Yarat & Üret

Günün Hangi Saatinde Daha Yaratıcı Olursunuz?

İş Kadını - Kolektif kozmos
Credit: Getty Images

Vücudunuzun alışık olduğu rutinler çerçevesinde yaptığınız işlerle her daim daha yaratıcı olun!

İlham alma gibi soyut bir süreci, bir rutine çevirmek mümkün mü? Gün içinde gelen “ilhamların” sayısını arttırmak sandığınızdan çok daha kolay. Tabii ki işin arkasında bilim var.

Bilim insanları, insan davranışını ve yaşam biçimlerini inceleyerek kendimizden maksimum verim alabileceğimiz zamanları bulmuşlar. Daha yaratıcı olmak isteyen bizlere de bu ilkeleri takip etmek düşer:

Uyandığınız Anda Yazmaya Başlayın

Kompozisyon ödevlerini gece 12’ye bırakmanın kötü bir şey olduğunu herkes kabul etse de erteledikçe erteleyesimiz gelir. Teslim etmeniz gereken yazının hangi güne yetişeceği bizi ilgilendirmiyor ama uyanır uyanmaz yazmaya başlarsanız alacağınız verim çok yüksektir. Biz değil, bilim diyor!

Sabah kuşu veya gece baykuşu olmanızın bir önemi yok. Güneş doğmadan da uyansanız, “normal” insanların öğle yemeği yediği vakitten sonra da uyansanız, kelimelerinizi kâğıda dökmeye kalkar kalkmaz başlarsanız en iyi yazılarınızı üretirsiniz.

Çalışmalara göre, beyindeki prefrontal korteks, başka bir deyişle iradenin belkemiği, en çok uyandığınız anda aktiftir, yani yaratıcılık, uyku sırasında ve sonrasında maksimumdadır. Yeni uyanan bir kişinin beyni, karar vermek zorunda değildir ve yeni fikirler üretmek için en uygun durumdadır.

Günlük programınızın ağırlığı çökmeden, zamanınızı yazı yazmaya ayırmak en iyisidir. Gün yavaşça geçip giderken, iradeniz de yavaşça kaybolur. Ne kadar tanınmış/yetenekli bir yazar olursanız olun iradenizi kaybederseniz, beyniniz, ilham gelmesini önleyen o büyük engeli bir türlü kaldıramaz.

Öğleden Sonra Yorgunluğu

İster inanın ister inanmayın ama beynin en yaratıcı olduğu anlardan biri, vücudun yorgun olduğu zamanlardır. Her öğleden sonra aynı zihinsel engele toslamaktansa, bu engeli doğru şekilde kullanmaya ne dersiniz?

Uyanık ve odaklanmış olmak zihni daraltarak sadece tek bir çözüme odaklanmamızı sağlar. Tabii tipik bir iş gününde bu durumun yeri ayrı olsa da yorgun ve odaklanmamışken zihin açılır ve beyin farklı bağlantılar kurabilir.

Sersemlik hissettiğinizde, zihniniz çok fazla seçenekle oynayabilir ve bu seçeneklere karşı daha duyarlıdır.

Tabii ki yorgunluğun bulanık iziyle yaratılan her fikir, uyanık ve odaklanmışken tekrar düşünülmeli.

Akşam Rutininizde Aklınıza Gelen Yaratıcı Fikirlerin Üstüne Düşünün

En derin düşüncelerin neden duşta aklımıza geldiğini hiç düşündünüz mü? Bu bir tesadüf değil; zihniniz dalgınken ve vücudunuz aktifken daha yaratıcı oluruz.

Vücut hareket ederken beyin, yaratıcı bölgeleri uyaran dopamini salgılar. Bir görevi yaparken rahat hissetmek de daha iyi dopamin akışını arttırır. Yürüyüş yapmak veya işten eve arabayla dönmek gibi rahatlatıcı şeyler beyindeki dopamini arttırarak daha yaratıcı olmamızı sağlar.

Araştırmaya göre, rahatsız edilmek de beynimizin faydasız çözümlere odaklanmasını engeller. Başka bir şeyle ilgilenirken daha sonrasında yeni ve daha iyi çözümler üretmek için düşüncelerimizi bir süre kuluçkaya yatırırız.

Bu demek oluyor ki en iyi fikirler, zihnimiz dağınık ve bedenimiz dopamin salgılarken ortaya çıkar. İşten çıktıktan sonra yaptığımız aktivitelerin (spor yapmak, yemek pişirmek, köpek gezdirmek gibi) çoğu, bir sürü yeni fikrin beynimize akın etmesi için muazzam bir zamandır.

İş sonrasında bu fikirlere göz atıp yeniden şekillendirmek adına çok fazla zaman harcamak istemesek de bunları akılda tutup yarın ofise vardığınızda gözden geçirmek fikirleri canlı tutmak için iyi olacaktır.

Bu maddeler, daha yaratıcı fikirler üretmek ve daha etkili çalışmak için uymanız gereken genel bilgilerdir fakat, herkesin beyni, vücudu aynı şekilde çalışmıyor. Yani, bu ilkelerin size iyi gelmediğini düşünürseniz şaşırmayın. Sadece yapınız biraz daha farklıdır.

Siz yaratıcı olmak için neler yapıyorsunuz? İpuçlarınızı yorumlarda bizlerle paylaşın. Üretken olmak için ne yol varsa dinlemeye hazırız!

Yazan:  Kayla Matthews

Orjinal Link

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.