Spiritüel

Farkındalık Sanatında Usta Olun: Mindfulness’ı Bir Gün Değil, Her Gün Yaşayın

Mindfulness - Farkındalık - Kolektif Kozmos
Credit: Qi Wellness Blog

Bu yazımız, “Farkındalık Sanatında Usta Olun” başlıklı beş parçalık yayın dizisinin beşincisidir. Yayın dizisinin diğer yazılarına bu yazının sonundaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Mindfulness, farkındalığımızı arttıran, hayattan zevk almamızı sağlayan, hayatımızı daha kaliteli kılan bir uygulamadır. Mindfulness’ın ana felsefesi, “anı yaşamak” ve “farkında olmak”tır. Hayatınızı daha derinlemesine yaşamak istiyorsanız mindfulness egzersizlerine, yayın dizisinin 2. kısmından ulaşabilirsiniz.

Birkaç Mindfulness Önerisi

Şimdi de mindfulness’ı günlük hayatınıza entegre etmenizi sağlayacak teknikleri çabucak öğreneceğiz. İşte işinizi kolaylaştıracak birkaç öğüt:

Kısa kesmenizde hiçbir sakınca yok

Hele ki yeni başlıyorsanız egzersizleri kısa ve tatlı tutmaya çalışın. Unutmayın, en önemli şey, farkında bir yaşam tarzı edinmeye başlamaktır ve istediğiniz yerden başlayabilirsiniz. Mindfulness uygulamalarına başlamak için bir saatlik bir zaman ayırırsanız harika olur. Zaman kısıtlıysa (ah o meşgul hayatımız!), günde on veya on beş dakikadan başlayıp sonradan arttırmayı deneyin.

Biçimsel ve biçimsel olmayan uygulamalar

Psikolog Christopher Germer’in de belirttiği gibi, mindfulness, hem biçimsel hem de gayri-biçimsel uygulanabilir (Germer, 2009). Biçimsel mindfulness meditasyonu, belirli bir zamanımızı ayırarak, tamamen mindfulness uygulamasıyla meşgul olmak anlamına gelir. Biçimsel olmayan mindfulness meditasyonu ise, gün içinde birkaç saniye gibi kısa bir süre içinde, etrafımızdaki ve içimizde olanları tam olarak anlamak için küçük çabalar harcamak demektir. Mindfulness’ın her iki türlüsü de çok değerli olabilir, bu nedenle sizin için en iyi olanı denemekten çekinmeyin ve her ikisini de günlük hayatınıza dahil etmeye çalışın.

“Otomatik” aktivitelerinizde anın farkına varmaya çalışın

Mindfulness alıştırmaları, “otomatik pilot” modunda yaptığınız işlere karşı güçlü bir panzehir olabilir. Dolayısıyla, mindfulness egzersizlerine buradan başlamak en mantıklısı. Bizi genellikle hayal kırıklığına uğratan ya da kötü durumlara sokan faaliyetleri düşünün. Bunları düşünerek, bilinçsizliği farkındalığa dönüştürüp bu aktivitelere farklı bir açıdan yaklaşmak için fırsatlar sunuyor. Marcel Proust’un da söylediği gibi: “Gerçek yolculuk, yeni manzaralar görmek değil, yeni gözler edinmektir.”

Mindfulness alanında iyi olmaya çalışmayın

Mindfulness uygulamalarını yapmaya yeni başladığımız zaman birçoğumuz doğru yapıp yapmadığımız konusunda endişe duyarız. Hatta iyi bir iş çıkarmak için üzerimizde baskı hissettiğimiz bile olur. Bu tür yargılamalar bizi engellerken çabalarımızı da sabote eder. Kendinizi bu tür düşünceler içinde bulduğunuzda onları fark edin ve ilginizi hemen yaşadığınız ana döndürün.

Meditasyon dersi almayı düşünün

Bu öneri, isteğe bağlı olduğundan birçok kişi bunu yapmamayı seçiyor ama bir meditasyon kursuna yazılıp bilinçli bir şekilde yaşamak, denemeye değer. Böyle bir tecrübeyle, meditasyon yeteneklerinizi daha hızlı bir şekilde geliştirebilir, mindfulness’tan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Size en uygun olanı bulun

Yukarıda sıralananlar, kendi klinik tecrübelerime ve mindfulness üzerine yapılmış en son araştırmalara dayanan önerilerdir. Kendiniz üzerinde uzman olabilecek tek kişi kendinizsiniz. Bu nedenle sizi, kendinize en çok uyan tekniği bulmak için farklı uygulamaları ve yaklaşımları denemeye davet ediyorum.

Yazı Dizisinin 1. Kısmı

Yazı Dizisinin 2. Kısmı

Yazı Dizisinin 3. Kısmı

Yazı Dizisinin 4. Kısmı

Bu makale, Jonah Paquette’nin bilgilendirici kitabı Gerçek Mutluluk: Gönül Rahatlığına Giden Yollar (Real Happiness: Proven Paths for Contentment, Peace, and Well-Being) adlı kitabından alıntılanmıştır.

Yazan: JONAH PAQUETTE

Yazının Orijinal Linki 

Çeviren: Ceren Ürkmeztürk

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.