Doğa ve Sağlık

Detoksun(Orucun) 3 Büyük Faydası

Oruç saati - Kolektif Kozmos
Credit: IdealBite

Oruç senelerdir tartışma malzemesi olarak kalmakta. Onun zihin, beden ve ruh sağlığına faydalarını değil, hep kötü yanlarını duyuyoruz. Oruç Antik Hint geleneklerinden Budist öğretilere kadar pek çok uygarlıkta yer edinmiş köklü bir gelenektirtir. Oruç aç kıvranmak değil, yeterince saf su alımı ile vücudun sıvı dengesini koruyarak yemek yemenin verdiği hissiyattan elini eteğini çekme anlamına gelir. Hislerimiz bizi aldatır ve bir bulut gibi iç sesimizin önüne gerilir. Eğer bunu kontrol altında tutabiliyorsak ne mutlu bize, ancak bazıları hisleri yüzünden kör de olabilir. Aralık 2012’deyiz şu an ve gezegenimiz bilinç anlamında büyük bir değişikliğe tanık oluyor. İnsanlar artık kitleleri yıllardır karanlıkta tutan perdelerin arkasına bakabiliyor. Tüm dünya kaynaklarıyla büyük firmaların küçük uluslararası organizasyonların elinde oyuncak olduğu gerçeğine uyanıyoruz. Sağlığımız ve vücudumuz hakkında öğrendiklerimizin hepsi ya uydurulmuş ya da yalandır. Aynı kişiler sağlık ve ilaç firmalarının da başında ve hepsini beraber götürüyorlar. Bir şeyi doğru olarak kabul ettiğimizde o doğru oluveriyor ve kendimize bir gerçeklik yaratıyoruz. Gezegenimizin şu anki hali ile pek uyum içerisinde değiliz, çoğumuz artık uyanıp değişmeye istekli ve hepimizin içinde bulunan çözümleri görebiliyor.

Oruç, gezegenimizde bulunan yüksek frekanslı enerjiyi emmemize, temiz kalmamıza yardımcı olur. Işık sizin frekansınız ve titreşiminizi artıran mükemmel bir kaynaktır. Bizler hislerimizden ibaret değiliz ve ruhumuzu beslemeye de ihtiyacımız var. Bizim daha yeni öğrenip anlamaya başladığımız şeyleri antik uygarlıklar zaten biliyordu. Onların bilgileri astronomiyle bitmiyor yani. Doğrusu şu ki orucun sayılamayacak kadar çok faydası var!
“Evrenin sırlarını kavramak istiyorsanız enerji, titreşim ve frekans anlamında düşünün.” – Nikola Tesla

“Oruç insanın hem ruhsal hep bedensel anlamda doğal iyileştirme ve kendini yenileme yetilerinin en üst yanıdır.” – Heinz Fahrner, M.D.

“Vücudun önemli olanları koruyarak yağ, tümör, damarlarda oluşan plaklar ve diğer ihtiyaç duyulmayan ya da hastalıklı dokuları otolize etme (=kendi kendini sindirme) yetisi, oruca sistemlerinizi yenileyip gençleştirme olanağı tanır. Kan damarlarını daraltan yağlar da dahil olmak üzere hastalıklı dokuların yok edilmesi ya da etkilerinin azaltılması yollarıyla oruç kan akışını hızlandırarak vücuda besin maddelerinin taşınmasını kolaylaştırır.” – Joel fuhrman, M.D.

“Etkileri sayesinde oruç iyileşme sürecinizi hızlandırabilir; karaciğer, böbrek ve bağırsaklarınızı temizleyebilir, kanınızı arındırır, aşırı kilo ve suyun atılmasına yardımcı olur, gözlerle dili temizler ve nefesinizi tazeler.” –James F. Balch, M.D.

  1. Oruç sizi beyin hastalıklarına karşı korur:

Baltimore’daki Ulusal Yaşlanma Enstitüsü’ndeki araştırmacılar haftada iki ya da üç gün tutulan orucun Alzheimer ve Parkinson hastalıkları riskini azaltabileceğine dair kanıtlara ulaştı. Aynı zamanda haftanın iki üç günü kalori alımını 500’le sınırlandırmanın beyne faydalı olduğunu buldular.

  1. Oruç kalp rahatsızlıkları ve şeker hastalığı riskini önler:

Düzenli olarak yemek yemediğiniz günler sayesinde kalp rahatsızlıklarına ya da şeker hastalığına yakalanma riskiniz daha düşük. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki oruç büyüme hormonu salınımını artırır ve bu da metabolizmanın hızlandırılıp yağların yakılmasında etkilidir. Kilo vermek ise daha düşük kalp ve şeker hastalığı riski anlamına gelir. Doktorlar oruca bir tedavi yöntemi olarak başvurmayı bile düşünüyor.

  1. Oruç insanlardaki kanserli hücrelerin tedavisinde etkilidir:

Bilimsel bir dergide yayımlanan bir çalışmaya göre, kemoterapi gören kanser hastalarında orucun tedavinin olumsuz etkilerini azalttığı gözlemlenmiştir. Şu ana kadar yapılan tüm çalışmalar gösteriyor ki oruç yaşamsal yeteneklerimizi güçlendirir, tümör gelişimini yavaşlatır ve onların yayılımını sınırlandırır. Ulusal Yaşlanma Enstitüsü aynı zamanda orucun kanser üzerindeki etkisini daha net anlayabilmek için belli bir tip göğüs kanseri üzerinde araştırma yaptı. Oruç sonrası kanserli hücreler yeni protein üretmeyi denedi ve büyüyüp bölünmek için başka yöntemler aradı. Zincirleme etkileri bulunan birtakım adımların ardından kanser hücreleri kendilerini ve DNA’larını yok edecek yeni radikal moleküller yarattı! Hücresel anlamda bir intihar demek bu. Kanser hücreleri oruç yüzünden kanda eksilen maddeleri telafi etmeye çalışıp başarısız oluyor. Sonra onları kendileri yaratmaya çalışırken de kendi kendilerini yok ediyorlar.

“Kanser hücrelerini yenmenin yolu özellikle onları öldürecek ilaçların peşinde koşmak yerine – oruç gibi – normal hücrelerin kolaylıkla adapte olabileceği çevre koşullarını değiştirerek hastalıklı olanların kafalarını karıştırmak olabilir.” – Valter Longo

“İnsan hastayken iştahı olmamasına ve yemekten midesi bulanmasına rağmen yemek yemede ısrarcı olan tek ‘hayvandır’.” – Alan Cott, M.D.

Yazan: Arjun Walia
Çeviren: Nejla Nur Güney
Yazının Orijinal Linki: http://www.collective-evolution.com/2012/12/02/top-3-benefits-of-fasting/

Kolektif Kozmos’da yayımlanan, yazar veya çevirmenlerimize ait herhangi bir yazı, çeviri, makale veya haber izin alınmadan basılı olarak ya da internet ortamında kullanılamaz, çoğaltılamaz ve yayınlanamaz. Sitemizde yer alan içeriklerin izinsiz kullanımı halinde muhataplar hakkında hukuki yollara başvurma hakkımız saklıdır.

Çevirmen Künyesi

NEJLA NUR GÜNEY
Boğaziçi Çeviribilim üçüncü sınıf öğrencisiyim. Üç yıldır İstanbul’da yaşıyorum. Kahveye derin bir ilgi duyduğum için iki sene baristalık yapıp çeşitli demleme metotları öğrendim. İki buçuk senedir Japonca öğreniyorum ve mezun olmadan önce Japonya’ya değişim öğrencisi olarak gitmek istiyorum. Bir yandan freelance çevirmenlik ve (çevrimiçi) eğitimsel içerik yazarlığı yapıyorum. Erkek arkadaşımla birlikte İsveççe öğreniyor, İsveç’e yerleşme planları yapıyoruz. Hobilerim: diller, öğrenmek, kitaplar, yemek yapmak. Köpekleri, kirpileri ve kar tilkilerini çok seviyorum.

Bizi Takip Edin

Haber Bültenimize Abone Olun

error: İçeriğin İzinsiz Kopyalanması Yasaktır.