Spiritüel

Empatinin Kimsenin Bahsetmediği Karanlık Yüzü

Empatinin Kimsenin Bahsetmediği Karanlık Yüzü
Credit: Jennifer Tapias Derch

Empatinin karanlık yüzünü insanlar nadiren fark eder ya da ondan bahseder. Ancak bu olmadığı ve empatın hayatını zehir edemeyeceği anlamına gelmez.
Empati, kendini bir bakasının yerine koyabilme ve onların düşünce ve duygularını anlayabilme yetisidir. Empat, diğer insanlarla birçok farklı seviyede aynı frekansta olabilen ve onların duygularını hissedebilen kimselere denir.

Empatların nasıl bu yetiye sahip olduğu henüz bilinmemektedir, ancak çoğu insan bunun doğuştan geldiğine ve DNA ile gelecek nesillere aktarıldığına inanır.

Sürecin nasıl işlediğine gelecek olursak: Dünyadaki her şey elektriksel bir enerjiye tekabül eder ve empatlar etraflarındaki elektriksel enerjide meydana gelen değişimleri fark edebilmektelerdir.

Empatların genel özellikleri arasında sempatik, umursayan, başkalarının hissettiklerine karşı duyarlı olan şefkatli ruhlar olmaları sayılabilir. Peki empat olmanın götürülerinin de bulunduğunu öğrenmek sizi şaşırtır mı?

Empatinin doğası gereği pek çok insan destek bulmak ve fikir danışmak için empatlara döner. Bu aynı zamanda empatların dünyada bizim gördüğümüzden daha fazlasını görebildiği anlamına gelir ki bahsi geçen durum onların hayatlarının çeşitli alanlarında sıkıntılara neden olabilir.


Empatinin Karanlık Yüzü

Kendi hisleriyle baş edemezler

Duyguları anlamakta üstlerine olmayan empatların kendi duygularıyla baş etmede de oldukça iyi olduklarını düşünseniz de onlar bu duyguları sürekli kontrol altında tutmak için hep mücadele etmektelerdir. Çünkü diğerlerinin duygularını, özellikle üzüntülerini öyle derinden hissederler ki bu onları depresyona sürükleyebilir.

Kendi duygularını diğerlerininkinden ayırmada zorlanırlar ve düşüncelerini paylaşmak için diğer empatlara ihtiyaç duyarlar.

Negatif enerjiyle uğraşmak insanı bitkinliğe sürükler

Empatlar elektriksel enerjiye olan hassaslıkları nedeniyle yoğun duygularla baş eder. Hepsinden bir anlam çıkarmaya çalıştıkları için bu yükün altında ezilmiş ve hatta bitap düşmüş hissedebilirler.

Onları üzdüğünden özellikle negatif enerjiye karşı hassaslardır. Tek sezinledikleri negatiflik olduğunda kolaylıkla bitkin düşerler.

İnsanlar onlardan faydalanır

Empatlar hep insanlığın iyiliğine inanan dürüst kimseler oldukları için aramızdaki bazı kötü niyetli kimseler onlardan faydalanmaya çalışırlar. Empatlar genelde doğaları gereği cömert ve paylaşmayı seven tipler oldukları için başkalarından bir şeyler alıp onlara geri pek de bir şey kazandırmayan kimseleri kendilerine çekebilirler. Katakulliye getirildiğinin bilincine varan bir empat kolaylıkla depresyona girebilir.

Kendilerini ihmal ederler

Empatlar almaktan ziyade vermeyi sevdikleri için kolaylıkla kendi iyiliklerini, zihin ve beden sağlıklarını göz ardı edebilirler. İşte bu empatinin en sık karşılaşılan karanlık yüzüdür. Empatlar deneyimlediklerinin getirdiği streste boğulurken kendilerine de zaman ayırmayı unutuverirler.

Aşık olmak onlar için zordur

Bir empat dünyanın tüm acımasızlığı gördüğü için kendini tamamıyla bir başkasına teslim etmeyi güç bulur. Ne olur ne olmaz, gelecekte olur da canları yanarsa diye hep kalplerinin bir kısmını buna hazırlarlar.

Kendilerine tutkulu bir aşk yaşamayı yasaklarlar, çünkü tüm o tutkuyu hissetmekten ve onunla baş edememekten korkarlar.

Sık sık ağır bir yük taşıyormuş gibi hissederler

Empatlar kendilerini düşünmeksizin her gün bir sürü uyarıcıya maruz kalan kimselerdir. Hayattaki rollerinin diğerlerine yardım etmek olduğunu düşünürler ve karşılaştıkları herkese yardım edemeyecekleri için bunu bir yük olarak görürler. Karşılarındaki kişiyi terk edip gitmektense görecekleri zararı umursamaksızın onun yükünü paylaşmayı tercih ederler.

Sonuç olarak:

Empatlar dünyadaki tüm sorunları kendilerinin çözmek zorunda olmadığını artık anlamalılar. Empatinin karanlık yüzünün hayatlarını ele geçirmesini engellemek adına her tanıştıkları insana koşmalarına gerek yok. Aynı zamanda arada bir kalplerini çeviren surları biraz indirmelilerdir.

Yazan: Janey D.
Çeviren: Nejla Nur Güney
Yazının Orijinal Linki: https://www.learning-mind.com/the-dark-side-empathy/

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Çevirmen Künyesi

NEJLA NUR GÜNEY
Boğaziçi Çeviribilim üçüncü sınıf öğrencisiyim. Üç yıldır İstanbul’da yaşıyorum. Kahveye derin bir ilgi duyduğum için iki sene baristalık yapıp çeşitli demleme metotları öğrendim. Üç senedir Japonca öğreniyorum ve mezun olmadan önce Japonya’ya değişim öğrencisi olarak gitmek istiyorum. Bir yandan freelance çevirmenlik ve (çevrimiçi) eğitimsel içerik yazarlığı yapıyorum. Erkek arkadaşımla birlikte İsveççe öğreniyor, İsveç’e yerleşme planları yapıyoruz. Hobilerim: Diller, okuma kaligrafi, öğrenme, kitaplar, yemek yapma. Köpekleri, kirpileri ve kar tilkilerini çok seviyorum.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.