Bilim & Teknoloji

Eğer Güneş Patlarsa Çığlık Atmak İçin Yeterli Zamanımız Olacak

Kozmos
Credit: pics-about-space.com

İşte o zaman çok, çok sıcak olacak.

Güneş bir gün patlayacak. Ve bu gerçekleştiğinde, güneş sistemimizin merkezinde bulunan sıcak sarı küre, kırmızı dev bir soğutucuya dönüşecek. Merkür, Venüs ve Dünya tamamen tükenecek. Muhtemelen Mars soğuk bir tatlıya dönüşecektir. Ve evet, bu hızlı bir şekilde gerçekleşecek. Bir gün Dünya orada olacak, bir sonraki gün de yok olacak. Ancak endişelenmeyin, acı çekmeniz için yeterli zamanınız olacaktır.

Güneş hakkında hatırlamanız gereken birkaç şey var. Ev sahibi yıldızımızdan(güneş) çıkan ışığın, gezegenimize ulaşması 8 dakika 20 saniye sürer. Güneş patladığında bunun gerçekleştiğini anlayamayız- tahmin ettiğiniz gibi 8 dakika 20 saniye- çünkü patlama sonrası saçılacak olan ışık bile ışık hızını geçemeyeceğinden 8 dakika 20 saniyeden önce bize ulaşamaz. Ölüm ve yıkım ise bundan çok çok kısa bir süre sonra gerçekleşecektir.

Ancak güneş patlarsa, mum alevi gibi kolayca sönmeyecek. Üzerimize gerçekten muazzam ve çok güçlü şeyler fırlatacaktır. Bütün bu enerji- birkaç oktilyon (1’den sonra 27 sıfır koyduğunuzda elde ettiğiniz sayı birimi) nükleer savaş başlığını havaya uçurduğunuzda gözlemleyebileceğiniz kadar büyük – hemen hemen Dünyadaki tüm yaşamı öldürecektir. Hayatta kalma şansınız sıfıra yakın olacaktır.

Dünya mucizevi bir şekilde kurtulsa ve hayat güneşten gelen enerji olmadan devam edebilecek bir yol bulsa bile, ortaya çıkacak olan radyasyon muhtemelen gezegeni yok edecektir. Yaklaşık 30 ışık yılı uzaklıkta bir süpernova*, muhtemelen ozon tabakasının tahrip olmasına ve türlerin yok olmasına neden olacaktır. Peki 8.3 ışık dakikası uzaklıkta gerçekleşen bir süpernova ne anlama gelir? Yok oluş. Patlamalar, gezegenin güneşe bakan yüzeyini buharlaştıracaktır. Patlama gezegenin diğer tarafı için ise güneş ışınlarının sıcaklığından 15 kat daha fazla ısınmasına neden olacaktır. Bütün gezegen de muhtemelen birkaç gün içinde parçalanırdı.

Evet, tabii ki bunun böylece olmasına izin verecek değiliz.

Güneşin patlamasının etkilerini, yaklaşan son sekiz dakika boyunca bile hissedemeyeceğimizi unutmamalıyız. Güneş patlarsa, Dünya’nın etrafında dönmek için dayanak noktası ortadan kalkar. Ve merkez ortadan kaybolduğunda, gezegenimizin cıvatası gevşer. Bunun nasıl bir matematik ve fizik perspektifinden gerçekleşeceğini düşünmenin daha nüanslı yolları var, ancak genel fikir, Dünya’nın nispeten kısa bir süre içerisinde uzayın derinliklerinde kaybolacağı bir yolculuğa çıkacağıdır.

Elbette, bunların hiçbiri için şimdiden endişelenmenize gerek yok. Güneşimiz, yalnızca 10 milyar yıllık ömrünün yarısını tüketmiştir. Yani 8 dakika 20 saniye sonra dünyanın sonu gelmeyecek-en azından güneşin patlamasından ötürü değil-. Şimdi hala 5 milyar yıl kadar daha zamanımız varken dünyamızı başka tehlikelerden hep birlikte koruyalım.

* Süpernova, enerjisi biten Büyük Yıldızların şiddetle patlaması durumuna verilen addır. Bir süpernovanın parlaklığı Güneş’in parlaklığının yüz milyon katına varabilir. (Vikipedia)

Yazan: Neel V. Patel

Orjinal Yazı

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.