunduğunuz ana yönlendirirsiniz. Meditasyonun da amacı zaten bu değil midir?

Yazan: Cassie Shortsleeve
Çeviren: Nejla Nur Güney
Yazının Orijinal Linki: http://upliftconnect.com/which-meditation-suits-you/

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Çevirmen Künyesi

NEJLA NUR GÜNEY
Boğaziçi Çeviribilim üçüncü sınıf öğrencisiyim. Üç yıldır İstanbul’da yaşıyorum. Kahveye derin bir ilgi duyduğum için iki sene baristalık yapıp çeşitli demleme metotları öğrendim. Üç senedir Japonca öğreniyorum ve mezun olmadan önce Japonya’ya değişim öğrencisi olarak gitmek istiyorum. Bir yandan freelance çevirmenlik ve (çevrimiçi) eğitimsel içerik yazarlığı yapıyorum. Erkek arkadaşımla birlikte İsveççe öğreniyor, İsveç’e yerleşme planları yapıyoruz. Hobilerim: Diller, okuma, kaligrafi, öğrenme, kitaplar, yemek yapma. Köpekleri, kirpileri ve kar tilkilerini çok seviyorum.

Bir Yorum Yazın

Yorum yazmak için tıklayın

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.