Sahte Bilim

Dünyaya Bakış Açınızı Değiştirmenize Yol Açacak 10 Kitap

Kitaplar - Kolektif Kozmos
Credit: Getty Images

Bu kitapların hepsini en az iki kere, bazılarını ise beşten fazla okumuşumdur.

Ne kadar çok kitap okursam, kitapların hacmi de o kadar önemsiz geliyor. Zamanla kitapların daha çok içeriğiyle ilgilenmeye başlıyorum.

Aşağıdaki kitapların her birini en az iki kere –çoğunlukla da bitirdikten hemen sonra- okudum. Bazılarını ise beşten defadan fazla elime alıp bitirmişliğim vardır. Zamanla bunlar etrafımı nasıl algıladığımı, yani dünyaya bakış açımı kökten değiştirdi. Gelecekte bu kitapları tekrardan açıp okumayı planlıyorum.

1. Düşüncenin Gücü

Kişinin hayatını değiştiren dış etkenler, her zaman uyumlu bir biçimde kendisinin ruhsal benliğinde yatar… İnsanlar istediklerini değil, kendilerine ait olanı üzerlerine çeker.” –James Allen

Hiç şüphesiz, insan ne düşünüyorsa odur. Dış dünyanız kendi içinizde olanın yansımasından ibaret aslında. Yanınızda taşıyacağınız en değerli hazine şudur: Hayatınıza bir dönüp bakın.

İster inanın ister inanmayın, şu an nerede olduğunuzu siz kendiniz planladınız. Bulunduğunuz pozisyona sizi getiren şey kendi düşünceleriniz ve kararlarınızdır.

2. Essentialism: The Disciplined Pursuit of Less

“Özcülüğe inanan kişiler, bir şeyden ödün vermeyi doğal bir eylem olarak algılarlar, olumsuz olarak değil. ‘Vazgeçmek zorunda olduğum şey nedir?’  yerine, ‘ Peki karşılığında ne kazanacağım?’ diye sorarlar.” –Greg McKeown

Belki de sahip olduğumuz her şey bizi sadece oyalamaktan ibarettir. Hayatımızdaki değersiz parçaları çıkarmak bizi daha mutlu, daha sağlıklı ve daha verimli insanlar yapacaktır. Tıpkı zihnimiz gibi, hayatımız da birer bahçe gibi. Her yerden zararlı otlar fışkırıyor ve bizi önemli şeylerden alıkoyuyor, fakat kendi yaşam bahçemizi sürekli budamazsak, hayatımızın en iyi ve en önemli kısımlarını otların arasında göremeyip kaçırmış oluruz.

3. The Art of Learning: An Inner Journey to Optimal Performance

“Bizi en yükseğe taşıyan şey nadiren olağandışı bir yetenektir, genelde ise temel becerilerin ince bir ustalıkla işlenmesidir.”

Dünyanın en iyisi olmak şans eseri değil, aşama aşama meydana gelir. O kadar işgücü ve maharet gerektirir ki, haliyle bir süre sonra kazanmak doğal karşılanır. Öyleyse bu oyunda ne kadar çok uğraşırsan, o kadar başarılı olursun.

4. Relentless: From Good to Great to Unstoppable

“Bir noktadan sonra stratejin, başkalarının senin seviyene ulaşması olmalı; artık onlarınkine inmeyeceksin. Kimse ile bir daha mücadele etmeyeceksin. Çünkü onlar seninle mücadele etmek zorunda kalacak. Artık önemli olan tek şey, nihai sonuçtur.” –Tim Grover

Durdurulamaz olmak yalnızca ruhsal bir durumdan ibarettir o kadar. Durdurulamaz olmak için, içgüdülerin le ve muazzam bir özgüvenle hareket etmen gerekli. Bunu yapabilmek için de, tüm baskıyı ve dış sesleri susturmak zorundasın.

5. The Power of Starting Something Stupid

“Her şey küçük, saçma bir fikirle başlar, daha sonra arkası gelir ve bir de bakmışsın ki muhteşem bir şeyle karşılaşmışsın: Kendinle.” –Richie Norton

Saçma olmak artık yeni moda. Belki de en muazzam icatlar bir zamanlar çılgın –hatta deli saçması- olarak addedildi. “Saçma görünürüm” korkusu asla sizi hayatınızın işini yapmaktan alıkoymasın.

6. The Compound Effect

“Günlük alışkanlıklarınızdan birini değiştirmeden hayatınızı değiştiremezsiniz. Başarınızın sırrı günlük rutinlerinizden geçiyor.” –Darren Hardy

Bugün gününüz nasıl geçti? Güzel değil miydi? O halde geleceğiniz de pek parlak görünmüyor.

Her gün ne yapıp yapmadığınız hayatınızın adeta ufak bir haritasıdır. Küçük şeyler büyük şeyler haline gelir,  günlük alışkanlıklarınız –iyi ya da kötü olsun hiç fark etmez- zamanla iç içe geçer. Eğer iyi alışkanlıklarınız varsa, geleceğiniz muhtemelen güzel haberlerle geçecektir. Kötü alışkanlıklarınız içinse, bu durum tam tersi.

7. Ender’in Oyunu

“Gerçek anlamda düşmanımı o noktada tanımıştım, onu nasıl yeneceğimi kavramıştım. İşte tam bu an, onu sevdiğimi de anladığım andı. Bence birisinin ne istediğini ve neye inandığını tamamen anladıktan sonra, kişinin onu tıpkı kendisini sevdiği gibi sevmemesi imkânsız.” –Orson Scott Card

Bilim kurgu, kurgusal olmayan anlatı kadar elzem olan bir alandır. Bu roman serisi benim en sevdiğim bilim kurgu kitapları arasında. Kitap, ayrıca şaşırtıcı derecede liderlik ve strateji barındırıyor.

8. Bolluk: Gelecek Çok Daha Güzel Olacak

“Bolluk gezegendeki herkese lüks bir yaşam vadetmek değil, herkese ihtimal dâhilindeki yaşamı sunmaktan geçiyor.” –Peter Diamandis

Milyoner mi olmak istiyorsunuz? O halde bir milyon insanın elinden tutun. Oldukça zor bir görevmiş gibi gözükebilir, fakat yeni teknolojiler sayesinde artık hiç olmadığı kadar kolay. Dünyanın iyiliği için bilinçli bir şekilde elini taşın altına koyan kişiler için gelecek oldukça parlak.

9. Sil Baştan

“Plansız iş yapmak korkutucu görünebilir. Fakat gerçekleşmesi mümkün olmayan bir planı körü körüne takip etmek daha korkutucudur.” –Jason Friend

Uzun zamanlı planlamaya kendinizi çok kaptırmayın, aslında bu tarz planlamalar sadece varsayımlardan ibaret olarak kalır. Onun yerine uygulamaya ve tekrarlamaya odaklanın.

10. Sıfırdan Bire

“Tüm başarısız şirketler aynıdır. Çünkü hepsi rekabetten kaçmada başarısız olmuşlardır.” –Peter Thiel

Son zamanlarda ortada dolaşan en yalın ürünü ve iterasyonu öğütleyen girişimcilik kitaplarının aksine; yazar Peter Thiel okuyucularına kesin planlar yapmayı ve büyük düşünmeyi öneriyor. Bu kitap ana fikir olarak Sil Baştan’ın tam karşısında duruyor, işte bu yüzden iki kitap da oldukça değerli. Bir madalyonun iki yüzüne odaklanan bu kitaplar konu üzerine okuduğum en iyi kitaplardan diyebilirim.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.