Spiritüel

Farkındalık Sanatında Usta Olun: Mindfulness, Bizi Nasıl Değiştirir?

Mindfulness - Farkındalık - Kolektif Kozmos
Credit: nicolasberlin photocase.com

Bu yazımız, “Farkındalık Sanatında Usta Olun” başlıklı beş parçalık yayın dizisinin dördüncüsüdür. Yayın dizisinin diğer yazılarına bu yazının sonundaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Mindfulness Nasıl İş Görür?

Mindfulness, binlerce yıldır dünyada varolmuş antik bir uygulamadır. Kökleri Budist felsefesine dayansa da şimdilerde çok yaygın ve her türden insana açık bir uygulamadır. Mindfulness kısaca, içinde bulunduğumuz anın kıymetini bilerek yaşamak, böylece yaşamsal tatmini arttırmaktır.

Peki mindfulness’ı bu kadar etkili yapan şey ne? Mindfulness gibi basit bir uygulama, hayatımızdaki her alanda nasıl bu denli belirgin etkiler yaratabiliyor? Cevabı birkaç dalda gizli.

Mindfulness beynimizi değiştirir.

Mindfulness, beynimizin yapısını değiştirme özelliğine sahip. Mindfulness egzersizlerini yaptıkça beyindeki pozitif duygularla, konsantrasyonla ve empatiyle ilgili alanlar daha da aktifleşirken stres ve korkuyla bağlantılı alanların aktivitesi ise kısıtlanır.

Mindfulness dalgınlığı önler

Hepimiz zaman zaman “otomatik pilot” moduna girip dalgın olmaya alışığız. Kahvaltı yaparken, bulaşıkları yıkarken, televizyon izlerken beynimiz sanki kendini kapatıyor. Az sayıda dalgınlık çok da problem yaratmasa da sayı çoğaldıkça bu alışkanlık zihinsel ve fiziksel sağlığımızı etkilemeye başlıyor. Mindfulness, gündelik hayatımıza daha çok entegre olmamızı, bilinçsiz bir zihinden farkında bir zihne geçiş yapmamızı sağlıyor. “Otomatik pilot” moduna elveda!

Mindfulness, ilişkilerimizi ve düşüncelerimizi şekillendirir

Düşüncelerimizin, ruh halimiz ve modumuz üzerinde muazzam bir etkisi vardır. Mindfulness, negatif düşünceleri iki yolla yok eder. Birincisi, negatif düşünce türlerini fark etmemizi sağlayarak daha da derine (depresyon) inmemizi engeller. İkincisi ise düşüncelerimiz ile boğulmaktansa onlara saf bir şekilde bakabilmemizi sağlamak. Mindfulness zaman içerisinde, kafamızın içinde dolaşan düşünceler yüzünden strese girmememiz gerektiğini öğretir. Düşünceler yine orada olacak ama onları sadece “düşünceler” olarak göreceğiz. Ne eksik, ne fazla. Jon Kabat-Zinn’in dediği gibi: “Dalgaları durduramıyorsanız, sörf yapmayı öğrenebilirsiniz.”

Mindfulness, kafanızı hep aynı şeye takmanızı engeller

Kafamızı bir şeye taktığımızda, geçmişte kalmış, asla değiştirilemeyecek olayları takıntı haline getiririz. Bazen de belirsiz geleceğin ağlarına takılmaktan alıkoyamayız kendimizi. Kafayı takmak, zihnimizin bozuk bir plak gibi takılı kalmasıdır. Durmadan aynı şarkıyı çalar durur. Bu durum hoşnutsuz durumu engelleyen nedir peki? Evet, doğru bildiniz, mindfulness. Mindfulness, şimdiki zamana odaklanmanızı sağlayarak kafanızın geçmişe ya da geleceğe takılı kalmasını engeller. İş için yapmamız gereken bir sunumu ya da dün gece eşinizle ettiğiniz kavgayı düşünüp durmaktansa, şimdiki zamanda huzuru bulmamızı sağlar. Budist rahip ve yazar Thich Nhat Hanh’ın dediği gibi: “Şimdiki zaman neşe ve mutlulukla doludur; dikkatli bakarsanız fark edeceksiniz.”

Mindfulness, gerçeği kabullenmemize yardımcı olur

Antik Çin düşünürü ve şairi Lao Tzu: “Hayat, bir dizi doğal değişimden ibarettir. Onlara karşı koymayın; bu sadece hüzün yaratır.” diye yazmıştır. Modern yaklaşımlar da bu bakış açısını doğrular ve destekler nitelikte. Bize asıl acı veren, acının kendisi değil, ona karşı koymamızdır. Acı çekmemizin en büyük nedeni budur. Acı çekmek ve üzülmek tıpkı bir bataklık gibidir; gerçekliğe karşı ne kadar çırpınırsanız, kendinizi o kadar dibe batmış bulursunuz. Mindfulness ise bize yeni bir yol gösteriyor ve gerçekliği olduğu gibi görüp kabul etmemizi sağlıyor. Böyle bir kabullenmişlik de daha sağlıklı tercihler yapmamıza yardımcı olarak hayatımızı değiştiriyor.

Siz de bu değişimleri kendinizde görüp hayatınızı daha iyi bir yönde değiştirmek istiyorsanız, mindfulness egzersizlerine göz atmanızda fayda var!

Yazı Dizisinin 1. Kısmı

Yazı Dizisinin 2. Kısmı

Yazı Dizisinin 3. Kısmı

Yazı Dizisinin 5. Kısmı

Bu makale, Jonah Paquette’nin bilgilendirici kitabı Gerçek Mutluluk: Gönül Rahatlığına Giden Yollar (Real Happiness: Proven Paths for Contentment, Peace, and Well-Being) adlı kitabından alıntılanmıştır.

Yazan: JONAH PAQUETTE

Yazının Orijinal Linki 

Çeviren: Ceren Ürkmeztürk

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.