Yarat & Üret

En Verimli İnsanlar Güne Neden Sabah 04.00’da Başlıyor (Evet, çok ciddiyiz)

Öğretici Bloglar- Kolektif Kozmos
Credit: Getty Images

Apple CEO’su Tim Cook güne 03.45’te başlıyor. İşte bu yeni trendi kaçırmamanız için nedenler.

 

Birkaç gün önce, milyarder girişimcilerin üretken kalabilmek adına boş zamanlarında yaptıkları şeyler hakkında düşüncelerimi paylaşmıştım.

Bilmediğim şey ise bu sıralar yükselen bir üretkenlik trendinin olduğuydu. Bir kısım başarılı lider ve girişimcilerin çoğumuz halen derin uykudayken en üretken hallerinde olduklarını açıklıyorlar.

04.00 üretkenlik vardiyası.

Wall Street Journal’da yayımlanan yeni bir rapor 04.00’ın gün içindeki en üretken zaman olabileceğini belirtiyor. Böylesine kötü bir saatte artan üretkenliğin arkasındaki sebepler ise şöyle:

 • Güneş doğmadan önce dikkat dağınıklığı (çocuklar veya iş gibi) asgari düzeyde.
 • Hiç kimse size e-mail yada mesaj göndermiyor.
 • Sosyal medyada görülecek daha az şey var.

Bu bağlamda üretkenlik işle alakalı bir konuda olmak zorunda değil. Trend bu “kutsal zamanı” size enerji verecek ve günün geri kalan kısmında—kişisel bakım, egzersiz, aile zamanı, kişisel gelişim ve ruhani birleşme gibi alanlarda—başarı sağlamak için sizi harekete geçirecek şekilde muhafaza etmenizi işaret ediyor.

En ünlü yöneticiler arasında 04.00’da güne başlayanlar:

 • Tim Cook: Apple’ın CEO’su sabah rutinini 03.45’te başlatıyor.
 • Sallie Krawcheck: Ellevest’in başkanı “Asla 04.00’da olduğumdan daha üretken olmuyorum.” diyor.
 • Richard Branson: Milyarder girişimci, egzersiz yapmak ve ailesiyle vakit geçirmek için biraz daha geç uyanıyor, 05.00’da. “Beni işe koyulmadan önce mükemmel bir zihin düzenine sokuyor.” diyor.
 • Michelle Gass: Starbucks EMEA (Avrupa, Orta Doğu, Rusya, Afrika)’nın önceki başkanı ve şimdilerde Kohl Mağazalarının satın alma ve müşteri ilişkileri yöneticisi, koşmak için alarmını 04.30’a kuruyor.
 • David Cush: The Virgin America’nın CEO’su Doğu Kıyısındaki iş arkadaşlarını aramak için sabah 04.15’te uyanıyor, sonra spor radyosu dinliyor, gazete okuyor ve spor yapıyor. Burada bir değiş tokuş söz konusu. Şafak sökmeden önce uyanmak, daha erken uyumak—çok daha erken uyumak anlamına geliyor. Bu da arkadaşlarla daha az sosyal hayat veya o çok önemli eleme maçını izlemek için daha az çalışmak demek.

 

44 yaşındaki girişimci ve New York City kökenli konuşmacı Peter Shankman, Wall Street Journal makalesinde “ Yoruldum, ama iyi oldu, gece 10.30’da iki kutu Ben & Jerry’s yemek gibi aptalca şeyler yapmak için enerjim olmayacak.” diyor.

Yeni sabah vardiyanız için sizi cesaretlendirecek 10 akıllıca öneri

Eğer boş gününüzü üretken bir başlangıca dönüştürebilecek olan erken saatlerde ne yapacağınızı merak ediyorsanız, size bu 10 şeyi öneririm:

 1. Meditasyon yapın.

Oprah Winfrey ve Arianna Huffington, ikisi de günlerini 20-30 dakikalık meditasyonlarla başlatıyorlar. Oprah “sadece bununla, yaptığınız en iyi işleri ve en iyi hayatı yaratabilirsiniz” diyor. Bu ufak sabah ritüelini uygulamak günün geri kalanını idare edilebilir gösterebilir. Omuzlarınızdan bir yük kalktığını hissedeceksiniz.

 1. Erken bir egzersizle başlayın.

Egzersiz burada—mecaz anlam düşünülmeden—apaçık bir koşma anlamında. Girişimci Russ Perry sabah 05.00’daki günün ilk egzersiz sınıfına katılıyor.  Perry Journal dergisine “Aslında benzer çalışma programları ve hayat tarzları olan arkadaşlar edindim.” diyor.

 1. Nefes alma egzersizi yapın.

Harvard eğitimli mutluluk araştırmacısı ve en çok satanlardan The Happiness Advantage kitabının yazarı Shawn Achor, bizlere nefes almamızı ve nefesimizin vücudumuza girip çıkışını 2 dakika boyunca izlememizi söylüyor. Bunu her gün yapın diyor. Beyninizin aynı anda sadece tek bir şeye odaklanmasını sağlıyor, Achor bunun mutluluk seviyenizi iyileştireceğini ve stresinizi azaltacağını belirtiyor.

 1. Egzersiz aletlerinde uyuyun.

Shankman da Journal ‘a egzersiz kıyafetleriyle uyuduğunu ve spor ayakkabılarını giymenin uyanırken 10 saniyesini aldığını söylüyor. “Bir kere ayakkabılarınızı giydiğinizde uykuya dönmeniz çok zor.”

 1. Kalkmak için bir neden bulun.

Bu kulağa bir klişe gibi gelebilir ama: Sabah sizi kaldıran şey ne? Gerçekten, soruyorum. Sırf eğlence olsun diye sabah 04.00’da kalkmayın. Bir planınız olsun—kendiniz için yapmak istediğiniz bir şey, tercihen sizi eğlendiren veya gününüze heyecan katacak bir şey.

 1. Çalar saatinizin yerini değiştirin.

Çalar saatinizin (yada akıllı telefonunuzun) yatağınızın başında bir kol mesafesi uzağınızda olması birçok insanın sabahları kalkamamasının bir numaralı nedeni.  Kaç defa alarmı kapattığınızı fark edemeyecek kadar uyanmadan alarmınızı kapatınız? Aynen öyle. Bunu yapmak için en iyi mekan banyo, duş almak için ve sabah ihtiyaçlarınızı görmek için bir şekilde banyoda oluyorsunuz.

 1. Fazladan zamanınıza neler yapabileceğinizi hayal edin.

Bu bir yaratıcılık egzersizi, kafanızın içinde resmedin: gün içinde fazladan bir saatiniz olsaydı ne yapardınız? Bunu egzersiz yapmak için mi kullanırdınız? Daha mı çok okurdunuz? Çocuklar için kahvaltı mı hazırlardınız? Bahçeyi mi sulardınız? Köpeği uzun bir yürüyüşe mi çıkarırdınız, buna bayılırdı?

 1. Ne yaparsanız yapın, sağlıklı bir kahvaltıyı atlamayın.

Bir kase dolusu şekerli mısır gevreğinizi yulaf ezmesi yada proteinli böğürtlen smoothie (hepsini geceden doğrayın ve sabah karıştırıcıya koyulmaya hazır olsun) gibi sağlıklı bir şeyle değiştirin. Şeker şokunun etkisi geçtiğinde yorgun olmaktan ve açlıktan kurtulacaksınız. Lifli meyveleri deneyin ve sebzeleri ve öğle yemeğine kadar dayanmanızı sağlayacak protein desteklerini. Beachbody Blog sabahlarınız için mükemmel öneriler sunuyor.

 1. Gününüz için 3 hedef belirleyin.

Tekrar söylüyorum, günlük yapılacaklar listesini düşünmeyin. En başarılı insanlar tüm zihinsel konsantrasyonlarını onları daha iyi yapacak bir şeye vererek güne başlarlar. Sizi ne geliştirir, daha fazla enerji verir, daha mutlu eder ve oldukça üretken bir güne başlamanıza zemin hazırlar?

 1. Gelen kutusunu temizleyin.

Eğer bu zamanı işle ilgili şeylere ayırmayı seçerseniz, önceki günlerden veya haftalardan kalan tüm e-mail ve mesajlara cevap vermeyi planlayabilirsiniz. Eğer bu kadar kararlıysanız, işte size biraz daha destek: 06.00’dan başlayarak kendinize “gelen kutusunu sıfırlama polikası” için meydan okuyun.

Kapanış fikirleri.

Bunu yapmak için bir desteğe mi ihtiyacınız var? Erken uyananların birbirini takip eden 21 iş gününde 04.30’da kalkmak için kendilerine meydan okudukları—girişimci ve Prodsmart pazarlama müdürü Filipe Castro Matos tarafından başlatılan— #21earlydays’i takip etmeyi deneyin. Matos 21 gün boyunca öğrendiklerini ve 12 ipucunu kendi Medium blog’unda da yayınlıyor.

Yazan: Marcel Schwantes

Yazının Orijinal Linki

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.