Doğa ve Sağlık

Erteleme Tuşuna Mı Basıyorsunuz? Bunu Okuduktan Sonra Bırakmak İsteyeceksiniz

Çalar Saat Alarm - Kolektif-kozmos
Credit: collective-evolution.com

Sabah alarmı bazıları için günün hoş, canlandırıcı bir zamanı olabilir fakat gece kuşları için huzurlu uyku döngülerine sızan alarm sesi dayanılmaz olabilir. Bundan dolayı en iyi müttefikleri erteleme tuşudur.

Fakat bir hayli ilginç olarak bu 10 dakikalık uzatma gerçekte gizli bir düşman.

Kısa Tarihçe

Yazar Sophia Breene ilk alarmlı saatin 1787’de New Hampshire’da yaşayan Levi Hutchins tarafından icat edildiğini ve her sabah 4’te(yok artık) çalmaya ayarlı olduğunu Neden Erteleme Tuşu Uykunuzu Mahvediyor adlı makalesinde anlatmıştır. Birkaç yüzyıl sonra, Westclox “Drowse” adında, 5-10 dakika arası erteleme fonksiyonu olan bir dizi elektrikli alarmlı saati tanıttı.

Günümüzde hemen hemen her evde erteleme fonksiyonunun kullanımını (veya kötüye kullanımını) görüyoruz. Bir anket Amerikalıların üçte birinden fazlasının günlük üç kez veya daha fazla ve yaşları 25 ila 34 arasında değişen insanların yarısından fazlasının da günlük olarak erteleme tuşuna bastıklarını ortaya koymuştur.

Uyku Biyolojisi Bize Ne Anlatmaktadır

Fakat bu bilinçaltındaki alışkanlık günlük enerji seviyenizi sabote ediyor olabilir ve gerçekte alarm saati de bundan birlikte iyi bir fikir olmayabilir. Neden olduğunu anlamak için uyku döngümüzün biyolojisine göz atmamız gerekir.

Bir uyku döngüsü süresince vücut en hayati önem taşıyanı REM evresi olan farklı uyku evrelerine geçiş yapar.

Vücutlarımız uyanmadan evvel, beyin kortizol ve adrenalin gibi REM evresinden daha hafif bir uyku evresine geçmemize yardımcı olan hormonlar gönderir. Alarm daha erken ve ani uyanmaları tetiklediğinde,  bazen tüm gün süren (burada “Kim canını sıktı senin?” sorusu devreye girer,) sersemliğe yol açarak doğal uyanma sürecine müdahale eder.

Erteleme tuşuna pek çok kez bastığımızda, özellikle yeterince uyku almamışsak, daha da önemli bir uyku türü olan REM’den bedenlerimizi aslında mahrum bırakıyoruz. Ve bedenimizi bu tür bir uykudan mahrum bırakmak bilişsel becerilerimiz üzerinde çok zararlı bir etkiye sahip olabilir.

Basit Bir Çözüm

Peki, bu sorunu nasıl çözebiliriz? Gayet basit: daha çok uykuya ihtiyacınız var. Alarmınızı yataktan gerçek anlamda kalktığınız saate kurun(yani son ertelemenin ardından).

Eğer bu işe yaramıyorsa, alarmınızı uzağınızda bir yere koymaya çalışın ki sizi gerçek anlamda kalkmaya zorlasın.

Erteleme fonksiyonu olmadan yaşayamayan arkadaşlar, kendinize sıkı bir limit koyun. Erteleme tuşuna basmayı sadece bir sefer yaparak uyku eksikliğinizi en aza indirgeyebilirsiniz(10 dakika bölünmüş bir uyku 30 dakikadan iyidir).

Uzun vadeli bir çözüm için doğal uyanış ve yatma vakti programına bağlı kalarak vücudunuzun 24 saatlik ritmini kullanmaya çalışın. Her gün ve her gece aynı saatte uyumak ve uyanmak beyninizi ve bedeninizi alarm kullanmaksızın uyanmak için eğitmenize yardımcı olacaktır.

Bu yüzden, erteleme alışkanlığınızı bir kenara atın ve daha enerji dolu ve tazelendiğiniz sabahların tadını çıkarmaya çalışın, sizin için günlük bir mücadeleye dönüşmesine izin vermeyin.

Yataktan kolayca çıkmak için başka öneriniz var mı? Aşağıda bizimle paylaşın!

Yazan:  Jeff Roberts
Çeviren: Merve Gençyürek

Yazının orjinal linki

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.
Çevirmen Künyesi

MERVE GENÇYÜREK

Çankaya Üniversitesi İngilizce Mütercim-Tercümanlık bölümü mezunuyum.Kolektif Kozmos’u keşfetmek ufkumu açtı.Bu ailenin bir parçası olmalı ve çok sevdiğim çevirilerimle katkı sunmalıyım diye düşündüm.Müzik olmazsa olmazım.Şarkı söylemeyi çok seviyorum, solistlik yapıyorum.Yabancı dillere karşı büyük bir ilgim var.Şuan Fransızca öğrenmekteyim.İngilizce dizi/film çevirmenliği yapıyorum fırsat buldukça. İtalyan mutfağını ve İtalyanca’yı çok seviyorum. Hayalim erkek arkadaşımla birlikte motosikletle gezerek ve sokak müziği yaparak dünya turuna çıkmak.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.