Spiritüel

Eckhart Tolle’un Hayata Bakışınızı Değiştirecek 6 Sözü

Eckhart Tolle Sözleri

Eckhart Tolle’un sözleri bize ilham veren, bizi uyandıran bir tılsım gibi. Aşağıda hayatınızı değiştirebilecek 6 sözü yer almaktadır.

Eckhart Tolle, Batı dünyasının spiritüel yazarları arasında en etkili olanlardan biridir. Eserlerinde 29 yaşına kadar nasıl sık sık depresyonla mücadele ettiğini anlatır. O yaşta spiritüel bir aydınlanma yaşamıştır. En dibe vurduğu zamanlarda “Kendimle daha fazla yaşamak istemiyorum” diye düşünmüştür. Bu da onu “Ben” dediğim ve birlikte yaşamak istemediğim bu şey tam olarak nedir sorusunu sormaya itmiştir. Sonrasında ise büyük bir değişim geçirmiş, bu değişim sayesinde kendisi bizimle kıymetli bilgiler paylaşmıştır.

Bu olayın ardından Eckhart, senelerce “derin bir haz durumunda” gezmiştir. Sonraları Vancouver’a taşınıp spiritüel öğretmen ve yazarlığa atılmıştır.

En ünlü iki kitabı The Power of Now (“Şimdinin Gücü”) ve A New Earth: Awakening to your Life’s Purpose (“Yeni Bir Dünya: Hayatın Amacına Uyanacaksınız”) olarak bilinir ki bunlar sık sık alıntılanmaktadır.

2011’de Tolle, Watkins Review tarafından dünyada spiritüel olarak en etkili insan ilan edilmiştir. Tolle’un belli bir dine inanığı bilinmemektedir, ancak geniş yelpazeli spiritüel öğretilerden etkilenmiştir.

The Power of Now ile A New Earth, 8 milyon sattı. 2008’de 35 milyon insan Tolle ile Oprah Winfrey’nin yer aldığı 10 bölümlük bir webinara katıldı.

Tolle’un pek çokları üzerinde etkisi olmuştur. O yüzden dediklerinin kayda değer olduğunu düşünüyorum.

İşte Eckhart’tan her şeye bakışınızı değiştirecek 6 söz:

Mutsuzluğun temel nedeni içinde bulunduğunuz durum değil, onun hakkındaki düşüncelerinizdir.

Kafamızın içinde kendi kendimize eziyet ederiz. Düşüncelerimizle kendimize cennet ya da cehennem gibi bir yaşam yaratabiliriz.

Pek çok insan bunu görmek istemiyor. Mutsuzluğun hep kendilerinin dışında bir şeyden kaynaklandığında düşünüyorlar. Kendi mutsuzlukları için suçlayacak bir insan ya da durum arıyorlar.

Hayatımızda kötü şeyler olduğunda bu doğru olabilir. Ama negatif etkenlere nasıl tepki verebileceğimizi biz seçeriz. Bunun iyi yanı şu ki düşüncelerimizi aynı zamanda huzurlu, mutlu ve güzel bir şekilde geçirmeye kanalize edebiliriz.

Şikayet ettiğinizde kurban siz olursunuz. Ya durumu terk edin, ya onu değiştirin ya da kabullenin. Gerisi deli saçması.

İtiraf etmem gerekir ki ben endişeli bir insanım. Tolle’un bu sözleri kafamda bazı şeyleri tekrar tekrar düşünmenin gereksizliğini görmeme yardımcı oldu. Hoşumuza gitmeyen bir şeyle karşılaştığımızda bize üç seçenek sunmuş Tolle.

Durumdan ayrılabilir, onu değiştirebilir ya da kabullenebiliriz. Eğer kendimizi salt kurban olarak görürsek bunlardan hiçbirini yapmamız mümkün değildir. Bir şey hakkında sürekli endişelenmek bizi anksiyete ve mutsuzluğa sürükler.

Bu elbette yeni bir buluş değil. Huzur duasında da aynı fikri görmek mümkündür.

Bazı değişiklikler dışarıdan bakıldığında negatif görülebilir, ama kısa sürede hayatınızda yeni şeylere yer açıldığını göreceksiniz.

Hayatımızda olumsuz olarak yorumladığımız şeyler olduğunda evren bize saldırıyormuş gibi gelebilir. Aslında tam tersi geçerli. Bazen yalnızca olumsuz durumlardan da bir ders çıkarabileceğimize inanmalıyız.

Değer verdiğimiz bir şeyi yitirdiğimizde kaybımız bizi yasa sürükleyebilir. Sevdiğimiz birini de kaybetsek, bir ilişkiden de çıksak üzülmemiz normaldir. Emeklerimizle var ettiğimiz ailemiz ya da işimizi kaybetmek de bizi bu duygulara sürükleyebilir.

Tolle der ki bunlar hep bir nedenden ötürü olmaktadır. Yeni bir şeyin hayatımıza gelmesi için yer açılır. Hayatımızdaki şeyler değiştiğinde canımız yanar, ancak değişim yaşamın bir parçasıdır. Bunu kabul ettiğimizde acımız biraz dinecektir.

Önünüzdeki işle ilgilenmek istemek yerine hedefe odaklanırsanız stresli olursunuz.

Eckhart Tolle’un bu sözü benim için adeta bir vahiydi. Gerçekten de çok farklı bir perspektif.

Gelecekteki hedeflere odaklanmak şimdide yaşamadığımız anlamına gelir. Yavaşlayıp yaptığımız şeyi bilinçli bir şekilde yaparak stresten kurtulabiliriz.

Elbette her işimiz eğlenceli olacak diye bir şey yok. Çamaşır yıkama, vergi beyannamesi gibi şeylerle de uğraşmak zorundayız. Ancak şimdide yaşayarak bu stresli işlerin üstesinden gelebiliriz.

“Hayattan ne istiyorum?” yerine “Hayat benden ne istiyor?” diye sorun.

Bu da hayatıma bakışımı değiştiren bir diğer Eckhart Tolle sözü. Perspektifte böyle bir değişiklik hayata farklı bir yerden bakmamı sağladı.

Hayatın bizden ne istediği derin ve kolaylıkla cevaplanamayacak bir soru. Ancak buna odaklanarak hayatımızda neyle daha çok ilgilenmemiz gerektiği hususunda içgörüler edinebiliriz.

Diğerlerine ne yaparsanız aslında kendinize yaparsınız.

Tolle’un Karma’yı gayet iyi anladığını söyleyebiliriz. Karma’nın ne yaparsan başına o gelirden fazlası olduğunu anlamış. Hepimizin aynı evrensel enerjiye bağlı olduğumuzu söyleyen Tolle’a göre başkasına zarar vermek aslında kendimize zarar vermektir.

Pek çoğumuz bunu anlamakta zorluk çekiyor çünkü insanlığı tek tek varlıklar olarak görüyoruz. Bu yüzden tarihteki tüm inanışlarda başkalarına zarar vermekle ilgili maddeler var. Sadece “doğru” şey o olduğu için başkalarına saygılı ve iyi olmamalıyız. Başkasına ne yaparsak kendimize yaparız. Şu özdeyiş bunu çok iyi açıklar:

Öfkeye tutunmak zehir içip başkasının ölmesini beklemek gibidir.

Yazan: Kirstie Pursey
Çeviren: Nejla Nur Güney
Yazının Orijinal Linki

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Çevirmen Künyesi

NEJLA NUR GÜNEY
Boğaziçi Çeviribilim üçüncü sınıf öğrencisiyim. Üç yıldır İstanbul’da yaşıyorum. Kahveye derin bir ilgi duyduğum için iki sene baristalık yapıp çeşitli demleme metotları öğrendim. Üç senedir Japonca öğreniyorum ve mezun olmadan önce Japonya’ya değişim öğrencisi olarak gitmek istiyorum. Bir yandan freelance çevirmenlik ve (çevrimiçi) eğitimsel içerik yazarlığı yapıyorum. Erkek arkadaşımla birlikte İsveççe öğreniyor, İsveç’e yerleşme planları yapıyoruz. Hobilerim: diller, kaligrafi, öğrenme, kitaplar, yemek yapma. Köpekleri, kirpileri ve kar tilkilerini çok seviyorum.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.