Spiritüel

Farkındalık Sanatında Usta Olun: Mindfulness’ın Binbir Çeşit Faydası

Ufuk Çizgisi Kolektif Kozmos
Credit: Angus

Bu yazımız, “Farkındalık Sanatında Usta Olun” başlıklı beş parçalık yayın dizisinin üçüncüsüdür. Yayın dizisinin diğer yazılarına bu yazının sonundaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Mindfulness Nedir?

“Mindfulness” Türkçe’de “farkındalık” anlamına gelir ve “zihin” anlamına gelen “mind” kelimesinden türemiştir. Budizm felsefeleri üzerine kurulan mindfulness, anı yaşamayı ve yaşamın her saniyesini değerlendirmeyi öğütler. Mindfulness egzersizlerini düzenli yaparsanız, kısa bir süre içerisinde inanılmaz sonuçlar almanız mümkün!
Egzersizler: 2. Yazı

Mindfulness Nedir? (Detaylı Bilgi): 1. Yazı

Mindfulness: Zihne İyi Gelir

Mindfulness ile ilgili araştırmalar ve sonuçları son derece etkileyici. Her geçen gün mindfulness’ın çeşitli faydalarına dair yüzlerce araştırma yapılmakla beraber sonuçları, medyada da yer alıyor. Araştırmalarda, mindfulness’ın zihinsel ve duygusal sağlımızı geliştirme potansiyelinin altı çiziliyor.

Daha geniş bir açıdan bakılırsa, düzenli olarak mindfulness egzersizleri yapan kişiler, pozitif duygularda artış, daha az stres seviyesi gibi zihinsel sağlığı iyiye götüren değişimler yaşıyor (Keng, 2011). Hatta mindfulness ile tanışmayanlara nazaran çok daha mutlu bir hayat sürdürdüklerini kanıtlayan birçok araştırma bulunuyor (Ivanowski, 2007; Shapiro et al., 2008).

“Mindfulness’ın, zihinsel ve duygusal sağlığımızı böylesine geliştirmesi inanılmaz!”

Ayrıca, mindfulness egzersizleri yapanlar daha iyimser olmakla beraber yaşamı doyasıya yaşadıklarını söylüyor (Lyubomirsky, 2008). Mindfulness, ilgiyi ve dikkati arttırmakla beraber (Moore, 2012), hafızayı da geliştiriyor. Stres seviyelerinde artış olduğu zaman, daha farkında olan bireylerin stresle, sıradan bireylere kıyasla daha sağlıklı ve etkili bir şekilde mücadele ettiği kanıtlandı. Bu demek oluyor ki mindfulness, problem çözme yeteneklerini arttırarak daha iyi kararlar vermemizi sağlıyor (Weinstein, 2009).

Yukarıdaki sonuçlar son derece dikkat çekici olsa da mindfulness ile depresyon arasındaki bağlantı da epey ilginç. Görünüşe bakılırsa mindfulness, depresyon ihtimalini azaltıp ağır depresyon hastalığından muzdarip olanlara bile iyileşme imkanı sunuyor. Son zamanlarda mindfulness temelli yaklaşımlar, depresyon tedavisinde son derece etkili olurken psikoterapi ve ilaç kullanımı gibi geleneksel yöntemler, mindfulness ile eşit derecede etkili görülmekte (Williams and Penman, 2011).

Mindfulness: Bedene İyi Gelir

Mindfulness’ın faydaları sadece zihnimize değil! Fiziksel sağlımızı da eşit derecede geliştiren mindfulness, daha az doktora gitmemizi ve hastanede daha az gün geçirmemizi sağlıyor (Williams and Penman, 2011)! Peki sağlıklı insanlar daha mı farkında oluyorlar? Yoksa insanları daha sağlıklı yapan şey farkındalık (mindfulness) mı? Tabii ki mindfulness egzersizleri, daha sağlıklı bir insan olmamızı sağlıyor!

Ünlü bir çalışmada araştırmacılar, daha yeni mindfulness eğitimi almaya başlayan kişilerle, daha önce hiç böyle bir eğitim almamış kişileri karşılaştırdı. Sadece sekiz hafta sonra mindfulness eğitimlerinin, bağışıklık sistemini daha iyi çalıştırdığını gösterdiler. Ayrıca mindfulness eğitimi alan insanların grip aşısına karşı ürettiği antikor sayısı, diğerlerine kıyasla daha fazla idi (Davidson & Kabat-Zinn, 2003). Daha sonraki bir araştırma da mindfulness’ın, HIV pozitif insanların vücudunda daha fazla CD4+ T hücrelerinin üremesine yardımcı olduğu gösterildi. Bu hücreler, bağışıklık sistemimizin düzgün çalışmasına ve bizi hastalıklardan korumaya yardımcı olur. Şarşırtıcı ama yapılan çalışmaya göre, mindfulness egzersizi yaptıkça CD4+ T hücresi sayısı da artıyor (Creswell, 2009).

Mindfulness: Hayata İyi Gelir

Yukarıdaki bulgular son derece şaşırtıcı olsa da mindfulness egzersizlerinin en önemli faydası, etrafımızdaki insanlarla ilişkilerimizi iyileştirmektir. Hatta mindfulnes’ın en güçlü etkilerinden biri, kişiler arası ve romantik ilişkilerinizdeki etkisidir. Mindfulness’ın romantik ilişkilere etkisi üzerine yapılan ünlü bir araştırmaya göre mindfulness egzersizleri, genel ilişki memnuniyetini arttırarak daha yakın ilişkiler kurmamızı sağlıyor. Ayrıca stres seviyesini de düşürerek çiftlerin ilişkideki doyumunu maksimuma çıkarıyor (Carson, 2004). Daha da ilginci ise aynı sonuçlar üç ay sonrasında dahi doğrulandı. Bu demek oluyor ki mindfulness’ın bu etkisi uzun süre devam edebiliyor!

Farkında Bir Beyin

Ardı arkası kesilmeyen çalışmalar gösteriyor ki mindfulness egzersizleri ile hayatımızı değiştirmek mümkün. Peki ya beynimizi de değiştirmemiz mümkün mü? Son araştırmalara göre mindfulness ile mümkün!

Stresli ya da üzgün olduğumuz zaman beynimiz belirli bir şekilde tepki verir. fMRI taramalarına göre beynimizin sağ prefrontal lobu, stresli olduğumuzda sol tarafa kıyasla daha aktif olur (Williams & Penman, 2011; Davidson, 2003). Beynin bu kısmı negatif duygularla ilişkilendirilirken, sol kısmı da genellikle pozitif duygularla bağlantılıdır. Sağ lobun aktifliğine ek olarak, korku, uyarılma ve savaş ya da kaç tepkilerinde de amigdala (beynimizde badem büyüklüğündeki bir parça), son derece aktif oluyor. Stresli bir beynin yapısı böyleyse, “farkında” bir beynin yapısı nasıldır dersiniz?

Mindfulness’ı kullandığımızda beynimiz çok farklı bir şekilde tepki verir. Yukarıda bahsedilen aktiflik sağ bölgedense sol prefrontal kortekste görülür (Davidson ve ark., 2003). Burası, beynimizin hoş duygularla ve pozitiflikle bağlantılı olduğu alanlardandır. Buna ek olarak, amigdaladaki aktivite azalır. Yani mindfulness, tehditlere karşı tepkimizi azaltmaya ve stresimizi daha etkili bir şekilde yönetmemize yardımcı olabilir (Neff, 2009 & 2011). Ayrıca beyin taramalarında hafıza, duygu düzenleme ve öğrenme ile ilişkili alanlarda artmış aktivite gözlemlendi (Holzel, 2011).

“Mindfulness, zaman içerisinde beynimizde kalıcı değişiklikler yapabilir.”

Yukarıdaki gibi değişimler yaşamak istiyorsanız, yıllarca midfulness meditasyonu yapmış olmanıza gerek yok! Hatta listelenen tüm bu değişikliklerin çoğu, sadece birkaç haftadır mindfulness egzersizi yapan insanlarda gözlemlendi. Kısa süre içinde beyninizde geçici değişiklikler yapabilirsiniz. Peki kalıcısı varken geçicisini kim ne yapsın?

Şaşırtıcı ama son zamanlarda yapılan araştırmalar, mindfulness egzersizlerinin, zaman içerisinde kalıcı değişikliklere sebep olabileceğini gösterdi. Mindfulness egzersizleriyle iç içe olan kişilerin beyninin dikkat, konsantrasyon, empati, karar verme ve hafızayla ilgili kısımlarındaki kalınlaşmaların arttığı görüldü. Hatta mindfulness, beynin yaşlanmasını yavaşlatıyor! Hepimiz yaşlandıkça beyin hücresi kaybederiz ve bu sürece “kortikal incelme” denir. Bilim insanları, uzun süredir mindfulness egzersizleri yapan kişilerde bu sürecin yavaşladığını, hatta durduğunu gözlemledi. Bizi sonsuza kadar genç tutacak “gençlik çeşmesini” asla bulamayacağız ama mindfulness, bu çeşmeden sonraki en iyi seçenek!

Yazı Dizisinin 1. Kısmı

Yazı Dizisinin 2. Kısmı

Yazı Dizisinin 4. Kısmı

Yazı Dizisinin 5. Kısmı

Bu makale, Jonah Paquette’nin bilgilendirici kitabı Gerçek Mutluluk: Gönül Rahatlığına Giden Yollar (Real Happiness: Proven Paths for Contentment, Peace, and Well-Being) adlı kitabından alıntılanmıştır.

Yazan: JONAH PAQUETTE

Yazının Orijinal Linki 

Çeviren: Ceren Ürkmeztürk

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.